Meltem Rüzgârları Nedir – Meltem Rüzgarları Nasıl Oluşur?

Yüksek basınç alanlarından alçak basınç alanlarına doğru olan hava hareketlerine rüzgâr adı verilmektedir. Rüzgar ya da esinti aynı zamanda Dünya yüzeyinin bitişik alanlarının eşit olmayan günlük ısınma ve soğumasından mütevellit farklı isimler almaktadır. Bu konumuzda çeşitli yerel rüzgarları (ör. deniz meltemi, kara meltemi, vadi esintisi, dağ esintisi) incelenecektir. İlk olarak Meltem Rüzgarları nedir, nasıl oluşur bunu açıklamakla başlayalım.

meltem rüzgarları nasıl oluşur

Meltem Rüzgarları Nasıl Oluşur ?

Meltem Rüzgârı gece ile gündüz arasındaki sıcaklık ve basınç farkından oluşan zıt yönlerde hafif bir biçimde esen ve gün içinde yön değiştiren rüzgarlara denir. Özellikle yaz aylarında meydana gelen meltem rüzgarları gündüzleri denizden karalara, geceleri ise karalardan denize doğru hafif bir şekilde esmektedir. Meltem rüzgarları günlük hava hareketleri olup mevsimsel rüzgarlar değillerdir. Dünyanın hareketlerinden etkilenmezler. Meltem rüzgarları hafif bir şekilde esen ve güçlü olmayan rüzgarlar olduğundan serinletici etkileri de vardır. Meltem rüzgarları yağışı meydana getirecek kütleleri hareket ettirebilecek kadar kuvvetli olmadıklarından dolayı yağışa neden olmazlar. Meltem rüzgarları “Kara ve Deniz Meltemi” ve “Dağ ve Vadi Meltemi” olmak üzere ikiye ayrılır;

Kara ve Deniz Meltemi Nedir ?

kara ve deniz meltemi nedir

Geceleri kara denizlere göre daha çabuk soğur ve karalarda yüksek basınç alanı oluşur. Denizlerde ise bunun tersine alçak basınç alanı oluşur. Bu sebepten dolayı geceleri rüzgâr karalardan denize doğru eser. Bu tür rüzgarlara Kara Meltemi denir. Gündüzleri ise karalar denizlerden daha sıcak olur ve bu sefer karalarda düşük basınç alanı, denizlerde yüksek basınç alanı oluşmaktadır. Bu nedenle gündüzleri rüzgâr denizden karalara doğru esmektedir. Bu tür rüzgarlara da deniz meltemi adı verilmektedir. Deniz meltemi, denizden karaya doğru esen bir rüzgârı tanımlar. Bu esinti, deniz ve yakındaki kara arasındaki daha büyük sıcaklık farklarından dolayı, özellikle de kara güneşten maksimum seviyede ısındığında öğleden sonra en çok ilkbahar ve yaz aylarında meydana gelir. Ayrıca, deniz melteminin kuvveti kara ile deniz arasındaki sıcaklık farkına bağlı olarak değişmektedir.

Dağ ve Vadi Meltemi Nedir ?

dağ ve vadi meltemi nedir

Geceleri yüksek dağlık yerler hızla soğuduğundan dolayı böyle yerlerdeki basınç değerleri vadilerden daha fazladır. Bu nedenle geceleri rüzgarlar yüksek dağlık yerlerden ova ve vadilere doğru esmektedir. Bu tür rüzgarlara dağ meltemi denmektedir. Hava yoğunluğu ova ve vadilerde daha fazla olduğundan dolayı gündüzleri yüksek yerlere doğru rüzgâr esintisi olmaktadır. Bu tür rüzgarlara da vadi meltemi denir. Genellikle hafif olan bir dağ meltemi, birçok yüksek vadiden soğuk havanın aktığı dar bir geçitten geçerken hızlı ve şiddetli bir rüzgâr haline gelebilir.

Yukarıda meltem rüzgarları konusunu detaylı olarak anlattık. Aklınıza takılan herhangi bir soru olursa, yorum kısmından bize bildirebilirsiniz. Bu doğrultuda meltem rüzgarı makalemizi sorularınıza göre daha da ayrıntılı olarak ele alabiliriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir