Matematik Tarih Şeridi Nasıl Hazırlanır?

Matematik tarih şeridi sırası ile matematik ile ilgili önemli konuları sıralamanızı sağlayan bir şerittir. Genel olarak amacı tarihteki önemli olayların sırasını ve birbirini nasıl tetiklediklerini; görsel olarak da hafızaya yerleştirmektir. Matematik tarih şeridi hazırlamak için bir takım kurallara dikkat etmek gereklidir. Kurallar doğru bir şekilde uygulandığında oldukça kolay bir şekilde şeridi oluşturmak mümkündür.

Matematik Tarih Şeridi Hazırlama Kuralları

 

Doğru bir tarih şeridi hazırlamak için kuralları muhakkak uygulamak gereklidir. Aksi halde yaptığınız şeridin anlamı bozulacaktır.

 

  • Matematiğe yön veren önemli buluşlar araştırılır,
  • Bulduğunuz verileri fotoğraflar ile destekleyebilirsiniz; resimlerin küçük ve anlaşılır olması önemli. Örneğin; buluşu temsil eden kişinin küçük bir fotoğrafı ya da buluşun bir simgesi varsa eklemek mümkün.
  • Elde ettiğiniz bilgileri hazırladığınız şerit üzerine kronolojik bir sıra ile yerleştirmeye özen göstermeniz gerekli.
  • Şeridin üzerine ekleyeceğiniz notlar ise mutlaka okunaklı olmalı. Kalın bir şekilde yazarsanız bu sayede gözünüz şeride her iliştiğinde; bilgiyi yeniden doğru bir şekilde okuma imkanı sağlarsınız.
  • Şerit tamamlandığında mutlaka bilgileri hangi kaynaklardan bularak şeride eklediğinizi de şeridin bir köşesine eklemenizde fayda var.

 

Matematik Tarihi Şeridi Nerede Kullanılabilir?

 

Matematik tarihi şeridi oluşturmak oldukça keyiflidir. Keyifli olmasının yanı sıra bilgi verici bir nitelik de taşıdığı için birçok alanda kullanmak mümkündür.

 

  • Anasınıfından, lise öğrencilerine kadar her yaş gurubunun matematik tarih şeridi yapması mümkündür. Matematik her yaş için farklı bir zorluk derecesi içermektedir ve bu tarz bir tarih şeridi bilgilerin kalıcılığı üzerinde etkili olacaktır.
  • Evde bir etkinlik olarak yapılması da mümkündür. Çocuğunuz ile eğlenceli bir aktivite olabilir. Özellikle matematiği sevmeyen çocuklar için matematiğe olan ilgiyi arttıracaktır.
  • Bilgilerin daha kalıcı olması ve sürekli olarak gözünüzün önünde olması için de etkili bir görseldir. Ezberlemek istediğiniz formülleri öğrenme sırasına göre şeride ekleyebilirsiniz. Sürekli gözünüzün önünde olacağı için formülleri ezberlemeniz konusunda da yardımcı olacaktır. Önemli sınavlara hazırlanırken böyle bir şeritten yardım alabilirsiniz.

 

Matematik kademeli ilerleyen bir süreçtir. Önemli bir ders türüdür. Bu nedenle öğrenmeye yardımcı olacak her türlü materyalden yararlanılmalıdır. Özellikle formül gibi konularda sıralamayı bilmek önemlidir. Öğrenci öncelikle hangi konuda eksiği olduğunu, hangi konunun bir sonraki ile alakalı olabileceğini bilirse çok daha verimli bir şekilde çalışabilir.

 

Formüller, sayılar, semboller; matematik tarih şeridi içerisinde yer alabilir ve oldukça basit bir şekilde sadece görsel hafıza sayesinde kişinin kafasında kalıcı bir yer edinebilir.

 

Şeridi kişi tek başına ya da birinin yardımı ile yaparsa; bilgileri araştırıp bulurken olan süreç öğrenme sürecine de katkı sağlayacak ve çok daha hızlı bir şekilde bir sonraki adımda sorun yaşanmamasına yardımcı olacaktır.

Matematik tarih şeridi oldukça kullanışlı bir öğrenme yöntemidir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir