Makale Örnekleri – Kısa- Bilimsel – Akademik Makaleler

Herhangi bir konuda bilgi vermek, görüş bildirmek, gerçeği göstermek, bir sorunu belirtmek vb. gibi durumlarda sözcükleri yazıya aktardığımız tüm yazılar, makale başlığı altındadır. Fakat tam anlamıyla makale nedir? Makale türleri nelerdir? makale nasıl yazılmalıdır?  Bunları açıklayarak ve yazımızın sonunda sizlere kısa makale örnekleri, bilimsel makale örnekleri ve akademik makale örnekleri vererek tam anlamıyla makale kelimesine hâkim olmanızı sağlayacağız. Öncelikle makale nedir? gelin bu sorunun cevabı ile başlayalım

Makale Nedir?


Makale alanında uzman kişiler tarafından yazıya aktarılmış, okuyucuya bilgi vermeyi amaçlayan, bir görüşü veya olguyu savunan, bir düşünceyi ifade edip onu kanıtlamak amacı olan belirli uzunlukta ve başlıklı sözcükler bütünüdür.

makale örnekleri

Makale Çeşitleri Nelerdir?

Makaleler yazılma amaçlarına göre farklı çeşitlere ayrılmaktadır. Bunlardan en bilindik olanları;

  • Bilimsel Makale
  • Bilgi Verici Makale
  • Haber Niteliğinde Makale
  • Hizmet Tanıtımı
  • Kişi Ağzından
  • Akademik Makale
  • Ürün Açıklaması
  • Kategori Açıklaması
  • Site Tanıtımı

Makale Nasıl Yazılmalıdır?

Eğer bir makale yazmak istiyorsanız belirlediğiniz konu ile ilgili internetten ve internet dışı kaynaklardan araştırmalar yaparak aynı konu için farklı bilgiler edinmelisiniz. Özellikle günümüzde internette çok fazla yanlış bilgi olduğu için internet dışı kaynaklardan araştırma yapmak daha fazla önem kazanmıştır. Yapılan araştırma sonucunda elde edilen bilgiler toparlanır ve makalenin giriş, gelişme, sonuç kısımları kaba taslak tasarlanır. Makalenin konusuna ve içeriğine göre başlık ilk önce veya en son konabilir. Eğer akademik veya bilimsel bir makale yazmak istiyorsanız başlık ve konu sabittir.  Siz konu içerisinde ince ayrıntılara girerek ve uzman kişiler tarafından yazılmış konunuzla ilgili bilgileri alıntılayarak makalenize doğruluk katabilirsiniz.  Eğer akademik veya bilimsel bir makale yazmıyorsanız düşünceyi geliştirme yöntemlerine bol bol başvurarak yazıyı akıcı hale getirebilirsiniz.

Makale yazarken dikkat etmeniz gereken en önemli kısım özgünlük kısmıdır. Bir makale ne kadar özgün olursa okuyucular ve uzmanlar tarafından o kadar beğenilir. Günümüzde bir konu üzerinde yüzlerce hatta ve hatta bazı konularda binlerce makale vardır. Bu makalelerin %80’i kopyadır ve kelimelerin eş anlamlıları değiştirilerek özgünleştirilmeye çalışılmıştır. Eğer akademik veya bilimsel bir makale yazmıyorsanız makalenizin içeriğine kendi yorumunuzu katabilirsiniz. Bu yazmış olduğunuz makaleyi daha fazla özgünleştirecektir. Fakat kendi yorumunuzu katarken oldukça dikkatli olmalı ve makalenin konusunu ve amacını unutmamalısınız. Yazımızın kalanında sizler için makale örnekleri vererek iyi bir makale nasıl yazılır tam anlamıyla anlamanızı sağlamak istiyoruz.

Makale Örnekleri


Bilimsel Makale Örnekleri

bilimsel makale örnekleri

Belirlenen bir konuda uzman kişiler ve kaynaklardan yararlanılarak, yazarın kendi fikir ve yorumlarını katmadan hazırladığı makalelere bilimsel makale denir. Bilimsel makale hazırlama süreci oldukça özen isteyen bir süreçtir ve diğer makale türlerinden oldukça zor hazırlanmaktadır.

Bilimsel makale örneği indirmek İçin tıklayınız

Bilimsel makale örneği pdf indirmek için tıklayınız

Akademik Makale Örnekleri

akademik makale örnekleri

Akademik düzey bilgiler yardımıyla hazırlanan ve öncesinde çeşitli uzun araştırmalara, gözlemlere ve deneylere başvurulan üst düzey makalelerdir. Akademik düzey makaleler genellikle üniversitelerde görev yapan asistanlar, öğretim görevlileri, yüksek lisans veya doktora öğrencileri veya son sınıfta tez sunumu hazırlayan öğrenciler tarafından oldukça sık kullanılmaktadır.

Akademik makale örneği indirmek İçin tıklayınız

Kısa Makale Örnekleri

kısa makale örnekleri

Öncelikle şunu belirtmeliyiz ki kısa makale örnekleri, billimsel ya da akademik makaleler gibi belirli şartlardan oluşmaz. Bu nedenle kısa makale yazacaksanız, standart makale yazım kurallarına hakim olmanız yeterlidir. Kısa makale yazarken dikkat etmeniz gereken şeylerden en önemlisi, konulardaki geçişleri birbirine iyi bağlamaktır.

Kısa makale örneği indirmek İçin tıklayınız

Kısa makale örneği pdf indirmek için tıklayınız

Uzun Makale Örnekleri

Kısa makale örnekleri gibi uzun makale örnekleride bir makale türü değildir. Akademik ve benzeri makaleler gibi kurallar dahilinde değil, standart makalenin gereksinimleri doğrultusunda yazılır. Uzun makale örneklerinde görebileceğiniz gibi, giriş gelişme ve sonuç kısmı kendi içerisinde de makale genelinde de bir bütünü yansıtacak şekilde yazılmıştır.

uzun makale örnekleri

Uzun makale örneği indirmek İçin tıklayınız

Uzun makale örneği pdf indirmek için tıklayınız

İngilizce Makale Örnekleri

İngilizce makale örneklerimizi aşağıdaki linklerden indirebilirsiniz.

İngilizce makale örneği indirmek için tıklayınız

ingilizce makale örnekleri

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir