Mackbook’a Nasıl Format Atılır?

Birçok kişi için bilgisayar ya da işletim sistemi denildiğinde akla ilk olarak windows gelmektedir. Ülkemizde neredeyse bilgisayar kullanıcılarının %90 gibi bir oranı Windows tabanlı bir bilgisayar kullanmakta olup işlerini sahip oldukları bilgisayar üzerinden halletmektedirler. Bilgisayar ve işletim sistemi sektörü içerisine Windows’tan daha önce giriş yapan Apple, sahip olduğu macOS işletim sistemini sadece iş ve ofis kullanıcılarına uygun bir şekilde tasarlanmıştır. Bu nedenle çok az bir kullanım oranı olmasına rağmen ülkemizde de birçok kişi tarafından kullanılmaya başlanmış durumda. MacBook Air, macBook Pro, iMac gibi bilgisayarlar için nasıl sıfırlama yapacağını merak eden kişiler bu yazımız içerisinde Mackbook’a Nasıl Format Atılır? Sorusuna yanıt bulacaklardır. Windows bilgisayarlar, sürekli virüs kapmaktadırlar. Gerek oyun gerekse harici internet gezileri sırasında kapılan virüslerden ötürü yılda birkaç kez format atmak ihtiyacına gerek duyabilirler. Mektup kullanıcılarının ise böyle bir sorun ile karşılaşmadıklarını, MacBook’lara virüs bulaşmasının neredeyse imkansız olduğunu söyleyebiliriz.

Yine olarak iCloud şifrelerini unutmalarından dolayı şifre sıfırlama ihtiyacına gerek macBook kullanıcıları sıfırlama yapmak için herhangi bir şekilde harici bir yazılım ya da program indirmeleri ne gerek yoktur. MacBook içerisinde bulunan kurtarma yazılımı sayesinde bilgisayarlarınızı ilk aldığınız günkü gibi sıfırlayabilir, temizleyebilirsiniz. Bunun için yapılması gerekenlerden bahsedecek olursak;

  • İlk olarak macBook cihazlarınızı tamamen kapalı duruma getirin. Sonrasında ise CMD ile R tuşuna basarak güç düğmesine dokunun.
  • Bir elinizi güç düğmesinden çekerken diğer elinizi Apple logosu gelene kadar CMD+R tuşunda basılı kalmasını sağlayın. Apple logosu gördükten sonra artık hiçbir tuşa basmanız da gerek yok.

Bu işlemi yapmanız ile beraber yukarıda eklediğimiz görsel karşınıza çıkacaktır. Burada ilk olarak işaretli alan olan “Disk İzlencesi” alanına giriş yapmanız gerekmekte.

Bu alanda macBook’larınızın disk alanları ile ilgili her türlü işlemi yapacağınız alanı göstermektedir. Disk İzlencesine giriş yapan kişiler, yukarıda eklediğimiz görseldeki sol bölümde harddisklerini görebilir, kırmızı işaretli olan sağ taraftaki adımları uygulayarak harddisk sıfırlama işlemlerini yapabilirler. Bu adım Mackbook’a Nasıl Format Atılır sorusunun ilk adımını oluşturmaktaydı. Sıfırlama işlemini tamamlayan kişiler Disk İzlencesini kapatarak aşağıdaki ekran ile tekrardan karşılaşacaklar. Burada OS X’i Yeniden Yükle bölümüne tıklayıp Sürdür butonuna tıklıyoruz.

Sürdür işleminin sonucunda macBook sizden bir wifi şifrenizi girmenizi isteyecektir. Kablosuz ağ şifresinin girilmesi ile beraber internet üzerinden yeni OS X dosyalarını indiren otomatik kurtarma bilgisayarlarınızı ilk günkü gibi sıfırlanması olanak sağlayacak.

İlgili Makaleler


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir