LPG Ruhsata Nasıl İşletilir? İşletme Ücreti Ne Kadar?

 2020 yılına girdiğimizde LPG ve ruhsat işlemlerinde değişiklikler olmuştur. LPG ruhsata nasıl işletilir, işlem sırası nasıl olmalı veya lpg yi ruhsata işletme ücreti ne kadar bilmiyorsa bu konuda ki yazımıyı okuyarak merak ettikleri sorulara cevap alabilirsiniz. LPG kullanımı son yıllarda çok talep görmekte olup, araç artışıyla orantılı olarak maliyet azaltmak denince tercih edilen yöntemlerden en revaçta olanı LPG taktırmaktır. Benzin ya da dizel seçeneklerine göre çok daha hesaplı olan LPG, araç sahiplerine ciddi kar sağlamaktadır. Günümüz koşullarında üretici firmaların bile fabrika çıkışlı modellerinde tercih ettiği LPG müşteri odaklı alınmış bir kararın sonucudur. Dönüşüm yaptırmak isteyenlerin bilmesi gereken en önemli detay her aracın LPG dönüşümüne müsait olmadığıdır.

lpg ruhsata nasıl işletilir

LPG Ruhsata Nasıl İşletilir ?

Aracınıza LPG taktırmaya karar verdiğinizde, ilk olarak yapmanız gereken bir bayiden destek alarak proje çizdirmektir. Çizilen projeye göre taktırma işlemi uygulanabilir. LPG taktırma işlemi çizilen proje doğrultusunda tamamlanınca gerekli kontroller yapılıp sızdırmazlık belgesi alabilmek için mühendisler odasına gitmeniz gerekmektedir. Onay sonrası aracı muayene istasyonuna götürerek LPG muayenesi yaptırmanız gerekmektedir. Muayene işleminizin olumlu sonucu doğrultusunda Noter e gidilerek LPG işlemlerinizin ruhsata işletilmesi talebinizi iletebilirsiniz. Gerekli işlemler tümüyle sorunsuz tamamlanıp alınan belgelerle ruhsata işletmiş olduğunuz aracınızla artık sorunsuz bir şekilde trafiğe çıkabilirsiniz.

LPG ruhsata nasıl işletilir sorusu kadar diğer bir araştırma sorusu da ruhsata işletilirken ne kadar masraf edilir? Her ne kadar kâra geçmek için tercih edilen bir yöntem olsa da tabiî ki bütçe ayırmanız gereken bir durumdur. Bütçeniz uygun olup karar verdiğiniz zamanda LPG taktırma işlemi boş bir gününüzde biraz yorucu olmakla birlikte, erken başlarsanız diğer güne sarkmadan bitirebileceğiniz bir iştir.

 

LPG ruhsata işletme ücreti ne kadardır bir göz atmak gerekirse araştırmalar doğrultusunda aldığımız ortalama rakamlar;

LPG Ruhsata İşletme Ücreti Ne Kadar?

lpg işletme ücreti ne kadar 2020

1-Ortalama LPG tüp ücreti 1500 TL civarındadır

2-Sızdırmazlık raporu alabilmenin maliyeti yaklaşık 80 TL civarındadır.

3- 2.EK-1 formu 15 ila 25 TL arasında olmakla birlikte genelde firmalardan ücretsiz verenlerde bulunmaktadır.

4- Araç muayene işlemi için ortalama alınan maliyet 350 TL civarındadır.

5-Tüm işlemler sonrası LPG ruhsata işletme maliyeti 210 TL dolaylarında fiyatlandırılmaktadır.

LPG ruhsata nasıl işletilir ve ruhsata işletme maliyeti nedir konusunda detaylı bir paylaşımda bulunduk, bununla birlikte bazı hassas detayları gözden kaçırmamak gerektiğini unutmamalıyız. Araç üzerinde yapılan teknik değişiklikler 30 gün içinde tescil yapan kuruluşlara bildirilmelidir. Aksi takdirde cezai işlem uygulanmakta olup ayrıca sürücüye ceza puanı kesilmektedir. Ruhsata işletmeden trafiğe çıktığınız aracınız 30 gün sonrası yakalandığı takdirde aynı zamanda bağlanma riski taşır. LPG taktırdıktan sonra ruhsata işletme konusunda da hassas olmakta fayda vardır. Bürokrasiye önem veren bir ülkede yaşarken hassasiyet içeren detayları atlamayan vatandaşlar olmalıyız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir