Kyk İnterneti Yavaş, Nasıl Hızlandırılır?

Kredi ve Yurtlar Kurumuna bağlı olarak hizmet veren öğrencilerin üniversite öğrenimlerinde farklı şehirleri tercih etmeleri sebebiyle barınabilecekleri bir ortam oluşturulması için devlet desteğiyle oluşturulan yurt hizmeti KYK aynı zamanda tüm öğrencilere ücretsiz bir internet hizmeti sağlamaktadır. Yurtta ikamet eden tüm öğrencilerin bu internetten yararlanabilmek adına ağa bağlanması sebebiyle bir yoğunluk oluşmakta ve bu yoğunluk sonucunda bağlantı hızında büyük bir düşüş yaşanabilmektedir. Eğer sizde KYK yurtlarında kalıyor ve KYK interneti yavaş diyorsanız bu yazımızı bir göz atabilirsiniz.

KYK Yurt İnterneti Çok Yavaş, Neden Yavaşlıyor?

KYK Yurtlarında yer alan internetler belirli bir dağıtıcı üzerinden tüm kuruma dağıtılmaya çalışılmakta ve bu cihazlar normal şartlar altında oldukça hızlı bir bağlantıyı açık alanlarda rahatlıkla dağıtabiliyor olsa da işin içine duvarlar girmesi halinde hızda oldukça düşüş yaşanabilmektedir. KYK yurtları düşünüldüğünde birçok farklı oda ve duvarın yer alması sebebiyle bu cihazlar tam performans veremeyerek bağlantı hızlarında düşüşlerin yaşanması sorunu ortaya çıkabilmektedir. Bu gibi durumlarda ekstra bir dağıtıcı (router) kullanılarak bu hız bir miktar arttırılabilir.

KYK yurtlarında yer alan internet bağlantısı belirli noktalara yerleştirilen Hotspot olarak isimlendirieln vericiler sayesinde tüm kuruma dağıtılmaktadır. Ana kablosuz ağ adaptörüne bağlı yazılımda tüm bu dağıtıcılar ayrıntılı bir şekilde listelenmektedir. Ayrıca belirli dağıtıcılara fazla bağlantı gelmesi halinde yaşanan yoğunluk sebebiyle bilgisayar ve cep telefonları bağlantıda kopmalar yaşayabilir. Bu durumun üstesinden bir nebze kurtulabilmek adına ağa devamlı olarak bağlı durabilirsiniz.

KYK interneti yavaş diyen birçok kişinin bu şikayeti dile getirmesinin bir nedeni de yoğun saatlerde kullanım sağlamayı deniyor olmasıdır. Birçok öğrencinin aynı anda ağa bağlanması ve Youtube – Instagram – Facebook gibi platformlar üzerinden video izlemeyi denemesi ağın bağlantı hızının büyük bir bölümünün kullanılmasına neden olabilir. Bu gibi durumlarda internet hızında büyük bir düşüş ve haliyle yavaşlık yaşanacaktır. Maalesef böyle bir durumda sizin yapabileceğiniz bir işlem bulunmamakla birlikte yurt yönetiminin duruma el atarak bağlantı internet servis sağlayıcısından internet hızının arttırılmasını talep etmeleri gerekmektedir.

kyk wifi hızlandırma 2018

KYK Wifi Hızlandırma 2018

Ülke genelinde KYK yurtlarında ikamet eden on binlerce öğrencinin ihtiyaç duyduğu şeylerin başında KYK wifi hızlandırma telefon ve bilgisayar için yöntemler olacaktır. KYK yurtlarında internetin yavaşladığı dönemler genellikle öğrencilerin yoğun kullanım sağladığı akşam saatlerinde yaşanmaktadır. Tüm öğrencilerin yurda girişi ve internete bağlanmasıyla birlikte bağlantı hızı yetersiz gelerek herkese çok düşük bir bağlantı hızı göndermektedir. Öncelikle birçok internet sitesinde karşınıza çıkan KYK internet hızlandırma VPN uygulamaları tamamen palavradır. Çünkü, VPN bağlantısı sizin internet bağlantınız ile bağlanacağız internet siteleri arasına aracı bir bilgisayarın / konumun daha girmesine sebep olarak internetinizin hızlanmasından ziyade yavaşlamasına neden olacaktır.

Peki, KYK yurt internet yavaş ne yapabilirim? Bu gibi durumlarda maalesef video izleme, film izleme ve indirme işlemlerini hızlandırmak adına bir müdahale bulunmanız pek mümkün değil. Fakat internet sitelerinde gezintilerinizi bir nebze de olsa hızlandırmak adına yapabileceğiniz birkaç işlem bulunuyor. Bunlar genellikle internete bağlandığınız ve sitelerde gezinirken kullandığınız tarayıcılarda birkaç modifikasyon ve eklenti kurulumu sayesinde gerçekleşebilir.

  • İnternet tarayıcınıza bir reklam engelleyici kurarak sitelerde yer alan reklamların yüklenmeden önce gizlenmesini sağlayabilir ve daha az içerik yüklenmesine neden olabilirsiniz. Bu sayede siteler daha hızlı açılacaktır.
  • Yandex Browser ve Opera Browser da yer alan Turbo modu özelliği sayesinde internet sitelerinde yer alan gereksiz kodlar ve içeriklerin yüklenmesini önleyerek daha hızlı bir sayfa açılış hızı yakalayabilirsiniz.

Umuyoruz ki bu yöntemler sayesinde KYK interneti yavaş şikayetlerinizi bir nebze olsun azaltabilir ve sizlere ufak bir yardımda bulunmayı başarabiliriz.

İlgili Makaleler


Bir Yorum

  1. TÜM KYK ÖĞRENÇİLERİ BU DERTEN KURTARMAK İÇİN kurduk

    Aşağıdaki resimde KYK[VİP] Seçeneği ile dilediğiniz film ve dizi izleyebilirsiniz NOT: [UZUN BİR SÜRE REKLAMSİZ OLUCAK TÜM DİZİ VE FİLMLER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir