Kuruma İbraz Nedir?

Kuruma İbraz, tanımını anlamamız için öncellikle İbraz Nedir? Sorusuna açıklık getirmekte fayda var. İbraz, kimlik ibraz, kuruma ibraz, İbraz tarihi gibi ibrazın resmi kurumlarca ve bakanlıkça ibraz kelimesini çok sık duyabilirsiniz. Zira ibraz kelimesi, hukuki bir terimdir.

İbraz etmek kanıtlanmış hadiseyi delilleriyle (belgelerle) beraber ilgili kuruma sunmaktır. İbraz edilen şeyin belgelerle gerçekliğini kanıtlayabilmiş olma niteliği taşımalıdır. Örnek vermek gerek ise kiracı ile ev sahibi arasında çıkan sorunlardan ötürü borçlu taraf, alacaklı kişiye borcunu ödemez ise ev sahibi imzalanan kira kontratını mahkemeye ibraz etmesi halinde, kiracı borcunu ödemek zorunda kalabilir. Zira ev sahibinin resmi bir kanıtı bulunmaktadır. Benzer bir şekilde iki kişi arasında çıkan uyuşmazlık, taraflardan birinin haklı olduğunu gösterebileceği belge ile, mahkemeye ibraz edildiğinde daha hızlı sonuç elde edebilecektir.

Kuruma İbraz Ne Demek

Kuruma İbraz etmek terimi ticari hayatta çok fazla duymaya alışkın olduğumuz hukuki nitelikli bir terimdir. Tarafların yaşamış olduğu bir anlaşmazlık ile tarafların kuruma ibraz etmesi beklenir, şeklinde bir yazı görmeniz halinde, ticari defterlerin mahkemeye ibrazı beklenir. Bu durumda anlaşmazlığa sebep olan vaka resmi belgeler yardımıyla daha detaylı olarak ele alınabilir.

İş Başvurusunda ibraz, kişinin çalışabiliyor olduğunu göstermesi adına temin ettiği, engelin olmadığı, adres bilgileri, adli sicil bilgileri, sağlık bilgileri, kişisel bilgileri birer ibraz niteliği taşımaktadır. İstenen belgelerin temini kuruma ibraz edilerek çalışma hayatına başlanır ve hukuki olarak kendilerini garanti altına alabilmektedir. İbraza, kanıtlanabilir olmaktan çok kesinlikle doğru şeklinde kabul edilebilir.

Kimlik İbrazı Nedir?

Kimlik İbrazı, resmi işlemlerin yerine getirilebilmesi adına kimliğin kuruma göstererek, kişinin kendisinin olduğunu kanıtlaması durumudur. Bankada işlem yapabilmek, oy verebilmek ve herhangi bir resmi işlem sırasında, kimliğimizi göstermek zorunludur. Kişi, kimlikte yer alan bilgilerin kendisi olduğunu ibraz etmesi ile gerekli işlemler yerine getirilebilir. Kısaca ibraz gündelik hayatın her alanında karşılaşabileceğimiz yasal işlemlerin daha sağlıklı ve hızlı olarak yürütülebilmesi için ihtiyaç duyulan bir hukuki kavram anlamına gelir.

İbraz Tarihi Ne Demek?

İbraz tarihi çek ve buna benzer değerli kağıt adı verilen yerlerde vade tarihinden ayrı olarak yer almaktadır. Mevcut çek keşide edildiği yerde ödenecek ise 10 günde, farklı bir yerde ödenmesi söz konusu ise 1 ayda karşı tarafa ibraz edilmesi gerekir. Ödeme yeri ile keşide yeri farklı kıtalarda ise ibraz tarihi en fazla 3 ay sürelidir. İbraz tarihi bu anlamda çok büyük önem taşımaktadır. Zira zamanında ibraz edilmeyen çek; bono, poliçe gibi kambiyo senedi niteliğini kaybeder. Bu da kişilerin alacaklarını temin etme ve icra yoluyla hakkını aramasını olanaksız bir duruma getirir.

Kuruma İbraz Hakkında

Yukarıdaki bilgiler ışığında kuruma ibraz konusundaki tüm işlerinizi halledebilirsiniz. Bu konuda takıldığınız noktalar olursa bizlere yorum kısmında ulaşarak sorunlarınızı yazdığınız taktirde biz ve ziyaretçilerimiz sizlere bu konu hakkında elinden geldiğince yardımcı olacaktır.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir