Kulağı Çınlamak Deyimi Anlamı

Kulağı çınlamak deyimi anlamı bir başkası tarafından hatırlanmak, anılmak ile özdeşleştirilen bir deyimdir. Kullanılan ortamda “teyzemin kulağı çınlamıştır, birçok anımızı yâd ettik” şeklinde geçer konuşmalarda. Akabinde bizimde kulağımızda hissettiğimiz çınlama, sıcaklık sonrası “beni andı birileri kulağım çınlıyor “sözcükleri ile ifademiz günlük hayatta çok kullandığımız bir cümle ve deyimdir. Soyut ve somut birçok ortamda kullanılan bu deyim için batıl inançları olan kişilerinde birçok yorumu bulunmaktadır. Örneğin sağ kulak çınlaması iyi ve güzel bir durum habercisi, sol kulak çınlaması istenmeyen hoşnut olunmayacak olayların habercisi olarak inanan insanlar da vardır. Büyük bir çoğunluk batıl inanç kısmını inandırıcı bulmamaktadır. Birçok şekilde yorumlanabilir olmasına karşın soyut anlamda tanımlamasında biri bizi konuşurken kulağımızın bu sebeple çınlaması diye bir oluşum yoktur.

kulağı çınlamak deyiminin anlamı

Kulağı Çınlamak Deyimi Ne Demektir?

Her deyim farklı ve özel anlamlar barındırır “kulağı çınlamak “ deyimi de bunlardan biridir. Kulağımızda oluşan uğultu, ses, ısı bunlar sadece bizim hissettiğimiz oluşumlardır. Bizim somut olarak duyduğumuz ve hissettiğimiz kuş sesi, şelale sesi, çınlama gibi detaylar deyimle sabitlenmeye çalışılan bir durum olarak kabul görür çoğunlukla. Dikkat edilmesi gereken bir gerçek bu sebeple göz ardı edilir çoğu kez, bu sesler aynı zamanda nadir olarak bizim duyabildiğimiz bazı canlıların iletişim için çıkardığı uğultulardır. Bir diğer ihmal edilen olgu da kulak çınlamasının bazı hastalıkların habercisi oluşunun gözden kaçırılması, mesela işitme kaybı ve şeker hastalığının ilk belirtilerindendir. Bilimsel olarak da konuya değinmenin faydalı bir detay olduğunu düşünerek; eklemek isterim ki kulak çınlaması aynı zamanda bir hastalık adıdır, tinnutus olarak adlandırılır.  Konuyla ilgili birçok açıklama mevcut olmasına karşın geçmişte ve günümüzde “ kulağı çınlamak “ deyiminin yegâne kabulü “ biri beni konuşuyor” cümlesi olmuştur. Yönlerine göre bile değerlendirmesi yapılmış olup herkes tarafından onayını almış bir deyim olarak kullanılmaktadır. Sağ kulağımızın çınlamış olması iyiliğimizin konuşulması olarak, sol kulak çınlaması da kötülüğümüz doğrultusunda konuşulduğumuz anlamında bulunmakta ve yorumlanmaktadır.

Kulağı Çınlamak Deyimi Nasıl Kullanılır?

Genel anlamda günümüzde kabul görüp kullanıldığı şekliyle “kulağı çınlamak” deyimi insanların gülümsemesine sebep hoşnut oldukları bir durumun belirtecidir çoğu kez. Bildiğimiz ve çok kere tekrar ettiğimiz üzere deyimin anlamı anılmak, konuşulmak olarak kabul ediliyor. Yani insanlar ilgi görmeyi, fark edilmeyi, konuşulmayı, takdir edilmeyi hep sevmiştir. Bu deyime yüklenen anlamın da bunun eksikliğini hissetmiş toplumların gereksinimleri doğrultusunda doğduğu varsayımı da düşünülebilir bir gerçektir. Deyimin kullanıldığı ortamlarda insanların simalarının aldığı ifade hoşnutlukla bütünleşir hep, bahsi geçen konuşulan insan olmak her daim mutlu etmiştir kişileri. Her deyimin yaşam içinde bir oluşum aşaması kendine has bir anlamı vardır, yaşanmışlık birikim gerektiren çok değerli hazinelerden birine değinip açıklamaya çalıştık. Sağ kulağımız çınlasın hep, iyiliğin güzelliğin habercisi.

Kulağı Çınlamak Atasözü

Yukarıda kulağı çınlamak deyiminin anlamı konusunda her şeyi sizlere anlattık. Kulağı çınlamak deyimi hakkında takıldığınız nokta olursa yorum kısmından bizlere iletebilirsiniz.

İlgili Makaleler


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir