Kuantum Mekaniği Nedir?

Kuantum mekaniği nedir? Bu mekanik tam olarak bize neyi ifade ediyor ve nasıl bir biçime sahip? Gelin bu konuyu detaylandıralım. Teorik olarak anlatılan fiziğin temel dallarından olan kuantum mekaniği, atom ve atomaltı seviyelerinde ön plana çıkıyor. Genel görelik kuramı ile birlikte modern fiziğin yapı taşlarından olan kuantum mekaniği, oldukça önem arz ediyor.

Kuantum mekaniğini özetleyecek olursak, atomun, moleküllerin ve bu maddeleri oluşturan protonların ve diğer pek çok detayın özelliklerini açıklamaya çalışan bir bilim dalıdır. Kuantum mekaniğinin asıl amacı, atom ve moleküllerin çalışma biçimini anlamak, açıklamak ve çok daha özel noktalara temas etmektedir. Yani CERN deneyini duymuşsunuzdur mesela. Burada genellikle kuantum mekaniği çalışır ve bunun üzerinde düşünceler organize edilir. Maddelerin çarpıştırılmasından ortaya çıkacak güçler, veriler ve bu verilere dayalı fiziksel bilgiler gerçekten de özverili noktalara ulaşıyor. Bu mekaniğin temelleri yirminci yüzyılın başlarında Albert Einstein, Max Planck, Niels Bohr, Max Born ve Paul Dirac gibi Bilim insanlarınca atılmıştır.

Kuantum Mekaniği Uygulamaları (Alt Dalları) Nelerdir?

1-Elektromanyetik

2-Kimyasal kinetik

3-Akışkanlar mekaniği

4-Termodinamik

5-Klasik mekanik

6-İstatistiksel mekanik

Sürekli üzerine yenisi konularak ilerleyen ve çok daha farklı noktalarda ön plana çıkarılan bu mekanik, bilgi konusunda pek çok mühendisin ilgilendiği ve incelediği, derslerinde gördüğü bir noktayı yaratır. Ağırlıklı olarak teori üzerinden hareket eden bu bilim, kendini her noktada ön plana çıkarabilir. Modern bilimin ve fiziğin yapı taşı olan kuantum mekaniği, tam olarak bu şeklide açıklanabilir özet olarak.

 

İlgili Makaleler


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir