Kredi Kartının Asgari Tutarını Ödemenin Zararları

Bankalar kredi kartı sahiplerine hesap ekstrelerini gönderirken, sanki büyük bir lütufmuş gibi asgari ödeme tutarını da gösterirler ve borçlulara bunun ödenmesi halinde herhangi bir takibe uğranmayacağını söyler. Aslında bunu yaparken, bankalar borçludan daha fazla nasıl kazanacağının hesabını yapmaktadır. Çünkü bankalar borcunun tamamını günü gününe ödeyenleri değil, asıl borcunun asgari tutarını ödeyenleri sever.

Kredi Kartının Asgari Tutarını Ödemek

Evet kredi kartı borcunun asgari tutarını ödeyenler bundan bir takım yararlar elde etmektedir. Örneğin, kredi puanını düşürmemiş olur, bankanın gecikme listesine girmemiş olur, yasal takip sürecine girmemiş olur, dolayısıyla bir de avukat ve mahkeme masraflardan kurtulmuş olur ve en önemlisi kredi kartı kullanıma kapatılmamış olur.
Ancak gözden kaçan birşey var. Kalan borca banka faiz talep edecek ve eğer kart kullanılmaya devam ederse borç katlanmaya başlayacak. Kredi kartının asgari tutarını ödemenin en büyük tehlikesi budur. Her ekstre döneminde asgari tutarın daha fazlası ödenmezse, dönem sonunda borç katlanarak büyüyecek demektir. Dönem borcunun tamamı ödenmediği takdirde faiz ödemeye devam edilecektir.
Yasal düzenlemeler gereğince, bir takvim yılı içinde üç defa ödeme yapılmaz ya da asgari ödeme tutarının altında üç defa ödeme yapılırsa, bankalar borcun tamamı ödeninceye kadar kredi kartını nakit çekime ve limit artışına kapatmaktadır. Eğer bu durum arka arkaya üç defa tekrarlanacak olursa bu defa bankalar borcun tamamı ödeninceye kadar kredi kartını kullanıma kapatmaktadır.
İşin doğrusu kredi kartları, gelir ile orantılı kullanılmalı ve asgari ödeme tutarı uygulamasına hiç girmemelidir. Aksi takdirde bu bir kısır döngüdür ve içinden çıkılmadığı sürece faiz yüzünden borç katlanarak büyümeye devam eder.
Kredi kartı Asgari tutarın ödenmesi durumunda kalan borca bugün için aylık yüzde 2,34 faiz uygulanmaktadır. Bu oran TC Merkez Bankası tarafından üç ayda bir açıklanmaktadır ve bankaların borçlulara uygulayacağı en yüksek faiz oranıdır.
Borçlu, asgari ödeme tutarını ödemişse, banka sisteminde kredi notunun hesaplanmasında “ödendi” olarak görüleceği için, kredi notuna bir olumsuz yansıma söz konusu olmaz. Ancak borç rakamı büyüyeceği için, borçlu kredi başvurusu yaptığı zaman sadece mevcut borç durumu yüksek gözükecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir