Klavyede Yüzde İşareti Nasıl Yapılır?

Word dosyasında yazılan birçok makalede kullanılan yüzde işareti (%) yeri geldiği zaman kesinlik anlamında (%100) yeri geldiğinde de olasılık belirtmek için oldukça fazla kullanılır. Peki ama klavyede yüzde işareti nasıl yapılır?

Klavyede Yüzde İşareti Nasıl Yapılır

Yüzde İşareti Nasıl Yapılır?

Eğer bir Windows işletim sistemine ait bilgisayar kullanıyorsanız yüzde işaretini kullanmak için bilgisayarınızın sağ altından veya sol tarafta Enter tuşunun altında bulunan Shift tuşuna basılı tutup ardında klavyenizin üstünde bulunan 5 rakamına tıklayarak yüzde işareti kullanımını gerçekleştirebilirsiniz.

Klavyede Yüzde İşareti Nasıl Yapılır

Ios İşletim Sistemine Sahip Akıllı Telefonlarda Yüzde İşareti Nasıl Yapılır?

Eğer işletim sistemi olarak Ios kullanan bir akıllı telefona sahipseniz yüzde işareti için yapmanız gereken kombinasyonlar sırasıyla; Herhangi bir yerde klavyenizi açıp ardından sol altta bulunan “123” butonuna tıklayarak açılan yeni klavye ekranında sol alt tarafta bulunan “#+=” butonuna tıklayıp tekrar yeni klavye ekranı açılmasıyla birlikte üstte ortada bulunan yüzde işareti üzerine tıklayarak Ios işletim sistemine sahip akıllı telefonlarınızda yüzde işareti kullanabilirsiniz.

Bilgisayar klavyeniz arızalıysa ve yüzde işaretine ihtiyaç duruyorsanız yüzde işaretini kullanmak için yapmanız gereken yöntemlerden birisi de ekran klavyesi kullanarak yüzde işareti yapmaktır. Bunun içinde izlemeniz gereken adılar; bilgisayarınızdan ekran klavyesini açıp ardından sol atta ya da sağ tarafta sil tuşunun yanında yer alan Shift (üst) tuşuna basıp hemen ardından ekran klavyesinin üst kısmındaki rakamların sönükleşip sembollerin belirginleştiğini göreceksiniz. Bu sırada 5 rakamına basarak yüzde işaretini ekran klavyesi ile oluşturabilirsiniz.

Klavyede Yüzde İşareti Nasıl Yapılır

Macintosh Bilgisayarlarda Yüzde İşareti Nasıl Yapılır?

Eğer bir Macintosh bilgisayara sahipseniz yüzde işareti kullanımı için yapmanız gereken adımlar Windows işletim sistemi sahip bilgisayarlardan biraz farklıdır bunun nedeni Macintosh bilgisayar klavyelerinin bazı tuşlarının işlevleri ve isimleri farklı olmasındandır. Peki Macintosh bilgisayarlarda yüzde işareti nasıl yapılır?

Klavyenizde sağ alt tarafta bulunan veya sol tarafta bulunan option tuşlarından birine basmalı ve ardından da elinizi option tuşundan çekmeden klavyenin üstünde bulunan 5 rakamına basmalısınız. Ek olarak diğer bilgisayar marka ve modellerinde olduğu gibi klavyenizde bulunan sol veya sağ Shift tuşuna basılı tutup ardından klavyenizin üstünde bulunan rakamlardan 5’ye basarak da yüzde işaretini kullanabilirsiniz.

Klavyede Yüzde İşareti Nasıl Yapılır

Kopyala Yapıştır Metodu ile Yüzde İşareti Kullanımı

Eğer klavyeniz bozuksa veya ekran klavyenizde bazı sorunlar yaşıyorsanız “% “tırnak içinde bulunan yüzde işaretini bilgisayar farenizle seçip sağ tuşa tıkladığınızda açılan pencereden kopyala seçeneğine tıklayıp daha sonra ise yüzde işaretini kullanacağız yere gelip bilgisayar farenizin sağ tuşuna tıklayarak açılan pencerede yapıştır seçeceğine tıklayarak yüzde işaretini istediğiniz yerde

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir