Klavyede TL Simgesi Nasıl Yapılır?

Klavyede TL simgesi nasıl yapılır sorusu, simgenin hayatımıza girdiği günden beri oldukça yoğun bir şekilde araştırılıyor. Ülkelerin para birimlerini ifade etmek için kullandığı Euro için €, dolar için $ gibi simgelere Türkiye’de “₺” simgesi ile eşlik etti. 2017 yılından sonra hayatımıza giriş yapan bu simgeyi klavyemizde nasıl çıkartabiliriz? Sizlere bu yazımızda Klavyede TL simgesini nasıl yazabileceğiniz konusunu aktarmadan önce ulusal para simgemizin tarihçesine biraz değinelim.

Klavyede tl simgesi nasıl yapılır

TL Simgesi ₺ Nereden Çıktı, Kim Buldu?

Ülkemizde uzunca bir süre bol sıfırlı kullanılan paraları tarihe karıştırmak ve Türk Lirasına değer katmak amacı ile 6 Sıfır atma kararı alındı. Yani eskiden Bir milyon (1.000.000) diye adlandırdığımız parayı artık Bir Yeni Türk Lirası ( 1YTL) olarak adlandırmaya başladık. 6 sıfırın silinmesi hayatımıza “yeni” kavramının girmesine neden oldu. Bu işlem devlet tarafından uygulanan bir karardı ve Türk Halkının yeni para birimine kolay adapte olabilmesi için alındı. Yeni Türk Liraları piyasa ya sürüldükten sonra da YTL yazılması yerine bir simge kullanılması kararı alındı. Devlet Yetkilileri tarafınca yapılan yarışma sonucunda da Tülay LALE isimli sade bir vatandaş ülkemizin yeri para birimi simgesinin tasarımını yaptı ve bu tasarım birinci olarak ülkemizde kullanılmaya başlandı. Artık 1 YTL yerine 1₺ yazılıyordu. Bunun dışında da Türk Lirasının önündeki yeni ifadesi kaldırılarak tekrar Türk Lirası olarak adlandırılmaya başlandı. Yeni Ulusal para birimimizin simgesi Tüm esnaflarda, Pazar alanlarında sıklıkla kullanılmaya başlandı. İfadeyi yazarak simgeleyebilmek oldukça kolay, Peki ya dijital ortamlarda? Aslında oda düşündüğünüz kadar zor değil…

Klavyede TL Simgesi ₺ Yapma Yöntemleri

Klavyede TL simgesi yeni teknolojik cihazlarda simgesel anlamda belirtildi. Günümüz bilgisayarların hemen hepsinde T harfinin hemen alt kısmında ₺ simgesini görebilirsiniz. Tabi ki tuşa direk basarsanız karşınıza düz bir “T” harfi çıkacaktır. Eğer bilgisayarınız eski ise bu tuşu görsel anlamda göremeyebilirsiniz. Yapmış oldukları yazılım güncellemeleri yardımı ile tuş üzerinde bu simgeyi ifade edemeseler de aynı işlevi tanımlayarak ₺ simgesinin yazılabilmesine olanak tanıdılar.

Klavyede TL Simgesini çıkartabilmek için “T” harfi ile birlikte “ ALTGR “ tuşuna basmanız gerekiyor. Boşluk tuşunun hemen sağ tarafında bulunan “ALTGR” tuşuna basılırken “T” harfine basarsanız karşınıza hemen ₺ simgesi çıkacaktır. Yani, ALTGR+T yardımı ile ₺ simgesine ulaşmanız oldukça kolay.

Üstelik bu simge tüm klavye tiplerinde ortak. İngiliz klavyesi olarak da adlandırılan Apple yazılımına sahip bilgisayarlarda işlem farklı bir şekilde yapılmayıp ALT+T tuşlarına basarak aradığınız simgeye ulaşabilirsiniz.

Kullanmış olduğunuz mobil telefonda ₺ simgesine ulaşmak için bu adrese tıklayarak klavye yardımını kullanmanız gerekiyor. Tüm bu işlemler ile uğraşmak istemezseniz de klasikleşen kopyala ve yapıştır yöntemi yardımı ile ₺ simgesine ulaşarak işleminizi tamamlayabilirsiniz.

TL işaretini yapmak istiyorsanız bu yöntemlerimizden yararlanabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir