Klavyede Tırnak İşareti Nasıl Yapılır?

Bilgisayar üzerinden herhangi bir yazı yazıyor ve içerisinde başka bir yazıdan, bir ünlünün sözünden alıntı vb. gibi yazınıza başka kaynaklardan içerik aktarmak istiyorsanız bunları tırnak işareti içerisinde yazmalısınız. Peki klavyede tırnak işareti nasıl yapılır?

 

Klavyede Tırnak İşareti Nasıl Yapılır

 

Tırnak İşareti Nasıl Yapılır?

Windows işletim sistemine sahip bir bilgisayar kullanıyorsanız tırnak işareti kullanmak için yapmanız gereken işlem klavyenizin üstünde bulunan rakamların bulunduğu sırada en sağ tarafta şapkalı e (é) ve tırnak işareti (“) bulunan tuşa basmak olacaktır.  Bu sayede istediğiniz herhangi bir yere tırnak işareti koyabilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gerek en önemli kısım tırnak işaretinin parantez işaretinden farklı olarak tırnak işaretinin baş ve sonu aynıdır. Yani parantezde olduğu gibi bir açma “(“ bir de kapama “)” ya ihtiyaç duymazsınız.

Ios İşletim Sistemine Sahip Akıllı Telefonlarda Tırnak İşareti Nasıl Yapılır?

Apple marka bir telefon kullanıyorsanız bunun işletim sistemin Ios olduğunu biliyorsunuzdur. Peki ama Ios işletim sistemine sahip akıllı telefonlarda tırnak işareti nasıl yapılır?

Eğer bir Ios işletim sistemine sahip bir akıllı telefon kullanıyorsanız tırnak işaretini kullanmak için herhangi bir yerde klavyenizi açarak sol altta bulunan 123 tuşuna basmalı ve hemen ardından açılan ekranda sağ alt tarafta silme tuşunun üzerinde bulunan tırnak işareti ne tıklayarak kolaylıkla kullanabilirsiniz.

Klavyede Tırnak İşareti Nasıl Yapılır

 

Ekran Klavyesinde Tırnak İşareti Nasıl Yapılır

Bilgisayar klavyesi elektronik parçalar içerdiğinden dışardan gelebilecek herhangi bir sert darbeye veya sıvı temasına maruz kaldığı zaman bozula bilmektedir. İşte o zaman birçok bilgisayar kullanıcısının imdadına ekran klavyesi yetişmektedir. Sizde herhangi bir neden dolayı bilgisayar klavyenizi kullanamıyor ve ekran klavyesi ile işlemlerinizi gerçekleştiriyorsanız ekran klavyesinde tırnak işareti nasıl yapılır bilmelisiniz.  Ekran klavyesinde tırnak işareti yamak istiyorsanız yapmanız gereken adımlar sırasıyla; ekran klavyenizi açtıktan sonra klavyenin üstünde yer alan rakamların bulunduğu sırada en sağ tarafta şapkalı e (é) ve tırnak işareti (“) bulunan tuşa basmak olacaktır.  Bu sayede istediğiniz herhangi bir yere tırnak işareti koyabilirsiniz.

 

Macintosh Bilgisayarlarda Tırnak İşareti Nasıl Yapılır?

Eğer bir Macintosh bilgisayara sahipseniz tırnak işareti kullanımı için yapmanız gereken adımlar Windows işletim sistemi sahip bilgisayarlardan biraz farklıdır bunun nedeni Macintosh bilgisayar klavyelerinin bazı tuşlarının işlevleri ve isimleri farklı olmasındandır. Peki Macintosh bilgisayarlarda tırnak işareti nasıl yapılır?

Klavyenizde sağ alt tarafta bulunan veya sol tarafta bulunan option tuşlarından birine basmalı ve ardından da elinizi option tuşundan çekmeden klavyenin Enter (return) tuşunun yanında bulunan ve üzerinde tırnak işareti bulunan tuşa basarak tırnak işaretini kullanabilirsiniz.

Klavyede Tırnak İşareti Nasıl Yapılır

 

Kopyala Yapıştır Metodu ile Tırnak İşareti Kullanımı

Yazımızda yer alan herhangi bir tırnak işaretini bilgisayar farenizle seçerek sağ tuşa tıklayıp açılan pencerede kopyala seçeneğine tıklayarak tırnak işaretini kopyalayabilir ve ardından tırnak işaretini kullanmak istediğiniz bir yere gereke yine bilgisayar farenizle sağ tuş yaparak tırnak işaretini yapıştırabilirsiniz.

 

 

 

 

 

 

İlgili Makaleler


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir