Klavyede Teta İşareti Nasıl Yapılır

Yunan alfabesinin bir harfi olan teta işareti (Ɵ) birçok geometri sorularında, özel karakteristik yazılarda ve bunlara benzere birçok yerde kullanılmaktadır. Fakat klavyede tam olarak karşılığı bulunmayan teta işareti (Ɵ) net olarak bir klavye komutuyla yapılmamaktadır. Peki ama teta işareti (Ɵ) nasıl yapılır?

Klavyede Teta İşareti Nasıl Yapılır

 

Teta işareti (Ɵ) için yapmanız gereken adımlar sırasıyla;

  • Bilgisayarınızın başlat çubuğundaki aratma yerine gelerek “karakter eşlem “yazıp ekrana gelen “karakter eşlem masa üstü uygulaması” adlı programı çalıştırın.
  • Açılan programda en üstte yazı tipi yazan kısımdan “arial” yazı tipini seçin
  • Alt kısımda bulunan gelişmiş görünüm seçeneğine tıklayınız
  • Sağ tarafta bulunan Unicode’a git kutucuğuna “019F” yazıp enter a tıklayın
  • Teta işareti (Ɵ) ortada kopyalanan karakter kutucuğunda yer alacaktır.
  • Yanında bulunan seç butonuna tıklayıp ardından kopyala butonuna tıklayarak teta işaretini (Ɵ) istediğiniz bir yere yapıştırabilirsiniz.

Kopyala Yapıştır ile Teta İşareti Nasıl Yapılır

Eğer bilgisayar klavyeniz bozulduysa veya herhangi bir şekilde karakter eşlem uygulamasını açamıyorsanız teta işareti (Ɵ) kullanımı için yapmanız gereken en basit yöntem; makalemizde bulunan herhangi bir teta işaretini seçip bilgisayar farenizin sağ tuşuna basarak kopyalayabilir ve teta işaretini kullanmak istediğiniz herhangi bir yere yapıştırabilirsiniz.

Klavyede Teta İşareti Nasıl Yapılır

Word Dosyasında Teta İşareti Nasıl Yapılır

Word dosyasında teta işareti (Ɵ) kullanmak için bir üst başlıkta yer aldığı gibi Word dosyasında yer alan üst menülerden ekle menüsüne tıklayıp ardından açılan bölümde en sağ taraftaki simgeler seçeneğine tıklayıp yazı tipini “arial” olarak ayarlamalısınız. Ardından sol altta bulunan karakter kodu kısmına gelerek oraya “019f” komutunu yazarak Word dosyasında istediğiniz yere teta işaretini koyabilirsiniz.

 

 

İlgili Makaleler


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir