Klavyede Kesme İşareti Nasıl Yapılır?

Makale yazıyor veya önemli bir yere mesaj atıyorsanız kelimelerin doğru yazılışına ve ayrımına dikkat etmelisiniz. Özellikle özel adlandırmaları ayırırken kesme işareti oldukça sık kullanılmaktadır. Neredeyse bütün yazı ve makalelerde özel isimler bulunduğu için de kesme işareti bir o kadar önemli oluyor bizim için. Peki ama klavyede kesme işareti nasıl yapılır?

Kesme İşareti Nasıl Yapılır?

Windows bilgisayarla kesme işareti kullanımı için yapmanız gereken adımlar sırasıyla; klavyenizde bulunan sol veya sağ Shift tuşuna basılı tutup ardından klavyenizin üstünde bulunan rakamlardan 2’ye basmaktır. Bu şekilde özel isimlerde, rakamlardan sonra gelen hecelerde ve buna benzer kesme işareti ile ayrılması gereken yerlerde kesme işaretini bu kolay kombinasyonla kullanabilirsiniz.

Klavyede Kesme İşareti Nasıl Yapılır?

Ios İşletim Sistemine Sahip Akıllı Telefonlarda Kesme İşareti Nasıl Yapılır?

Eğer bir Ios işletim sistemine sahip bir akıllı telefon kullanıyorsanız kesme işaretini kullanmak için herhangi bir yerde klavyenizi açarak sol altta bulunan 123 tuşuna basmalı ve hemen ardından açılan ekranda sağ alt tarafta silme tuşunun yanında bulunan kesme işareti ne tıklayarak kolaylıkla kullanabilirsiniz.

Ekran Klavyesinde Kesme İşareti Nasıl Yapılır

Eğer klavyeniz arızalıysa ve ekran klavyesi kullanıyorsanız kesme işaretini kullanmak için yamanız gerekenler; ekran klavyenizi açtıktan sonra sol altta bulunan üst tuşuna veya sağ tarafta bulunan giriş tuşunun altındaki üst tuşuna bastıktan sonra ekran klavyesinin üstünde bulunan rakamların sönükleşip 2 rakamının üstündeki kesme işaretinin belirginleştiğini göreceksiniz. İşte o zaman belirginleşen kesme işaretine tıklayarak kesme işaretinizi kullanabilirsiniz.

Macintosh Bilgisayarlarda Kesme İşareti Nasıl Yapılır?

Eğer bir Macintosh bilgisayar kullanıyorsanız kesme işareti kullanımı için diğer bilgisayarlardan farklı bir kombinasyon uygulamalısınız. Macintosh bilgisayarlarda kesme işareti için gerekli kombinasyon;

Klavyenizde sağ alt tarafta bulunan veya sol tarafta bulunan option tuşlarından birine basmalı ve ardından da elinizi option tuşundan çekmeden klavyenin üstünde bulunan 2 rakamına basmalısınız. Ek olarak diğer bilgisayar marka ve modellerinde olduğu gibi klavyenizde bulunan sol veya sağ Shift tuşuna basılı tutup ardından klavyenizin üstünde bulunan rakamlardan 2’ye basarak da kesme işaretini kullanabilirsiniz.

 

Kopyala Yapıştır Metodu ile Kesme İşareti Kullanımı

Eğer klavyeniz bozuksa veya ekran klavyenizde bazı sorunlar yaşıyorsanız “‘“tırnak içinde bulunan kesme işaretini bilgisayar farenizle seçip sağ tuşa tıkladığınızda açılan pencereden kopyala seçeneğine tıklayıp daha sonra ise kesme işaretini kullanacağız yere gelip bilgisayar farenizin sağ tuşuna tıklayarak açılan pencerede yapıştır seçeceğine tıklayarak kesme işaretini istediğiniz yerde kullanabilirsiniz.

İlgili Makaleler


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir