Klavyede Artı ve Eksi İşareti Nasıl Yapılır?

Matematik işlemlerinin olmaz olmazı artı (+) ve eksi (-) işaretleri neredeyse bütün matematik sorularında kullanılmaktadır. Özellikle soruları veya cevapları bilgisayar üzerinden hazırlayan pek çok kişi bilgisayarda artı işareti ve eksi işareti nasıl yapılır bilmemektedir. Peki klavyede artı ve eksi işareti nasıl yapılır?

Artı İşareti Nasıl Yapılır?

Windows işletim sistemine ait bir bilgisayar kullanıyorsanız ve artı işaretine (+) ihtiyaç duyuyorsanız bunun için 2 farklı seçenekle ihtiyaç duyduğunuz artı işaretini elde edebilirsiniz bunlar;

  • Klavyenizin sağ tarafında bulunan rakamların yanında bulunan büyük artı işareti (+) olan tuşa basmak.
  • Klavyenizin sağ veya sol tarafındaki alttan 2. Tuş olan Shift tuşuna basılı tutarak, bilgisayar klavyesinin üstünde bulunan rakamlardan 4’e basarak artı işaretini kullanabilirsiniz.

Eksi İşareti Nasıl Yapılır?

Tıpkı bir üst kısımda yer alan “Artı işareti Nasıl Yapılır?” başlığında olduğu gibi Windows işletim sistemine sahip bilgisayarlarda eksi işareti (-) 2 farklı yolla karşılanabilir. Bunlar;

  • Klavyenizin en sağ tarafında bulunan – sembolüne basmak.
  • Klavyenizin üstünde bulunan rakamların en sağ tarafında silme imlecinin yanındaki tre işareti barındıran tuşa tek sefer basarak.
Klavyede Artı ve Eksi İşareti Nasıl Yapılır?

Word Dosyasında Artı İşareti Nasıl Yapılır

Eğer matematik sorularını veya cevaplarını bir Word dosyasında yazıyorsanız ve bu işlemlerde artı işareti gerekiyorsa yapmanız gerekenler sırasıyla; Word dosyasının üstünde bulunan menülerden ekle menüsüne tıklamak daha sonra altta açılan bölümde en sağ tarafta bulunan simge seçeneğini seçmek ve açılan mini pencereden tüm simgeler seçeneğine tıklayarak aralarından artı işaretine tıklamak.

Word Dosyasında Eksi İşareti Nasıl Yapılır

Word dosyasında eksi işareti kullanmak için bir üst başlıkta yer aldığı gibi Word dosyasında yer alan üst menülerden ekle menüsüne tıklayıp ardından açılan bölümde en sağ taraftaki simgeler seçeneğine tıklayıp, hemen ardından tüm simgeler diyerek oradan eksi işaretine tıklayarak istediğiniz işareti elde etmiş olursunuz.

Klavyeden Farklı Yollarla Artı İşareti Nasıl Yapılır

Klavyenizin en altında bulunan büyük boşluk tuşunun sağ tarafındaki Alt tuşuna basılı tutup ardından klavyenizin en sağ tarafındaki rakamlardan 43 yazarak artı işareti oluşturabilirsiniz.

Klavyeden Farklı Yollarla Eksi İşareti Nasıl Yapılır

Klavyenizin en altında bulunan büyük boşluk tuşunun sağ tarafındaki Alt tuşuna basılı tutup ardından klavyenizin en sağ tarafındaki rakamlardan 45 yazarak eksi işareti oluşturabilirsiniz.

Klavyede Artı ve Eksi İşareti Nasıl Yapılır?

Kopyala ve Yapıştır Yöntemiyle Artı İşareti Nasıl Kullanılır

Bu yazımızda yer alan artı işareti sembollerinden (+) birisini seçerek bilgisayar farenizle sağ tuşa tıklayıp açılan pencereden kopyala seçeneğini seçerek yine aynı penceredeki yapıştır seçeceği ile artı işaretini dilediğiniz yerde kullanabilirsiniz.

Kopyala ve Yapıştır Yöntemiyle Eksi İşareti Nasıl Kullanılır

Bu yazımızda yer alan eksi işareti sembollerinden (-) birisini seçerek bilgisayar farenizle sağ tuşa tıklayıp açılan pencereden kopyala seçeneğini seçerek yine aynı penceredeki yapıştır seçeceği ile eksi işaretini dilediğiniz yerde kullanabilirsiniz.

 

 

16

İlgili Makaleler


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir