Klavyede Alfa İşareti Nasıl Yapılır ?

Yunan alfabesinin ilk harfi olan alfa işareti (α) birçok geometri sorularında, özel karakteristik yazılarda ve bunlara benzere birçok yerde kullanılmaktadır. Fakat klavyede tam olarak karşılığı bulunmayan alfa işareti (α) net olarak bir klavye komutuyla yapılmamaktadır. Peki ama alfa işareti (α) nasıl yapılır?

Klavyede Alfa İşareti Nasıl Yapılır

Alfa işareti (α) için yapmanız gereken adımlar sırasıyla;

  • Bilgisayarınızın başlat çubuğundaki aratma yerine gelerek “karakter eşlem “yazıp ekrana gelen “karakter eşlem masa üstü uygulaması” adlı programı çalıştırın.
  • Açılan programda en üstte yazı tipi yazan kısımdan “arial” yazı tipini seçin
  • Alt kısımda bulunan gelişmiş görünüm seçeneğine tıklayınız
  • Sağ tarafta bulunan unicode’a git kutucuğuna “03B1” yazıp enter a tıklayın
  • Alfa işareti (α) ortada kopyalanan karakter kutucuğunda yer alacaktır.
  • Yanında bulunan seç butonuna tıklayıp ardından kopyala butonuna tıklayarak Alfa işaretini (α) istediğiniz bir yere yapıştırabilirsiniz.

Kopyala Yapıştır ile Alfa İşareti Nasıl Yapılır

Eğer bilgisayarınızdan karakter eşlem masa üstü uygulamasını açamıyor ve alfa işaretine (α) ihtiyaç duruyorsanız alfa işareti (α) işareti için yapmanız gereken en basit yöntem yazımız içerisinde bulunan herhangi bir alfa işaretini (α) seçip ardından bilgisayar farenizin sağ tuşuna basarak açılan pencerede kopyala seçeneğine tıklayıp, alfa işaretini (α) kullanmak istediğiniz yere yapıştırarak kolaylıkla alfa işaretini (α) kullanabilirsiniz.

15

Word Dosyasında Alfa İşareti Nasıl Yapılır

Word dosyasında alfa işareti (α) kullanmak için bir üst başlıkta yer aldığı gibi Word dosyasında yer alan üst menülerden ekle menüsüne tıklayıp ardından açılan bölümde en sağ taraftaki simgeler seçeneğine tıklayıp yazı tipini “arial” olarak ayarlamalısınız. Ardından sol altta bulunan karakter kodu kısmına gelerek oraya “03B” komutunu yazarak Word dosyasında istediğiniz yere alfa işaretini koyabilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir