Karşılıksız Burs Veren Kurumlar

Karşılıksız Burs Veren Kurumlar üniversite öğrencilerinin neredeyse en çok arama yaptığı konular arasında yer almaktadır. Her geçen gün hayat şartlarının kötüye gitmesi nedeni ile aileler okutmakta olduğu öğrencilere yeteri kadar maddi destek alamayıp zor şartlar altında eğitimlerini bitirmelerini sağlamakta. Bu yazımız içerisinde yer alan Karşılıksız Burs Veren Kurumlar ülkemizin en büyük şirketlerinin vakıfları, sivil toplum kuruluşlarından oluştuğunu belirtmek istiyoruz.

Burs Veren Vakıflar

Hacı Ömer Sabancı Vakfı

Her yıl Eylül ve Ekim aylarında başvurular alarak dar gelire sahip öğrencilerin kalkınmalarını, eğitim alanında yaşamış oldukları sıkıntıları ortadan kaldırmak isteyen Hacı Ömer Sabancı Vakfı tam 32 yıldır burs vermeye çalışıyor. Bugüne kadar 25 binden fazla öğrenciye burs veren vakıf, her yıl belirli bir taban puan belirleyerek yerleştirme sınavından bu puan ve üzeri alan öğrencilere ekonomik destek olmakta. Kasım ayında açıklanan sonuçlar sonucunda burslar sadece 9 aylık eğitim öğretim süresince verilmektedir. Burs alan öğrenciler mezun olma durumunda bir işe girmeleri durumunda aldıkları burs tutarlarını taksitli bir şekilde vakfa geri ödemektedir.

Toplum Gönüllüleri Vakfı(TOG)

Her yıl ortalama olarak 130 milyon TL burs dağıtımında bulunan Toplum Gönüllüleri Vakfı vermiş olduğu bursun geri ödemesini kesinlikle talep etmemektedir. Gençlik alanında kurulan Sivil Toplum Kuruluşu gençliğin gücünün dünya barışı getirebileceğini savunarak çeşitli alanlarda etkinlikler düzenleyerek değişimler meydana getirmeye çalışmaktadır. Türkiye’de bulunan 120 üniversitede kulüp ya da topluluk olarak bulunan STK, her yıl dönem başlarında gelir durumu düşük olan öğrencilere burs olanakları sağlamaktadır. Kurumun tek şartı, bağlı olduğu üniversitelerdeki oluşumlarındaki etkinliklere haftada en az 4 saat katılmaktır.

İstanbul Sanayi Odası Vakfı

Yine Eylül ayında burs başvurusu alarak gelir durumu kötü olan öğrencilere destek olmak isteyen İstanbul Sanayi Odası vakfı, Karşılıksız Burs Veren Kurumlar arasında bölgesel olarak sadece İstanbul içerisinde hizmet verenler arasında olduğunu söyleyebiliriz.

Bunun gibi onlarca vakıf, kurum, kuruluşun öğrencilere karşılıksız olarak destek sağladığını her birinin gelecekte iyi nesiller oluşmasını sağlamak adına çalışmalarda bulunduğunu söyleyebiliriz. Bulunduğunuz şehirlerdeki vakıfları ziyaret ederek burs olanaklarının olup olmadığını sorarak başvuru şartlarını öğrenebilirsiniz.

  • Vehbi Koç Vakfı (VKV)
  • Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD)
  • Tekfen Vakfı
  • İTO YÜKSEK LİSANS BURSU

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir