Karınca Yuvalarının Ağzı Hangi Yönü Gösterir?

Karıncalar koloni halinde yaşarlar. Yuvalarının var olduğunu anlayabilmek için iyi gözlem yapmak gerekir. Gözlem yapan kişi karınca yuvaları hangi yönü gösterir sorusuna böylelikle cevap bulmuş olur. Her kolonide başta bir kraliçe olmak üzere; izci karınca ve asker karınca yer alır. Bu karıncaların yanı sıra, kraliçe ile çiftleşerek, koloniyi büyütme görevini yerine getiren erkek karıncalar da bulunur. Diğer karıncalara göre en çok görev üstlenen kraliçe karıncanın rolü koloninin üremesini sağlamaktır.

karınca yuvalarının ağzı hangi yönü gösterir

Karıncalarda Koloni Yapısının Yuva Biçimine Etkisi Var Mıdır?

Karınca yuvalarının hangi yönü gösterdiğini de koloni yapılarını inceleyerek bulunabilir. Karıncalar buldukları besinleri yuvalarına götürecek ve öbür karıncalara haber verip asker karıncalarla iş bölümü yapacaktırlar. Bir grup asker karınca besin bulabilmek için yuvadan uzaklaşırken geriye kalanlar koloniyi korumak için erkek karıncalar ve kraliçe karınca ile birlikte kalacaktırlar. Mevsim koşulları ve çevre şartları göz önünde bulundurulduğunda ağaç kökleri, toprak altları, taş dipleri ağaçların üzerleri dahi yuvaları olabilir. Karıncalar yuvalarında ustalıkla yapılmış mimari bir yapı ortaya çıkarırlar. Toprağın altı üstüne göre daha sıcak olduğundan yuvalarını ve kolonilerini yerin 6 metre derinine yaparlar. Kolonilerinin koridor yapıları suların buralarda birikmesini sağlamak ve yuvanın içerisine girmesini engellemek amaçlı yapılmıştır. Koloni büyüdükçe işçinin iş dağılımı, çalışma şekilleri, koloninin yapısı bunlara bağlı olarak değişmekte. Karıncalar kırmızı ve kara renklidirler. Yeşil renge nadir rastlanır. Şu anda dünya üzerinde bilinen 12.000’den fazla karınca türü vardır.

Karınca Yuvaları Hangi Yönü Gösterir ?

Karınca yuvalarının ağız kısımlarını gösterdikleri bölgeler, insanların yön tahmin etmesine yardımcı olur. Karınca yuvalarının ağız denilen kısmı giriş kapılarıdır. Bu kapılar güneşin daha çok kendini belli ettiği güney bölgesini gösterir. Güney bölge sıcak olan taraftır ve kolonilerinin çıkış kapısı bu yöndedir. Yuvalarında toprak birikmiş haldeki kısımları ise kuzey yönünü gösterir. Karıncalar yuvalarını yaparken çıkartıp biriktirdikleri topraklı kısım kuzey bölgesinde kalır. Bu bölge rüzgârlı ve soğuk olan taraftır.

Dolayısıyla eğer ki teknolojik cihazlarınız yoksa ve yön bulma konusunda zorluk yaşıyorsanız, bilmelisiniz ki karınca yuvalarının ağız kısımları her zaman güney yönünü göstermektedir. Bunun sebebi nedir, neden bu şekilde her karınca yuvası güney kısmı gösterir diyorsanız, yuva yapılırken toprak kuzey kısıma atılır ve güney kısım giriş kısmı yapılır. Bu şekilde soğuktan korunurlar.

Aşağıdaki fotoğrafı incelerseniz çok daha iyi anlayacaksınız. Ağız kısmındaki boşluk bilerek kendilerinin boş bıraktığı yuva girişidir.

karınca yuvaları hangi yönü gösterir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir