Kandaki Oksijen Seviyesi Nasıl Ölçülür?

Merhaba arkadaşlar. Bu yazımızda kandaki oksijen seviyesi nasıl ölçülür konusunu işleyeceğiz. Bildiğiniz gibi belli başlı hastalıklar için doktorunuz sizden bir kan testi isteyebilir. Bu testin içerisinde de kandaki oksijen değeri ve diğer bilimum sonuçlar yer alacaktır. Kandaki değerlerin ölçümü için nabız oximetre ve bunun yanında kan gazı testleri yapılır. Bu kanın içerisindeki oksijen miktarını sunmaktadır bizlere. Oksijen miktarının yoğunluğuna göre hastalıkların teşhisi yapılmaktadır.

Süreç Nasıl İşliyor?

Bunun için kan alınması gerekiyor ve öncelikle normal bir kan alımından farklı yapılıyor. Öncelikle kan alınacak bölgenin temizlenmesi gerekiyor ve bölgeyi uyuşturmak gerekiyor. Bu konularda lokal olarak anestezi uygulanabiliyor. Nabız oksimetre dediğimiz cihaz, dokuların içerisindeki kızılötesi ışınları kullanarak yapar ölçümünü. Yani ışık gönderir ve ışıkların geri dönüm ölçüleri ile birlikte kanda yer alan oksijen miktarı ölçülür. Nabız oksimetre sensörü parmağa takılan bir cihaz olduğu için, tırnak temizliğine ekstra dikkat etmeniz istenir. Zira bu sayede ekstra bir yanlışlık oluşmasın ve net sonuçlara doğru bir şekilde ulaşılsın diye yeni yöntemler izlenir.

Kan Gazı Testi Uygulanıyor

Bu durumun hemen sonra, ihtiyaca göre kan gazı testi uygulanabilir. Lakin genellikle ilk yöntem uygulanır ekstra ihtiyaç halinde ikinci test uygulanır. İhtiyaçlara göre arter kan gazı analizi bu şekillerde yapılmaktadır. Modern tıp ile bu işlemler kısa bir süre içerisinde çözüme ulaşmaktadır.

İlgili Makaleler


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir