Kalça Ağrısı İçin Hangi Doktora Gidilir?

Kalça ağrısı oldukça sık görülen bir sorundur. Yaygın bir şikayet halinde olması nedeniyle de birçok kişi bu alanda nasıl yardım alacağını araştırmaktadır Birçok kişinin kalça ağrısının en önemli nedenlerinden birisi egzersiz anıdır. Kişiler egzersiz sırasında hareketi bilinçsiz bir şekilde yapar ve bunun sonucunda kaslarını ya da eklemlerini zedelerler. Kişilerin ağır kaldırması sonucunda dengesiz bir yüklenme yapması sonucunda da tendon ve yumuşak doku sorunu ile karşılaşması mümkündür. Bu bölgede oluşan gerilme ya da doku iltihaplanması problemlere yol açmaktadır.

 

Kalça Ağrısı

 

Kalça bir eklem yapısıdır. Burada bulunan eklemler vücut için ciddi ağırlıklar taşımaktadır. Oldukça geniş bir yüzeye sahiptir ve çevresinde de oldukça fazla yumuşak doku bulunmaktadır. Eklemin yumuşak dokular tarafından destekleniyor olması her an bir sorun yaşanmasına neden olmasına açık hale gelmesini sağlamaktadır.

 

Kalça ağrısı; birçok hastalık türü ile birlikte gelebilir. Ağrı kişinin yaşadığı hastalığa göre değişiklik göstermektedir. Çoğu zaman kalçanın ön ve arka kısmında ağrılar hissedilebileceği gibi bazı durumlarda ağrılar yayılmakta ve bunun sonucunda da yaşam koşullarında ciddi aksamalar yaşanmaktadır. Kişiler kalça bölgesinden başlayan ağrıyı vücutlarının alt kısımlarına kadar hissedebilmektedirler.

 

Kalça Ağrısı Yaşanması Durumunda Hangi Doktora Gidilir?

 

Oldukça oynak eklemlere sahip olan kalça bölgesinde bir sorun yaşanması halinde yapılan eylem hızlı bir şekilde bırakılmalıdır. Oldukça sık görülen bir problem olduğu için hemen paniklemenize gerek yoktur ancak acıyı hissetmeye başladığınız andan itibaren hareketlerinizde serin kanlılığı korumanız gereklidir.

 

Kalça ağrısı yaşamanız durumunda hastanenin Ortopedi ve Travmatoloji gibi bölümlerini kullanmanız gereklidir. Bu bölümler sizi gördükten sonra gerekli görmesi durumunda Fizik Tedavi uzmanlarına yönlendirebilir.

 

Çok ciddi bir ağrı hissetmeniz durumunda hastanenin acik bölümünden giriş yapmanız sorunun hızlı bir şekilde çözülmesini sağlayacaktır.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir