Kahverengi Hangi Renklerden Oluşur?

Renkler, kendi içinde ana renkler ve ara renkler şeklinde ayrılır. Ana renklerin birleşmesiyle ara renkler oluşur. Ana renk olmayan kahverenginin ise hangi renklerden oluştuğu, merak edilen konulardan birisidir. Yazımızın devamında kahverengi hangi renklerden oluşur sorusunun cevabını bulabilirsiniz.

Kahverengi Hangi Renklerin Birleşimi ile Oluşur?

Kahverengiyi elde etmek için birçok farklı seçenek vardır. Bu işlem için ana ve ara renkler birlikte kullanılabilir. Elinizde olan renklere bağlı olarak aşağıda yer alan seçeneklerden istediğinizi tercih edebilirsiniz. Şimdi, kahverengi hangi renklerin birleşimi ile oluşur sorusunun cevaplarına geçelim.

kahverengi hangi renklerden oluşur

Yeşil ve Kırmızı Birleşimi


Kahverengi elde etmek için kullanacağınız ilk yöntem yeşil ve kırmızıyı kullanmaktır. Eğer elinizde sadece ana renkler varsa öncelikle mavi ve sarıyı kullanarak yeşil elde etmelisiniz. Daha sonra ise elde ettiğiniz yeşil ile kırmızıyı karıştırın. Böylece ortaya kahverengi çıktığını göreceksiniz.

Yukarıda her ne kadar gerekli bilgiler verilmişse de, bu işlemin nasıl yapılması gerektiğini detaylı olarak anlatalım. Ana renklerden yeşili elde etmek için eşit miktarda mavi ve sarı kullanmalısınız. Karışım yeşile döndükten sonra öncelikle çok az miktarda kırmızı ekleyin ve karıştırmaya başlayın. Daha sonra koyulaştırmak için biraz daha kırmızı ekleyin ve istediğiniz tona gelene kadar bu işleme devam edin. İşlem sonunda, istediğiniz tonda bir renk elde etmiş olacaksınız.

Mavi ve Turuncu Birleşimi


Mavi ve turuncu yanıtı, kahverengi hangi renklerin karışımı ile oluşur sorusunun cevaplarından bir diğeridir. Bu işlem için elinizde yine ana renklerin olduğunu varsayalım. Ana renklerden sarı ve kırmızı karıştırarak turuncu elde edebilirsiniz. Daha sonra ise turuncuyla maviyi karıştırabilir ve böylece kahverengine ulaşabilirsiniz.

Şimdide işlemin ince detaylarına geçelim. Öncelikle turuncu elde etmek için kırmızıya çok az sarı eklemelisiniz. Eklediğiniz sarı miktarı, kırmızının sadece %10’u kadar olmalıdır. Böylece ortaya koyu tonda bir turuncu çıkacaktır. Elde ettiğiniz bu turuncu renge ise yine çok az (%10 civarında) mavi ekleyin. Bir süre sonra karışımın kahverengiye döndüğünü göreceksiniz. Eğer elde ettiğiniz kahverenginin biraz daha açık olmasını istiyorsanız turuncu rengi, koyu olmasını istiyorsanız da mavi rengi biraz daha fazla kullanın.

Sarı ve Mor Birleşimi


Elinizdeki ana renklerden kırmızı ve maviyi karıştırarak mor elde etmelisiniz. Daha sonra ise mor ile sarıyı karıştırarak kahverengi elde edebilirsiniz.

Mor rengi elde etmek için kırmızı ve maviyi eşit miktarda kullanmanız gerekir. Eğer ortaya çıkan tonu değiştirmek isterseniz, oranları farklılaştırabilirsiniz. Daha sonra ise oluşan mor renge az az sarı ekleyin ve karıştırın. Bir süre sonra kahverengiye döndüğünü göreceksiniz.

Kahverengi Hangi Renklerin Karışımıyla Oluşur?

Yukarıda kahverenginin hangi renklerin karışımıyla oluştuğuna dair gerekli bilgiler vardır. Buradaki bilgiler incelendiğinde, aslında bütün ana renklerin karıştırıldığını göreceksiniz. Evet, bu durum biraz ilginç gelebilir. Fakat yukarıda verilen bütün işlemlerde, ana renklerin tamamı karıştırılmıştır.

Ana renkleri yani kırmızı, mavi ve sarıyı karıştırarak kahverengi elde edebilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken tek işlem karıştırmak. Ortaya çıkacak olan kahverenginin tonunu beğenmezseniz, karışım oranlarını değiştirmeniz yeterli olacaktır.

Kahverenginin ton ayarını yapmanın basit bir yolu da, sizin de tahmin edebileceğiniz gibi siyah ve beyaz renkleri kullanmaktır. Eğer ortaya çıkan rengi biraz daha koyulaştırmak isterseniz, yapmanız gereken karışıma siyah eklemektir. Tonu açmak için ise beyaz renkten faydalanabilirsiniz.

Burada bahsedilen işlemleri yaparken sabırlı olmalı ve renkleri yavaş yavaş karıştırmalısınız. Bir süre sonra istediğiniz sonucun çıktığını göreceksiniz. Böylece kahverengiyi istediğiniz alanda kullanma fırsatı yakalamış olacaksınız.

Eğer sizde bu tarz işlemleri yapıyor ve karışım oranlarını iyi yakaladığınızı düşünüyorsanız, ziyaretçilerimizle paylaşarak onlarında kolayca renkleri bulmasını sağlayabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir