Kablosuz İnternetime Bağlananları Görme

Evinizde ya da iş yerinizde, kablosuz internetinizde olası sorunlar yaşıyor olabilirsiniz. İnternet hızından tutun da, bağlantıyla alakalı sorunlarda aklınıza hiç internetime kim bağlanıyor sorusu geliyor mu? Bu tarz durumlar için çeşitli programları kullanabilir ve modeminize bağlı olan cihazları görebilirsiniz. Peki ama nasıl? Öncelikle ekstra program kurmanıza gerek yok (bir yere kadar). Bunu, kullanmış olduğunuz internetin modem ayarlarından da rahatlıkla görebilirsiniz. Panel bilgileriniz ile internetinizin ayarlarına girerek, duruma dair gelişmeleri ve kaç bilgisayar ile kaç mac adresinin bağlı olduğunu görebilirsiniz.

Windows 10 kullanıyorsanız eğer “Mobil Etkin Nokta” sayfasına tıklayıp hotspot özelliğini açabilirsiniz  burada internete bağlananları rahatlıkla görebilirsiniz.

Modem Arayüzüne Nasıl Girilir?

Modem arayüzüne giriş adlı makalemizi inceleyebilir, modem sıfırlama ve modem arayüzüne nasıl girilir? sorusuna yönelik bilgilerimizi paylaştık.

Kullandığınız modeme göre, farklı arayüzler bulunuyor. Elinizdeki modem Ttnet, ya da Kablonet şirketlerinden birinin modemi olabilir. Bu modeme göre yapacağınız çalışmalarda, tamamen size dair bir panel ve arayüz olacağı için, modeminizin markasını ve internet hizmeti aldığınız şirketi birlikte arattırarak, arayüz bilgilerini bulun. Sonrasında (hali hazırda daha önce girmediyseniz ve değişim yapmadıysanız) mevcut şifreler genellikle admin, ttnet şeklinde ilerliyor. Yani kullanıcı adı admin, şifre ttnet şeklinde kullanılıyor. Tabi bu TTnet firmasının tanımlı ayar olarak koyduğu bir detay. Siz bunu kendinize göre güncelleyebilirsiniz. Bu panele girdikten sonra mac cihazlar listesi ya da aktif bağlı cihazlar listesi gibi bir liste ile karşılaşacaksınız. Sonrasında bilgisayarınıza bağlı olan cihazları görebilirsiniz. Kullandığınız cihazların mac bilgilerini de listeleyerek, sizin cihazlarınız dışında yer alan cihazları görebilir, duruma göre yalnızca sizin cihazlarınızın bağlanabilmesini mümkün kılabilirsiniz. Bu işlem için, ekstra program kullanmanıza hiç gerek yok. Modem arayüzüne girmeniz yeterli olacaktır.

Kablosuz Ağa Bağlı Cihazları Görme Programları

İnternete bağlı cihazları görme programlarını aşağıda veriyoruz, isimlerini internette aratıp indirebilirsiniz.

1-Wireless Network Watcher

2-PortScan

3-SoftPerfect – İnternetinize bağlı olanları görebilir ayriyeten engelleyebilirsiniz.

4-Zamzom Wireless Adaptör

5-Netcut – Android Ve İos cihazlarınızda kullanabilirsiniz.

6-Fing – Mobil Cizhazlarınızda kullanabilirsiniz.

 

Kablosuz modeme bağlı cihazları görmek için  modem arayüzüne giriş yöntemini kullanabilir veya vermiş olduğumuz programları kullanarak ihtiyacınızı giderebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir