İthalatçı ve Distribütör Garanti Arasındaki Farklar

Günümüzde herhangi bir elektronik cihazı satın almak istediğinizde karşınıza çıkacak İthalatçı veya Distribütör garantileri arasında ne gibi farklar yer alıyor? Birçok e-ticaret sitesinde aynı marka ve modele ait cep telefonu için açılmış 2 farklı ilan ve aralarında ciddi bir fiyat farkı bulunmasının sebebini biliyor musunuz? İthalatçı ve distribütör garanti arasındaki farklar nedir?

Türkiye Garantili mi Paralel İthalat Ürünler mi?

Türkiye genelinde asgari ücret dikkate alındığında ekonomik satın alım gücümüzün birçok teknolojik cihazın fiyatıyla karşılaştırıldığında yeterli olduğunu söylemek güç. Hal böyle olunca tüketiciler ucuz ürün tercihinde bulunmaktan yana fikirlerini değiştirmeyi düşünebiliyor. Piyasa ve resmi fiyatının çok daha altında karşılaştığınız cihazların neden bu kadar ucuz olduklarını hiç araştırma ihtiyacı duymuyor olsak da aslında çok önemli bazı detayları kaçırıyor olabiliriz. Ürünün ucuz olmasının sebebi 2. El ya da orijinal ürünün taklidi niteliğinde bir ürün değilse bu farkın temel sebebi garanti kaynaklı olabilir.

Bir ürün araştırması yaptığınızda karşınıza “Türkiye Garantili” veya “Distribütör Garantili” ibareleri çıkıyorsa bu ürünler standart firma garantisi kapsamında ülkemizde resmi olarak satılan cihazlar anlamına gelmektedir. Garanti konusunda en az sorun yaşayacağınız ürünler bunlardır. Bunun yanı sıra “İthalatçı Garanti” ya da “Paralel İthalat” ibarelerini gördüğünüz ürünler de ise garanti prosedürü bir miktar değişiklik göstermektedir. Bu yüzden terimlerin ne anlama geldikleri konusunda detaylı bir bilgi alarak işlemlerinizi gerçekleştirmenizde fayda var. Elbette hangisini seçmeliyim derseniz açıklama öncesinde kısaca; Türkiye ya da Distribütör Garanti ibarelerini gördüğünüz ürünleri diyebiliriz. Peki, ithalatçı ve distribütör garantisi arasındaki fark nedir? İşte cevabı;

İthalatçı ve Distribütör Garanti Arasındaki Farklar Nelerdir?

Elbette dikkat etmeniz gereken ve göze çarpan ilk farklardan birisi satıcı ile üretici firma arasında herhangi bir anlaşmanın yer alıp almadığıdır.

  • Distribütör Garantisi; ürünün üreticisi olan firma ile resmi olarak anlaşmaya varmış firma ya da firmalardan satın aldığınız ürünler Distribütör Garantisine sahiptir.
  • İthalatçı Garantisi; ürünü tarafınıza satan firma ile üretici firma arasında herhangi bir resmi anlaşma yer almamaktadır.

Bunun yanı sıra dikkatinizi çekeceğinden emin olduğum ve asıl farkın yer aldığı durum ise ürünün servis çalışmalarını kimin yaptığıdır.

  • Distribütör Garantisi; cihazınızda herhangi bir arıza yaşanması halinde ürünün onarımı için ürünü aldığınız yere götürebilir ya da markaya bizzat teslim edebilirsiniz. Ürün onarımı için gerekli işlemleri bizzat üretici firma gerçekleştirir.
  • İthalatçı Garantisi; cihazınızı satın aldığınız yere götürdüğünüz takdirde ürünün onarımı için üretici firma devreye girmemektedir. Yurt dışından ürünün ülkemize girişini sağlayan firma tamir ve değişim işlemlerini kendisi gerçekleştirir.

Ayrıca kullanıcılar için oldukça önemli olan ithalatçı ve distribütör garanti arasındaki farklar hız olarak da karşımıza çıkmaktadır.

  • Distribütör Garantisi; resmi servise gönderilen ürünler yani Distribütör garantisi bulunan ürünlerin onarımı çok daha hızlı sonuçlandırılmaktadır.
  • İthalatçı Garantisi; resmi servis dışında ürünün ülkeye girişini sağlayan firmaya gönderilen ürünler genellikle imkanların kısıtlı olmasından kaynaklı olarak daha geç sonuçlanan onarım ve incelemelere maruz kalır.

Tüm bu durumlar dikkate alındığında İthalatçı Garantisi kapsamında satışı gerçekleştirilen ürünlerin neden daha uygun fiyata satıldığını ve Distribütör garantisinin neden daha önemli olduğunu anlamış oluyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir