İşletme Bölümü Mezunu Ne İş Yapar?

İşletme bölümü mezunu ne iş yapar diye merak eden öğrenciler ve işletme okumayı planlayan kişiler için oluşturduğumuz rehberimizde bu mesleği edinen ve eğitimini alan kişilerin neler yapabileceğine değineceğiz. Genel olarak işletme fakültelerinin amacı küresel anlamda çok hızlı değişim ve gelişim gösteren iş dünyası adına, donanım, bilgi ve vizyon sahibi değişime hızlı bir şekilde adapte olabilecek yöneticiler yetiştirmektir.

Bu bilgilere dikkat edildiğinde İşletme Fakültesi ve Bölümlerinden mezun olacak kişiler geleceğe yön vermesi beklenen, hedef belirleme konusunda uzman bir kişilikle mezun olur. İşletme fakültesi ve fakülte içerisinde yer alan bölümler oldukça fazla tercih edilen ve ülkemizde en fazla mezun veren bölümler arasındadır. Bu nedenle işletme mezunu öğrenciler arasında beklenilenden çok daha fazla rekabet yer alacak ve daha başarılı bir yönetici olabilmek adına farklı çalışmalar, yenilikler birçok şirket ve kurumun beklentisi arasında yer alacaktır.

O Halde, İşletme Mezunu Ne İş Yapar?

İşletme bölümünden mezun olmuş bir öğrenci gelecek planlamasını çizmek adına önünde 3 farklı seçenek belirecektir. Bu seçenekler arasında kendisi adına en uygunu ve başarılı olabileceğini düşündüğü yöne yoğunlaşarak başarılı bir kariyere sahip olabilir. İşletme mezunu maaşları da yapılacak olan seçimler sonrasında farklılık gösterecektir. İşte, işletme mezunu iş olanakları;

 • Özel Sektör
  • Muhasebe
  • Satış ve Pazarlama
  • Proje Yönetimi
  • Denetim Firmaları
  • Finans Kuruluşları/Bankalar
  • Üst Düzey Yöneticilik
 • Kamu Sektörü
 • Akademisyen

İlgili bölüm ve bölümlerden mezun öğrenci sayısının oldukça fazla olmasının sebeplerinden birisi de iş olanaklarının oldukça geniş olması ve bu bölümden mezun olan kişilere olan ihtiyacın fazlalığı. Çoğu zaman işletme bölümü mezunları iş bulma konusunda birçok bölüm mezununa göre daha az zorluk ve sıkıntı yaşar. Son yıllarda İngilizce İşletme bölümlerinin yaygınlaşmasıyla birlikte bu bölüme olan ilgide artmıştır. Bunun yanı sıra birçok kurum ve şirket de İngilizce bölümden mezun olmuş ya da Türkçe bölümden mezun olmasına rağmen ileri seviye bir İngilizce bilgisinin olup olmadığına dikkat etmektedir.

Üst Düzey Yöneticilik imkanı bulunan işletme mezunu öğrenciler özel sektörde çalışan bir kurumun yönetim kadrosu ele alındığında bu kadroda herhangi bir noktada rahatlıkla yer alabilecek bilgi ve eğitim seviyesine sahiptir. Bu durumda alınan eğitimin yanı sıra kişilerin kendilerini geliştirmesi ve özel sektörde faaliyet gösteren işletmelerin dikkatini çekmeyi başarması gerekmektedir. Bunun yanı sıra birçok finans kuruluşu ve bankalarda rahatlıkla iş bulabilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir