İşkur Profil Oluşturma Nasıl Yapılır?

İşkur profil oluşturma işlemi iş arayışında olan her bireyin öğrenmesi gereken bir olay. İşsiz kalan, yeni mezun olup iş arayışı içinde olan ya da yıllardır ev hanımlığı yapıp mesleki kariyerini oluşturma hedefinde olan ev hanımları gibi farklı statüdeki birçok insen buraya bel bağlamış durumda. Başvuru yapabilmeniz içinde işkur profil oluşturup iş arayışına girmeniz gerekiyor. Üstelik profilinizi oluşturduktan sonra yalnızca iş başvurusu yapmıyorsunuz. Bunun dışında sizlere mesleki danışman hizmeti veriliyor. Devletin iş tabanlı bir çok hizmetinden faydalanabilmek için sizlere işkur profil oluşturma işlemini nasıl yapabileceğinizi detaylı bir şekilde anlatarak yapabileceğiniz hataların önüne geçeceğiz.

işkur profil oluşturma

İşkur Profilimi Nasıl Oluşturabilirim?

İşkur profilinizi online bir şekilde web sitesinden oluşturuyorsunuz.

işkur profil oluşturma

  • Öncelikle BU ADRESE tıklayarak, resmi iskur web sitesine giriş yapıyoruz.
  • Bir süre bekledikten sonra web sitesi açılacak. Ekranın hemen sağ üst kısmında “İnternet şubesi” yazısını göreceksiniz. İşkur profilimizi oluşturmak için buraya tıklıyoruz.
  • Bu aşamadan sonra işleme devam etmek için E-devlet şifrenizin olması gerekiyor. Eğer E-Devlet şifrenin yoksa hemen temin edin. Varsa tıkladığınız yer sizi turkiye.gov.tr ‘nin giriş adresine yönlendirecek. E-Devlet şifremizi girerek sayfaya ulaşıyoruz.
  • Açılan sayfa üzerinden “İşkur E-Devlet şubesine” tıklanmamız gerekiyor. Bu adım bizi kayıt sayfasına yönlendirecek.
  • Şimdi karşımıza gelen ekranın hemen sol bölümünde “İş Arayan” girişini göreceksiniz. Buraya tıklayın ve daha sonra da “Üye Ol” bölümüne tıklayın.
  • Sizden bir takım bilgiler isteyecek bunları doğru ve eksiksiz bir şekilde doldurmanız gerekiyor.
  • Son aşamada üyelik bilgilerinizin tamamlanmasını için “Üyelik sözleşmesini okudum” yazısının yan tarafından küçük kutuya tıklayarak “Tamam” diyoruz.
  • Artık İşkur profil oluşturma işleminizi başarı ile tamamladınız.

İşkur Profilimi Oluşturduktan Sonra Yapmam Gerken Birşey Var Mı?

Artık İŞKUR üzerinden tüm başvurularınızı sorunsuz bir şekilde yapabilirsiniz. İşkur profiliniz aktif bir şekilde tüm iş başvurularına hazır bir haldedir. Aktifliğini ara ara girip kontrol edin, sisteme uzun süre giriş yapmadığınızda dönem dönem pasife geçme sorunları yaşanabiliyor. Eğer işkur profiliniz pasif konumda ise her hangi bir işe başvuru yapmak istediğinizde “İşkur profil oluşturma hatası” alırsınız. Bu hatayı almamak için aktiflik durumunuzu netleştirin.

Tavsiyemiz profil sekmesinin altına “Özgeçmiş” bilgilerinizi girmeniz. Bu bilgiler sayesinde işverenler de sizlere kolay bir şekilde ulaşabilirler. Aradıkları özelliklere göre filtrelemeler yaparak personel arayışına giren iş verenlere yönelik sistem bir tarama yapıyor. Sizin özellikleriniz arasından işverenin aradığı bir özellik var ise bunu onun karşısına çıkartıyor. Bu sayede de iş bulabilme şansınız artıyor. Eğer siz özelliklerinizi girmemişseniz sistem sizde bunu yok olarak algılar ve işverenin karşısına sunmaz.

Bilgileri girerken dürüst olun, olmayan bilgileri var gibi göstermeye çalışmayın. Aradığı özellikleri görüşme esnasında sizlerden isterse çaresiz kalabilirsiniz. Bu nedenle kendi özelliklerinizde, işverenin ihtiyacının örtüştüğü pozisyonlara başvurun ki işe çağırılıp görüşülme oranınız yüksek olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir