İş Formülü

Fizik derslerinde en sık kullanılan ve mekanik fizik konusunu anlamamızı kolaylaştıracak olan alanlardan birisi de iş güç enerji formülleri olarak bilinmektedir. Bu makalede işin formülü nedir sorusuna odaklanacağız.

Bir cisme, daha sonra hareket eden bir kuvvet uygulanırsa, iş yerine gelmiş olur.

iş formülü

Fizik İş Formülü

W = F.x   şeklindedir.

Formülde ;
F, uygulanan kuvveti
X, kuvvet uygulandığında gerçekleşen yer değiştirmeyi ifade etmektedir.

Önemli olan kuvvetin ve gerçekleşecek yer değiştirmenin aynı yönlü olduğunu bilmektir.

Fizikte bahsedilen iş ile günlük hayatta yaptığımız iş kavramları birbirinden farklıdır. Fizik başlığı altında ele alınan iş kesin ve net bir şekilde ölçülebilir olmalıdır. Bir cisme uygulanan kuvvet ve kuvvetin yaptığı yer değiştirme etkisi net bir şekilde bellidir ve sayısaldır. Yapılan iş formülü ile kolayca hesaplanabilir. İş, skaler bir büyüklüktür. Birimi joule (j) şeklinde bilinir. Hareket doğrultusuna dik olarak bir kuvvet uygulanırsa iş yapmazlar. Çünkü cisim yer değiştirmez.

Elektriksel iş formülü ise bir devrede toplam yükü dolandırmak için yapılan işi hesaplamaya yarar. Joule kanunu olarak da adlandırılmaktadır. Burada kuvvetin yapmış olduğu iş, cisme kinetik ya da potansiyel enerji olarak yansır.

Güç

Birim zamanda yapılan iş olarak tanımlanır. İşin formülü sonrasında uygulanabilir.

Güç “P” ile ifade edilir. P = W / t formülü ile çözüme ulaşılmaktadır.

Formülde yer alan W işi, t ise zamanı ifade etmektedir. Gücün birimi watt olarak belirlenmiştir.

Enerji

Bir sistem ya da cismin iş yapabilme kapasitesidir. Enerji, kinetik enerji, elektrik enerjisi ya da potansiyel enerji olarak üçe ayrılmaktadır. Enerji “E” ile gösterilir.

Potansiyel enerji formülü: Ep = m.g.h

Bu formülde m kütle, g yer çekimi ivmesi, h yüksekliktir.

Kinetik enerji formülü: Ek = m.V2/2

Formülde yer alan V hızı göstermektedir. Duran bir cisimde kinetik enerji bulunmamaktadır.

Yukarıda iş formülü nedir ve buna bağlı kavramlar ne ifade eder, nasıl kullanılır bunlardan bahsettik. Bu yazımız sizin konuyu anlamanızı ve öğrenmenizi sağlayacak yeterli bilgiyi içermektedir. Ancak tam olarak kavrayabilmeniz için bol bol soru çözmeniz çok önemlidir. Bir konunun iyi anlaşılmasında %40 – % 50 konu anlatımı ve konuya çalışmak ise, geri kalan kısımda soru çözmek olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.

Bu sebeple iş formülü konusunda, soru çözerken aklınıza takılan herhangi bir şey olursa yorum kısmından bizlerle iletişime geçebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir