iPhone Şarj Hızlı Bitiyor Sorunu

Akıllı telefon kullanan birçok kişi, gün içerisinde hiçbir yapmamalarına karşın telefonlarının şarjlarının çok kısa sürede bitmesinden şikayet etmektedir. Özellikle Apple tarafından piyasaya sürülen iPhone telefonlar, akıllı telefon dünyasının en gelişmiş ürünleri olarak gösterilmekte. Eski ya da yeni bir iPhone telefonunuz var ve aşırı bir şarj sorununuz var ise bu yazımız içerisinde iPhone Şarj Hızlı Bitiyor Sorunu hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

Eğer sizde birçok iPhone kullanıcısı gibi telefonunuzu günde 2, 3 kere şarj etmek durumunda kalıyorsanız birkaç basit yöntem ile pil ömrünü maksimum seviyeye çıkarabilirsiniz. Pil ömrünü uzatacak tavsiyelerde bulunacak olursak;

Wi-Fi ve Bluetooth

Akıllı telefonlardaki bileşenler arasında şarjı en çok tüketen etmenler Wi-Fi ve Bluetooth olarak gösterilmekte. Kullanılmadığı takdirde boş anlarda dahi enerji üretimine devam eden bu özellikler telefonlarınızın şarjlarını bitirmekte. Mümkün olduğu sürece özellikle Bluetooth’u kapatmanızı öneririz.

GPS Servisi

Telefonlarımıza indirdiğimiz birçok uygulama, kullanımları sırasında bizlerin konumlarını öğrenmek istemektedir. Sürekli olarak GPS açık kalmasına neden olan bu uygulamalar, telefonun pil seviyesini bir anda düşürebilmekteler. Aklına geldiği her dakika Ayarlar’dan gizlilik bölümüne girerek GPS servisinin açık ya da kapalı olup olmadığını bakınız.

Otomatik Saati Kapatın

Otomatik saat diliminin sürekli açık olması masumane birşey gibi gösterilebilir fakat pil seviyesini düşüren en büyük etmenler arasında yer almaktadır. Sürekli olarak sistemi kontrol eden bu özellik, anlık olarak meydana gelen bir saat değişikliğini telefona uygulamaya çalışmaktadır. Manuel olarak da yapılabilen bu durumu kapatarak pil ömrünü uzatabilirsiniz.

Ekran Parlaklığı

Ekran parlaklığının şarj süresine verdiği etkiyi artık birçok kişi gözlemlemiştir. Ekran parlaklığı ne kadar düşük olursa cihazların pil süresinin o kadar çok uzadığını söyleyebiliriz. Gözlerinizin net görebileceği bir seviyeye kadar parlaklığı ayarlayarak telefonlarınızı kullanın

Siri

Arka planda sürekli olarak hazır vaziyette bekleyen Siri, farkında olmadan cihazın enerjisinden büyük bir parça almaktadır. Eğer gün içerisinde çok fazla sesli asistan kullanıyorsanız bu özelliği sizin için tasarlandığını düşünebilirsiniz. Siri’yi hiç kullanmayan kişilerin Ayarlardan bu özelliği kapatmaları durumunda şarj sürelerinin birkaç saat uzadığını görebilirler.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir