iPhone Format Nasıl Atılır?

Eğer herhangi bir Apple ürünü kullanıyorsanız sahip olduğunuz cihazları kolay kolay format atma ihtiyacına sahip olmazsınız. Dünya üzerinde yer alan virüslerin hemen hemen hepsinin Windows işletim sistemi (.exe) için geliştirilmesinden dolayı iPhone ve MacOS oldukça güvenilir olarak gösterilmekte. Apple’ın güvenlik konusuna verdiği ayrı bir önem cihazların güvenilir bir şekilde kullanılmasına olanak sağlamakta. Bazı durumlarda cihazlarını sıfırlamak, format atmak isteyen kişiler bu işlemi nasıl yapacaklarını merak etmektedirler. Bugün, bu yazımız içerisinde iPhone Format Nasıl Atılır? konusuna değinmeye çalışarak merak edilen işlemleri ayrıntılı bir şekilde açıklayacağız. Format atmadan önce bazı durumları bilmeniz gerekmektedir. Format işlemi sonrasında cihazınızda bulunan tüm bilgilerin, fotoğrafların, videoların silineceğini bilmeniz gerekmektedir. Bu nedenle yedekleme yapmadan kesinlikle formata başlamamanızı öneririz.

iPhone telefonların formatlama işleminden önce telefonun en az %50 kadar bir şarjının bulunulmasına dikkat edilmesi gerekilmekte. Ani olarak meydana gelebilecek bir kapanma durumu sistemde sorunlar meydana getirerek telefonun kullanılamaz hale gelmesine neden olabilmektedir. Format atma işlemini hem bilgisayar üzerinden hem de telefonun kendi içerisinden rahat bir şekilde halledebilirsiniz. Birazdan görsellerle de destekleyerek sıfırlama işleminin nasıl yapılacağını anlatmaya çalışacağız. İlk olarak telefon üzerinden nasıl format atılacağından bahsedecek olursak;

 

Yukarıda eklediğimiz resimler, formatlama işlemi sırasında atacağınız adımları sırası ile göstermektedir. Ayarlar bölümünden Genel’e giren iPhone kullanıcıları, karşılarına çıkacak seçenekler üzerinden Sıfırla bölümüne girerek cihazlarını başarılı bir şekilde formatlayabilirler. Yukarıda da dile getirdiğimiz gibi sıfırlama işlemi sonrasında cihazlarınızda bulunan tüm verilerin kalıcı olarak silineceğini bilmelisiniz. İkinci yöntem ise Apple tarafından cihaz yönetim uygulaması iTunnes üzerinden format atabilirsiniz. Bilgisayarlarınıza indireceğiniz iTunnes uygulamasının ardından cihazınızı eşleştirdikten hemen sonra Recovery Mode kısmına giriş yapmanız durumunda formatlama işlemi otomatik olarak başlayacaktır.

Apple telefonlarında son yıllarda bilinçli bir yavaşlatılma politikasının uygulandığı açıklandı. Cihazlarında yavaşlamalar meydana gelen kişiler, eski performansı tekrardan yakalayabilmek adına telefonlarına format atma ihtiyacı duymaktalar. Format işlemi yukarıda anlattığımız 2 yöntem üzerinden kolay bir şekilde yapılabilmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir