İOS Kullanıcıları İçin Siri Uygulaması Güvenli mi ?

Son günlerde İOS için tasarlanan SİRİ uygulamasının etkileri duyulmaya devam ediyor. Bu dönem içinde SİRİ uygulamasının iyi ve zararlı olabilecek özelliklerinden bahsedildi. Son olarak ise bu uygulamanın İOS kullanıcılarını tehlikeye atabileceği bir uygulama olduğu belirlenmiştir.

Siri Nedir ?

Markette sesli asistan olarak bilinen Siri uygulaması pek çok kullanıcının ilgi gösterdiği popüler uygulamalar arasında yerini almıştı. Durumun böyle olması ise Siri’nin daha çok göz önünde olmasına neden oldu. Siri’yi inceleyen kişiler ise bu uygulamanın kullanıcıların özel hayatlarına zarar verebilecek pek çok yönü olduğunu belirledi. Bir kullanıcının bu uygulama hakkında yaptığı incelemeler pek çok gerçeği ortaya çıkardı.

siri güvenilir mi

Siri Güvenli mi ?

Kişiler bu uygulama üzerinden başka birinin bilgilerine çok rahat ulaşabiliyor. Deneme amaçlı sorulan sorularla kişilerinin bilgilerinin alınması sağlanmış. Siri’ye ben kimim gibi sorular yöneltmeye başlamışlar. Ardından Siri bunların bilgilerini ve cihaz sahibiyle ilgili diğer kayıtları da vermeye başlamış. Yani telefonun kaybolma veya çalınma anında bu uygulamanın pek çok bilgilerin diğer kişilerin eline geçmesini sağlayabildiği ortaya çıkmış. Bu yüzden bu uygulamanın daha güvenilir bir hale getirilmedikçe kullanılmaması öneriliyor.

Çünkü korunması bulunmayan bu uygulama tüm bilgilerin kötü niyetli kişilerin eline geçmesine yarayabiliyormuş. Twitter’da bunları açıklayan bir İOS kullanıcısı, uygulama hakkında akıllarda soru işareti bırakmaya yetti. Artık bu uygulamanın ne kadar güvenilir ne kadar güvenilir olmadığı ise sürekli tartışılan şeylerden biri olmuştur.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir