iOS Ekran Süresi Nedir ve Nasıl Kaldırılır?

Her yeni iOS sürümüyle birlikte kullanıcı deneyimini arttırmayı hedefleyen Apple, iOS 12 ile birlikte sunmuş olduğu Ekran Süresi uygulamasıyla birçok kullanıcıdan tepki çekerken birçok kullanıcıyı da cezbetmeyi başardı. Apple yayınlamış olduğu bu yeni özellik / uygulama ile birlikte birçok farklı özelliği de beraberinde getirdi. Peki, iOS Ekran Süresi nedir? Bu uygulamayı kullanmak istemeyen kişiler için iOS Ekran süresi nasıl kaldırılır bunlara değineceğiz.

iOS Ekran Süresi Nedir?

iOS Ekran Süresi nedir? Geçtiğimiz yıl içerisinde yayınlanan iOS 12 sürümüyle birlikte hayatımıza giren bir Apple uygulamasıdır. iOS 12 kullanan tüm cihazlarda yer alan bu özellik / uygulama kullanıcıların gün içerisinde telefon veya diğer cihazlarını ne kadar kullandıkları, onlarla ne kadar vakit geçirdikleri takip etmelerine yardımcı oluyor. Bu özellikle birlikte kullanıma sunulan bir diğer özellik ise “Uygulama Sınırları” başlığını alıyor.

iOS 12 ile birlikte hayatımızı kolaylaştırmak ve aktivitelerimizi daha kolay takip edebilmemizi sağlayan bir eklenti olan Ekran Süresi, iOS cihazların Ayarlar menüsü altında yer alıyor. Kullanıcıların iPhone ya da iPad cihazlarında yaptıkları kullanımlar hakkında oldukça detaylı veriler sunan özellik, yüklü olan her uygulamaya kadar neyin ne kadar kullanıldığını detaylıca yazıyor.

iOS Ekran Süresi Nasıl Kullanılır?

iPhone ekran süresi öğrenme ya da iPad ekran süresi öğrenmek için yapmanız gereken işlemleri aşağıda sıralayacağız.

  • iPhone ya da iPad cihazınızın “Ayarlar” menüsüne giriş yapın.
  • İlgili menü içerisinde yer alan “Ekran Süresi” yazısına dokunun. Eğer özellik henüz aktif değilse bunu aktif hale getirin.
  • Özellik ilk aktifleştirildiğinde karşınıza çıkacak veriler muhtemelen hatalı olacaktır. Bu nedenle en az 24 saat gibi bir sürenin geçmesini bekleyerek özellik sayfasına tekrar giriş yapın. İlgili sayfa sizlere uygulama kullanımınız, ekran süresi gibi birçok detayı sunacak.
  • En çok kullandığınız ya da kullanım detaylarınızı merak ettiğiniz bir uygulamanın üzerine dokunarak daha detaylı ve geçmişe dönük incelemeler gerçekleştirin.
  • Ayrıca bu özellik içerisinde ekstra olarak sunulan bir diğer özellik ise “Uygulama Sınırları” olacak. Herhangi bir uygulamanın detay sayfasına girerek sınırlama yapabilirsiniz. Örneğin; Instagram’da 30 dakika vakit geçirmeyi planlıyor fakat her gün fark etmeden saatlerinizi harcıyorsanız buradan sınırlama yaparak bunu kontrol altına alabilirsiniz.

ios ekran süresi nasıl kaldırılır

iOS Ekran Süresi Nasıl Kaldırılır?

Birçok kullanıcı bu özelliğin kendi hareketlerini takip etmesinden hoşnut olmayarak bu özelliği devre dışı bırakmak isteyebilir. Bu nedenle sizlere birkaç kısa adımda iOS ekran süresi nasıl kaldırılır anlatacağız.

  • iPhone ekran süresi kapatma işlemine başlamak için “Ayarlar” menüsüne giriş yapınız.
  • Ayarlar menüsü içerisinde yer alan “Ekran Süresi” özelliğine dokununuz.
  • İlgili menünün açılmasıyla birlikte ekranı en alta kaydırınız. En altta kırmızı renkte yazılmış bir şekilde “Ekran Süresi’ni Kapat” yazısı sizi karşılayacaktır. İlgili yazıya dokunarak onay vermeniz yeterli.

iPhone Ekran Süresi Parolası Unuttum

Öncelikle, iPhone ekran süresi parolası nedir?iPhone ekran süresi şifresi adından da anlaşılabileceği üzere “Ekran Süresi” özelliğinin detayları ve ayarlamalarını düzenleyebilmek adına belirleyeceğiniz standart telefon parolasına ek bir güvenlik önlemidir. Bilhassa ebeveynler tarafından tercih edilen bu koruma çocuklarının uygulama ve cihaz kullanımını kontrol altına alabilmek adına getirilen “Uygulama Sınırları” sayfasına erişimi kesmek için kullanılır.

Peki, iOS 12 ekran süresi parolası unuttum ne yapabilirim? İlgili durumda maalesef parolayı sıfırlayabilmeniz için herhangi bir yöntem bulunmuyor. Bunun için Apple ile iletişime geçerek bizim bilgimiz olmayan bir yöntemin bulunup bulunmadığını sorun. Eğer sizde ekran süresi şifresini unuttum diyenlerdenseniz muhtemelen alacağınız cevap maalesef cihazı sıfırlamak olacaktır.

İlgili Makaleler


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir