İnternetten Vergi Borcu Ödeme

Dünya genelinde hemen hemen her ülkede olduğu gibi ülke ekonomisinin en büyük gelir kaynaklarından birisi olan vergiler ülkemiz içinde hayati bir önem taşıyor. Günlük hayatta para karşılığında satın aldığınız her şeyde belirli oranlarda vergilendirme yapılarak devletin kasasına bir miktar para girmesi sağlanıyor. Bu sayede ülke ekonomisi güçlenerek, kalkınmanın çok daha hızlı ve yaşanabilir bir ortamda gerçekleştirilmesi sağlanıyor. Ödemeniz gereken vergi borçlarınız bulunuyor ve Vergi dairesine gitmeye vaktiniz bulunmuyorsa internetten vergi borcu ödeme yöntemini tercih edebilirsiniz.

İnternetten Vergi Borcu Sorgulama

Devlet, en büyük gelir kaynaklarından birisi olan vergi gelirlerini daha rahat takip edebilmek ve arttırmak amacıyla sistemleri geliştirmeye devam ediyor. Geçtiğimiz yıllarda aktif edilen vergi borcu sorgulama sistemi sayesinde vatandaşlar internet üzerinden kendilerine ait borçları sorgulayabiliyor. Peki, internetten vergi borcu sorgulama işlemi nasıl yapılır?

  1. Vergi borcu sorgulama işlemleri için öncelikle Gelir İdaresi Başkanlığı resmi internet sitesi olan gib.gov.tr adresini ziyaret edin.
  2. Üstte yer alan menülerden “e-İşlemler” başlıklı menünün üzerine gelerek buradan “Borç Sorgulama ve Ödeme” alt başlığına gelin.
  3. Bu başlığın altında yer alan seçeneklerden sorgulama işlemi yapmak istediğiniz vergi borcunu seçerek gerekli boşlukları doldurun. Bilgileri eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurduğunuzda sayfa yenilerek sorgulama sonucuyla ilgili sayfaya yönlendirecektir.

İnternetten Vergi Borcu Ödeme

İnternetten vergi borcu ödeme işlemi için Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından geliştirilen “İnteraktif Vergi Dairesi” isimli sayfaya giriş yapmalısınız. Bunun için “https://ivd.gib.gov.tr/” adresini ziyaret edebilirsiniz. Daha sonrasında ise eğer geçmişte bu sayfaya üyelik oluşturduysanız direkt T.C. kimlik numaranız ve belirlediğiniz parola ile giriş yapabilirsiniz. Üyeliğiniz bulunmuyor ise “Kayıt Ol” butonu ile kaydınızı gerçekleştirebilirsiniz. Hesabınıza giriş yapmanızın ardından aşağıda yer alan adımları takip ederek internet üzerinden kredi kartı ile vergi borcu ödeme işlemini gerçekleştirebilirsiniz. İsterseniz hesap kartınızla da ödemeyi tamamlayabilirsiniz.

  1. Hesabınıza giriş yapmanızın ardından ödeme yapılacak borç türünü seçmelisiniz. Hangisini seçmeniz gerektiğini bilmiyorsanız “Genel Borç Sorgulama ve Ödeme” başlıklı alana giriş yapmanız yeterli.
  2. Karşınıza çıkacak sayfada “Vergi Tipi” başlıklı alanı “Hepsi” olarak seçmelisiniz. Bunun yanı sıra “Vergi Dairesi” ve “Vergi Türü” ile ilgili alanları da “Hepsi” olarak işaretlemelisiniz.
  3. Daha sonra karşınıza çıkacak sayfada yer alan borçlarınızdan ödemek istediklerinizi sol taraflarında yer alan kutucuğu işaretleyerek belirleyiniz.
  4. Ödeme yapmayı planladığınız borçlarınızı seçmenizin ardından Ödeme ile ilgili sayfaya geçiş yaparak kart bilgileriniz yardımıyla ödeme işlemini tamamlayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir