İnternetsiz Radyo Dinleme Programı ve Uygulamaları

Radyo dinlemek, hem bir hobi hem de bir haber alma işlemidir. Bundan dolayı insanların bu alana olan ilgileri çok yoğundur. Geçmişte radyo olarak bilinen cihazlardan radyo dinlenirken, günümüzde ise cep telefonları üzerinden radyolar dinlenmektedir. Peki, internetsiz radyo dinleme mümkün mü? Gelin, bu sorunun cevabını birlikte arayalım.

İnternetsiz Radyo Dinleme

internetsiz radyo dinlenir mi

Bilindiği gibi kullanmış olduğumuz radyoların birçok özelliği vardır. Bu özelliklerden bir tanesi de FM Radyo özelliğidir. Bu özellik sayesinde FM bandında yayın yapan radyoları dinleyebilirsiniz. Bunun için cep telefonu markanıza göre kulaklık ya da benzer bir aleti telefonunuza takmanız gerekir. Kulaklık, anten görevi görür ve böylece internetsiz radyo dinleme işlemi sorunsuz olarak gerçekleştirilir.

FM radyo, cep telefonlarının kendi özelliği ile ilgili bir uygulamadır. Yani bu özellik, ancak donanım ile aktif olur. Cihazın içinde mini bir radyo olduğu ve bunun sayesinde telefondan radyon dinleme işlemi yapıldığı söylenebilir. Söz konusu işlem için izlenmesi gereken adımlar şunlardır:

  • Telefonunuza kulaklığınızı takın ve FM radyo uygulamasını açın.
  • Sağ üst köşedeki açma/kapama butonuna basın.
  • Dinlemek istediğiniz radyo kanalına gelin.
  • Kapatmak için yine sağ üst köşede yer alan açma/kapama butonuna basın.

Burada bahsedilen FM radyo, internetsiz radyo programı olarak nitelendirilebilir. Kullanılan pek çok cihazda bu özellik vardır.

İnternetsiz Radyo Uygulamaları

internetsiz radyo uygulamaları

İnternet kullanmadan radyo dinlemenin tek yöntemi yukarıda açıklanmıştır. Ancak FM radyo özelliği için ek olarak TRT bandrol vergisinin alınması, bazı markaların FM radyo özelliğini inaktif etmelerine neden olmuştur. Bundan dolayı insanlar, daha farklı yöntemlere yönelmekte ve internetsiz radyo uygulamaları ile radyo dinlemek istemektedir. Peki, bu mümkün mü?

İnternet sitelerinde farklı radyo uygulamalarının tanıtımını bulmak mümkündür. Bunların bir kısmının özellikleri arasında internetsiz radyo dinleme olduğu iddia edilmektedir. Ancak böyle bir durum maalesef mümkün değildir. App Store ya da Google Play Store üzerinden indirilen uygulamalar üzerinden internetsiz radyo dinlenmez. Bundan dolayı bu tür yanılgılar içine düşmeyin.

Burada esas olan telefonun içindeki donanım özelliğidir. Bu özellik olmadan telefona sadece internet üzerinden radyo yayını alınabilir. İnternet kullanımı ile söz konusu uygulamaların genel olarak beklentilerinizin karşılanacağını söyleyebiliriz. Günümüzde en fazla tercih edilen uygulamalardan bazıları şunlardır:

·Radyo FM

İnternet üzerinden radyo dinlemenin en kolay yollarından birisidir. Radio for Mobile, yani cep telefonları için radyo anlamına gelen bir ismi vardır. Basit ve temiz bir ara yüze sahip olan uygulama, tamamen ücretsizdir. Sık kullanılanlar, alarm, uyku zamanlayıcısı ve kısayol gibi farklı özellikleri ile dikkat çeker.

·Radyo Kulesi

“İhtiyacınız olan tek radyo uygulaması” sloganıyla tanıtımı yapılan bu uygulamada, çok sayıda radyo vardır. Bunlara tek tuşla ulaşmak mümkündür. 1000’den fazla olan radyo kanalı arasından zevkinize uygun olan kanalı rahatlıkla bulabilirsiniz.

·Radyo Dinle

Ulusal ve yerel radyoların rahatlıkla dinlenebileceği bir uygulama. Favoriye ekleme gibi birçok özelliği vardır. Uyku modu özelliği ile istediğiniz zaman otomatik olarak kapanır.

Yukarıda yer alan uygulamaların internetsiz radyo dinleme gibi bir özelliği olmadığını tekrar vurgulamak gerekir.

FM Radyo Aktif Etme

fm rado ile internetsiz radyo dinleme

Yukarıda ifade edildiği gibi şirketler ekstradan TRT bandrol vergisi ödememek için FM radyo özelliğini inaktif etmektedir. İnternetsiz radyo programı kullanmak için bunun mutlak surette aktif olması gerekir. Bazı uygulamalar, söz konusu özelliği aktif ettiklerini iddia etseler de, bu alanda kesin olarak işe yarayan bir uygulama olmadığının bilinmesi gerekir. Ancak ilerleyen dönemlerde belki de bunu başaracak bir uygulama geliştirilir ve böylece internetsiz radyo dinleme mümkün olur.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir