Instagram’da Hikayeye Bakanlar Neye Göre Sıralanır?

Instagram kullanıcılarının en çok merak ettiği konuların başında Instagram’da hikayeye bakanlar neye göre sıralanır sorusu gelmektedir. Tıpkı bir başka sosyal medya platformu olan Snapchat’in hikayeler Özelliğine benzeyen Instagram hikayelerde de görenlerin bir sıralaması mevcuttur. Instagram hikayelerinde olduğu gibi en sık etkileşim kurduğunuz kişileri hikayeler bölümünde öne çıkaran Instagram, hikayeye bakanlar içinde bir Algoritma kullanmaktadır. Bu nedenle profilinizde en çok stalklayan kişilerin başta çıkacağı düşüncesi yanlıştır. Instagram’da hikayeye bakanların sıralamasını belirleyen Algoritma aktifliğe ve size yakın insanlara bağlı olarak çalışmaktadır. Şöyle ki;  x kişisi sizin tek bir fotoğrafınızı dahi beğenmediği halde yalnızca profilini görüntülediğinizde listesinin başında sıralanmasına yetmektedir. Bunun yanı sıra karşılıklı yapılan beğeni, yorum, direkt mesaj ve uygulamadaki diğer etkileşimler de Instagram’da hikayeye bakanlar neye göre sıralanır sorusunun cevabı niteliğindedir.

instagram hikayeye bakanlar neye göre sıralanır

Instagram’da Etkileşime Geçmediğimiz Kişiler Neden Görüntülemede  Üst Sırada Çıkar?

Instagram’da hikayeye bakanların sıralaması başta bahsettiğimiz maddelere göre karşınıza çıkmıyorsa, Bunun tek bir açıklaması vardır. Bunun nedeni ise Instagram’ın zaman algoritmasının uygulama içerisinde Paylaştığınız hikayelerin önceliğine göre çalışıyor olmasıdır. Örneğin; gün içerisinde 3 hikaye paylaştığıysanız, ilk hikayenizin görüntüleyenlerin de ilk sırada hikayenize izleyen kişilerin önceliğine göre sıralanır. Bu özellik farklı zaman dilimlerinde etkileşimini olmayan kullanıcıların ve özellikle yabancıların hikayelerinizi görüntülediğinizde üst sırada yer almasına neden olmaktadır. Kısacası attığınız hikayeyi ilk olarak isminiz olmayan kişiler görüntülü yorsa öncelik onlarındır.

Instagram Hikayesini Görüntüleyenlere Nasıl Bakılır?

Öncelikle Instagram’da hikaye paylaşmak için profil fotoğrafınıza tıklamanız ya da Ana sayfadaki hikaye alanına girmeniz gerekir. Ardından Paylaştığınız fotoğraf veya videoyu kimlerin gördüğüne bakabilirsiniz. bunun için aynı Instagram’da hikaye paylaşırken yaptığınız gibi profil fotoğrafımıza tıklamanız yeterlidir. Aynı zamanda ana sayfada yer alan hikaye bölümünden kendinizin seçerek hikayemizi görüntüleyebilirsiniz. Hikayenin altında bulunan gözü andıran simgeye tıklayarak hikayenizi görüntüleyenleri görebilirsiniz. Instagram’da hikayenizi görüntüleyenler yine başta bahsettiğimiz algoritmaya göre sıralanmaktadır.

Instagram Hikayeleri Nasıl Gizlenir?

Instagram profilimizde paylaştığımız hikayeleri herkesin görmesinden rahatsız oluyor olabilirsiniz. Bu tip durumlarda Instagram’ın kullanıcılarına özel hazırladığım hikaye gizleme özelliği ile paylaştığımız gönderileri belirlediğiniz kullanıcılardan gizleyebilirsiniz. Bunun yanı sıra hikayemizde gizleyeceğim iz kişi sayısı görmesini istediğiniz kişiye sayısından daha çok olduğu durumlarda ise Instagram’ın yakın arkadaş kısmını kullanabilirsiniz. Böylece Instagram hikayenizi kişileriniz görecektir.  Instagram hikayelerinizden kişi engellemenin iki farklı yolu bulunmaktadır. Bunlardan birincisi Instagram profiline girerek al fazla durağın üç tire çizgisine dokunarak gizliliği açmaktır. Ardından hikaye seçeneğini tercih ederek hikayeyi gizlinin yanında yer alan boşluğa dokunarak seçme işlemini gerçekleştirmeniz gerekir. Gizleyeceğiniz kişileri seçtikten sonra ise bitti simgesine dokunarak hikayenizi izleyebilirsiniz.  Instagram hikayelerini gizlemenin bir diğer yolu ise paylaştığınız hikayenin altında duran üst üste üç nokta işaretine basarak hikaye ayarlarına girebilir ve hikayenizi kimlerin görüntüleyebileceğiniz tercih edebilirsiniz.

İlgili Makaleler


3 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir