Instagram Üzerinden IP Adresi Bulunur Mu?

Başta Instagram olmak üzere Facebook, Twitter gibi sosyal alanlara giriş yapan birçok kişi, bağlantı kurduğu cihazın IP adresinin bulunup bulunamayacağını merak etmektedir. Son zamanlarda çeşitli konuların altına gönderilen Instagram Üzerinden IP Adresi Bulunur Mu? sorusunun birçok kişi tedirgin ettiğini, bu konunun öğrenilmek istendiğini gördük. Yaptığımız araştırmalar ve bilgilerimiz sonucunda bu konuya açıklık getirmek istediğimizi, bu yazımız içerisinde bu konuya cevaplar vereceğimizi belirtelim. İnternet üzerinden sosyal ağlara erişim başta olmak üzere tüm işlemleri yerine getiren bilgisayarlar ve akıllı telefonların bir İP adresi bulunmaktadır. İP adresi, internet bağlantısının olması açısından gerekli olup her cihazın olmazsa olmazları arasında yer almaktadır.

Instagram Üzerinden IP Adresi Bulunur Mu? sorusunun çok fazla gelmesinden ötürü bu konuya şu şekilde açıklamalarda bulunmak isteriz; Dünyanın neresine giderseniz gidin bireysel hak ve özgürlüklerin her zaman ön planda olduğunu görebilirsiniz. Her ülke, sahip olduğu anayasa içerisine bireysel hak ve özgürlükleri ilk sırada tutmakta olup bu hak ve özgürlüklerin işgal edilmesi durumunda ciddi yaptırımlar uygulayacağını dile getirmiştir. Akıllı telefon ve bilgisayarların sahip olduğu İP’ler kişilere ait olmasından dolayı İP bilgilerinin kişisel hak ve özgürlükler içerisinde yer aldığını söyleyebiliriz. Eğer bir kişi herhangi bir kişinin illegal yollar üzerinden İP’sini ele geçirmek istemesi durumunda ciddi oranda cezalar ile karşı karşıya kalacağını belirtmek isteriz.

Instagram Üzerinden IP Adresi Bulunur Mu?

Instagram Üzerinden IP Adresi Bulunur Mu? sorusunun cevabına kesin olarak “hayır” cevabını verebiliriz. Böyle bir duruma Instagram’ın izin vermediğini, birçok kişisel verinin özel sistem ve yazılımlar ile koruma altına alındığını, üçüncü bir kişinin bu bilgileri ele geçiremeyeceğini söyleyebiliriz. Ha oldu da oldukça üst düzey bir yazılım geliştiren hacker kişiler öğrendiği her kişisel İP bilgisi için ciddi oranda cezalar ile karşı karşıya geleceğini belirtelim. Bundan dolayı kimsenin böyle bir işe kalkmayacağını, cezalarının ağır olduğunu bildiğini söyleyebiliriz. Bu nedenle endişe etmemenizi, internet bağlantınızın ve İP adresinizin güvende olduğunu belirtmek istiyoruz.

İlgili Makaleler


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir