İnsanlar Neden Hıçkırır? Hıçkırık Nasıl Geçer?

İnsanlar Neden Hıçkırır? Hıçkırık Nasıl Geçer?

Göğüs boşluğu ile karın boşluğu insanların en hassas noktalarından birisi olarak gösterilmekte. Bu iki boşluğun birbiri içerisine karışmasını önlemek amacı ile iki nokta arasında yer alan diyafram, insanların en önemli bölgelerinden birisini oluşturmakta. Diyafram, oldukça sistematik bir çalışma yapısına sahip olduğunu, kasılma gibi işlemlerin tamamını otomatik olarak kendisine göre ayarlayarak yapmaktadır. İşleyiş nedeni ile meydana gelen ani kasılma durumlarının gırtlakta meydana getirdiği basınç durumu hıçkırık olarak addedilen durumun meydana gelmesine neden olmakta. Meydana gelen hıçkırıklar genel olarak kısa süreli etkiler gösterebildiği gibi birkaç gün ile bir aya kadar süren hıçkırıklarda bulunmaktadır. Bunlar genel olarak bazı kronik rahatsızlıkların gösterdiği temel etkilerden kaynaklanmaktadır.

Hıçkırık denilen fiziksel olarak genel olarak kısa ve uzun süreli olarak etkisini göstermektedir. Bu etki çoğu zaman bir hastalığın habercisi olarak algılansa da herhangi bir şekilde hastalıklar ile ilgili olmadığını söyleyebiliriz. Hıçkırık neden olur? diye bahsedecek olursak; çok hızlı yemek yemek, aşırı gülme, sigara ve alkol tüketiminin artırılma durumu, aşırı stres, fark edilmeden hava yutmak olduğunu söyleyebiliriz. Çoğu zaman kısa süren hıçkırıklar bazen işi inada bindirmeleri durumunda 1 ay etkilerini gösterebilmekteler. Bugüne kadar yapılan araştırmalarda hıçkırığın herhangi bir zararlı ya da yararlı duruma neden olmadığı da tespit edilmiştir. Hıçkırığın nasıl geçeceğini merak eden kişilere verebilecek önerilerimiz ise;

Hıçkırık Nasıl Geçer?

Halk arasında kazanılan bazı yalnız yönlendirmeler birçok sağlık sorununda olduğu gibi hıçkırık tedavisinde de sık sık uygulanmakta. Sık sık önerilenler arasında nefes tutmak, korkutulmak, şaşırtmak, kulak tıkamak, su ya da limon içmek olduğunu söyleyebiliriz. Bu yöntemler hıçkırık sorununa çözüm getirmediği gibi birçok ek sağlık sorunun da meydana gelmesine neden olabilmekte. Hıçkırığı önleyebilecek temel etmenler arasında karbondioksit alımının artırılması olduğunu belirten uzmanlar, bir kese kağıdı içerisinde soluk alıp vererek hıçkırık kesilebileceğini belirtmekteler. Uzmanlar tarafından evde yapılabilecek en etkili ve tek yöntemin kese kağıdından olmasını istemektedir. Bununla beraber inatçı olarak geçmeyen hıçkırıklar için uzmanlara görünerek ilaç tedavisinden yararlanılabileceğin de altı çizilmekte.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir