İçimizdeki Şeytan Kitabı Özeti

İçimizdeki Şeytan kitabının özeti kısmına geçmeden önce, Türk okur severler tarafından yayımlandığı dönemden bugüne kadar yoğun ilgi görmüş Sebahattin Ali kaleminden en fazla okunan ilk 3 kitap arasında diyerek kitap hakkında birkaç bilgi verelim.. Her ne kadar saflık ve temizlik olarak görsek de insan daima insan ve nefisi olan bir canlıdır. İşte bu roman nefsimizin en derinlerine inmemizi ve bizi besleyen şeytanın ne olduğunu yüzümüze vuruyor.

İçimizdeki Şeytan Özetiİçimizdeki Şeytan Özeti

Ömer ve Nihat hayatı kısmen paylaşan, farklı ideolojilere sahip iki yakın üniversite öğrencisidir. Bir gün Nihat, Ömer’e sistemi eleştiren bir konuşma yaptığı sırada, Ömer’in onu dinlemediğini fark eder. Zira o sırada Ömer, genç bir kıza bakışlarını odaklamış ve gözlerini ondan alamamıştır. Ömer kızı gözden kaçırmamak için takip etmeye başlar, Nihat da arkadaşının başı derde girmemesi için onu izler. Ömer’in cesaretini toplayıp kıza sesleneceği sırada yanındaki kadın ona seslenir. Kadın onun uzaktan akrabası olan Emine Teyzedir. Ömer kıza öyle odaklanmıştır ki onu tanımamıştır bile. Emine teyze, kızın adının Macide olduğunu ve musikiye olan ilgisi sebebiyle Balıkesir’den İstanbul’a geldiğini anlatır.

Macide, Balıkesir’de ortaokula gittiği dönemde musikiye olan yetenek ve ilgisi hocalarınca fark edilir ve okuldan sonra özel ders almaya yönelir. O dönemde öğretmeni olan Bedri ile aralarında özel bir ilişki olduğu iddiası ile dedikodu başlar. Bu dedikodu ile aralarında gerçekten özel bir bağ oluşur. Ancak o sene Bedri Bey’in İstanbul’a tayini çıkar.

Bir gün Balıkesir’de ziyaretlerine gelen Emine Teyze, Macide’nin musikiye olan ilgini öğrenir ve onu İstanbul’a yanına almak ister. Emine teyze kızın ailesini ikna ettikten sonra onunla beraber İstanbul’a gelir. Emine’nin kocası önceleri bu duruma bozulsa da Macide’nin ailesinin aydan aya gönderdiği 40 Lira onu susturmaya yetmiştir. Ömer daha sonra onların yanından ayrılır ve Nihat ile Beyazıt’taki bir kahvehaneye giderler.

Ömer gece olduğunda Emine Teyze’nin evine gider ve herkes çok üzgündür. Zira Macide’nin babası ölmüştür. Macide ise yıkılmıştır. Sabah olduğunda ikisi sabahın erken saatlerinde uyanır ve baş başa kahvaltı ederler çünkü kimse uyanmamıştır. Evden çıkarken Ömer, onu konservatuara bırakır ve çıkışta yeniden buluşmak için sözleşirler.

Olayların Başlangıcı #

Macide’yi bıraktıktan sonra Ömer postanedeki işine döner. Akşam olduğunda, Macide’yi okulundan alan Ömer onu eve götürmek üzere yürümeye başlarlar. Sonunda Ömer ona duyduğu hisleri dile getirir ve Macide de aynı şekilde karşılık verir. O günden sonra sık sık beraber gezmeye başlarlar. Babası öldükten sonra her ay gelen 40 lira kesilmesi üzerine ev halkı artık Macide’yi istemez. Bu durumu kısa süre içinde fark eden Macide’nin gururu kırılır ve evden ayrılmaya karar verir. Nereye gideceğini bilmeden evden çıkan Macide kapıda Ömer’i görür. Ömer’in olacaklar içine doğmuşçasına kapının önünden ayrılmamamıştır. Hemen onu kendi evine götürür ve o günden itibaren aralarındaki ilişki karı-koca ilişkisine dönmüştür. Bir süre sonra geçim sıkıntısı derdine düşerler ve Ömer işine dört elle sarılmaya başlar.

Ömer’in postanedeki tek arkadaşı olan Veznedar Hafız Efendinin kayınbiraderi hapse girmiştir ve kefaret için iki yüz elli lirayı kasadan alıp ona vermiştir. Mahkemeden sonra parayı geri alacaktır ancak duruşma günü hala gelmemiştir. Durumu Ömer’e anlatarak içini dökmüştür.

Ömer o akşam eve geldiğinde onu Nihat ve profesör lakaplı kişi beklemektedir. Ömer’i evlendiği için tebrik ederler, ancak Macide arkadaşlarından hiç hoşlanmaz. Geçim sıkıntısı çeken Ömer ise iyice bunalmıştır. Nihat bu sırada siyasi ve sakıncalı içerikler paylaşıp insanları örgütlemektedir ve Nihat onu Hafız Efendi’yi tehdit ederek para almak konusunu önerir Ömer ise bu teklifi hoş karşılamaz.

Bir gün Profesör Ömer ve eşini bir eğlenceye davet eder ve Ömer teklifi kabul eder. Bu eğlencede Macide’nin Öğretmeni olan Bedri ile karşılaşırlar. Bedri ablasının hastalığından dolayı hocalığı bırakarak gece alemlerinde piyano çalarak para kazanmaya başlamıştır. Bu sırada Ömer ve Bedri eski dost oldukları ortaya çıkar. O geceden sonra iki arkadaş daha sık görüşmeye başlar. Bedri’nin Macide’ye karşı hisleri hala geçmemiştir, ancak bunu asla belli etmez.

Ömer’in Eve Gelişi #

Ömer bir gün eve geldiğinde Macide ile Bedri’yi kapalı ışıklarda işkembede karşılıklı otururken bulur ve buna çok öfkelenir. Bedri’ye ağır hakaretler ettikten sonra evi terk eden arkadaşının ardından sinirinden ağlar. Parasızlıktan iyice bunalan Ömer Hafız Efendi’yi tehdit ederek iki yüz elli lira alır ve ardından pişman olarak bu kirli parayı Nihat’a verir. Yaptıklarını enine boyuna tartan Ömer, Bedri’den özür dilemek için evine gider. Bedri’den af diler ve affedilir. Bundan sonra Macide ile araları asla eskisi gibi olmayacağını bilen Ömer kendisini bir eğlenceye çağıran Nihat’ın davetini kabul eder. Orada Profesör Hikmet ve Bedri ile karşılaşır. O geceden bunalan Macide, Ömer’i de alıp kalkmak ister ancak Ömer oradan kalkmak istemez.

– Çünkü eski bir kız arkadaşı da o gecededir ve Ömer’in aklı Ümit adındaki bu kızdadır. Ardından grup buradan kalkarak bir Gazino’ya geçerler. Macide kendisini umursamayan kocasının peşinden oraya da gider. Oldukça sıkılan Macide bir iki kadeh alkol almıştır ve iyice bunalmıştır. Bir ara tuvalete giden Macide ortamın pis kokusu sayesinde ayılır ve kendine gelir. O sırada kocasının bir arkadaşı olan İsmet içeri girerek Macide’yi taciz eder. Macide elinden zor kurtulur ve kocasının yanına döner. Kocasının yanına gittiğinde onu bu kez Profesör taciz eder. Ömer her şeyi görmesine rağmen kendisine borcu olduğundan olanlara ses çıkarmaz ve aynı zamanda Ümit ile ilgilenmeye de devam eder.  Macide yaşadığı bu olaylardan sonra Ömer dahil herkesten ve yaşadığı hayattan iğrenmeye başlar.

Mektup #

O akşam Ömer gelmeden onu terk ettiğine dair bir mektup yazar ve o an kapı hızla açılarak içeri Bedri girer. Macide ağlamaklı gözlerini ondan saklamaya çalışır ve Bedri, Ömer’in tutuklandığını söyler. Bedri, bu haberi alan Macide’nin soğukkanlı tepkisine çok şaşırır. O günden sonra Macide, Bedri ile Ömer’i ziyaret etmeye başlar. Fakat Ömer artık onlarla konuşacak bir şey kalmadığından yalnızca susmakla yetinir. Yine bir ziyaret gününde, Ömer, Macide’nin oradan uzaklaşmasını ister ve Bedri ile baş başa bir konuşma yapar. Macide, Bedri’yi beklemek için dışarı çıkar. Ömer, Bedri’ye tahliye olduğunu ancak hatalarının farkına vardığını ve Macide’yi üzmemek için daha fazla onunla olamayacağını bu yüzden onun Macide ile yeni bir hayata başlamasını ister. Macide’yi, Bedri’ye emanet eder. İsterse ona kardeşi gözüyle bakabileceğini söyleyerek orayı terk eder.

Macide’ye olanları anlatan Bedri, olayları sükûnetle karşılayan Macide’nin tepkisine şaşırır. Bedri’nin onu kendi evine taşınmasını istediğinde Macide bu teklifi kabul eder. İçinde garip bir his ile Bedri ile yokuşu aşağı doğru yürümeye devam ederler. O sırada ikisi de farkında değildir, fakat Ömer, gizlice onları izlemektedir içi yaralı olarak…

İçimizdeki Şeytan Özeti ve Romanın Ana Fikri

İçimizde yer alan nefisten, önce bencillikten ve her şeyden daha çok kendimizi düşünen kişisel çıkarlar uğruna ne denli değiştiğimizden bahseden İçimizdeki Şeytan Romanı ile kısa özet ile anlatmaya çalıştık.

İçimizdeki Şeytan Romanı Özeti ve Ana Karakterleri

Ömer: Kitabın ana karakteridir, Macide’ye olan aşkı ile hayat onu bambaşka bir yere sürüklerken, yaptığı hatalar ve yanlış arkadaşlarının kurbanı olur.

Macide: İstanbul’a müzisyen olmak için gelmiştir, ancak işler umduğu gibi gitmez.

Bedri: Kendisi öğretmen iken ortaokula yeni başlayan öğrencisine ilgi duymaktadır, İstanbul’a taşındıktan sonra bu kız en yakın arkadaşının karısı olarak karşısına çıkmıştır.

Nihat: İdealist ve siyasi bir karakterdir.

Profesör Hikmet: Alemci ve garip şekilde popüler biridir.

Emine Teyze: Macide’yi para için yanına çeken ancak babası öldükten sonra para gelmediği için bir başına bırakmıştır.

Veznedar Hafız Efendi: Ömer’in postanedeki tek arkadaşıdır, bir gün bir sırrını Ömer ile paylaşır ve bu onun en büyük hatası olacaktır.

İçimizdeki Şeytan Kitabı Hakkında

Kitabın türü: Edebiyat, Roman

Yayınevi :Yapı Kredi Yayınları

Yazar: Sabahattin Ali

İçimizdeki Şeytan kitabının özetini çıkararak siz değerli okuyucularımızla yeni bir kitapta daha karşılaşmak istedik. Kitabın özeti hakkında eklemek istediğiniz notlarınız ya da ipuçlarınız olursa aşağıdan yorum olarak bizlere iletebilirsiniz..

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir