İç Mimarlar Ne Kadar Maaş Alırlar?

Gelecekte yapmak istediğiniz meslekler arasında mimarlıkla ilgili bölümler yer alıyor fakat geçimini sağlayıp, hayal ettiğin yaşamı sağlayabilecek bir gelire sahip olup olamayacağını merak ediyor musun? Bir iç mimar ne kadar maaş alır? Mimarlar ve İç Mimarlar odasının belirlemiş olduğu asgari maaş tutarı nedir? Bir iç mimar yeni mezun olsa dahi herhangi bir kurumda çalıştırılabileceği minimum ücret nedir? Mimarlar odası tarafından yapılmış olan minimum maaş açıklamasına rağmen her kurum bu kuralı dikkate alıyor mu? İşte merak edilen tüm detaylarıyla; iç mimarlar ne kadar maaş alırlar?

İç Mimar Maaşları 2018

İç mimar maaşları geçtiğimiz yıl Mimarlar ve İç Mimarlar odasının yapmış olduğu açıklamaya göre asgari 3.000 TL maaş alacaklardır. Bu bağlamda henüz yeni mezun olsanız dahi iş hayatınıza girişiniz en düşük 3.000 TL gibi birçok kişiyi tatmin edebilecek bir tutardan başlayacak. Zaman içerisinde bireysel gelişiminiz ve performansınıza bağlı olarak maaşınızı katlama şansınız da bulunuyor. Fakat tüm bu asgari tutar belirlemelerine rağmen bulunduğunuz bölgede yer alan iş olanakları ve sizin yerinize tercih edilebilecek bir iç mimar alternatifinin yüksek olması halinde maaşlar asgari tutarın altına çekilerek 2.000 TL’ye düşebiliyor.

Eğer yurt dışında iç mimar maaşları hakkında bir bilgi arıyorsanız size kısaca ülkemiz ve yurt dışında iç mimarların maaşları arasında karşılaştırma yapabileceğiniz bir rakam vermek istiyoruz. Avrupa’da bir iş sahibi olan iç mimar ortalama 2.000 € maaş ile işe başlamaktadır. Güncel kur dikkate alınarak karşılaştırma yapıldığında arada ki fark neredeyse bir uçurum gibi görülebilir. Fakat bu değerlendirme yapılırken ülkede yaşamın ne kadar pahalı olduğu gibi birçok detaya da dikkat etmeniz gerekiyor.

Bunun yanı sıra firmaların sizin yerinize tercih edebileceği tecrübeli iç mimarların piyasada oldukça fazla yer alması nedeniyle birçok yeni mezun iç mimar bu düşük ücretlendirmeyi tecrübe edinmek ve referans toplayabilmek adına kabul etmek zorunda kalıyor. Ortalama 2 yıllık bir tecrübe kazanmanız halinde maaşınızda artış gözlemlenmesi mümkün fakat bu süreç içerisinde 2.000-3.000 Türk Lirası aralığında seyreden maaşlar ile çalışmayı göze almalısınız. Ayrıca iç mimarlar iş bulabiliyor mu diye kafanıza takılıyorsa son zamanlarda iç mimarlara olan rağbette bir artış olduğu belirtmekte fayda var.

İç Mimar Ne Yapar?

İç mimarların temel görevi kişilerin yaşam alanlarını daha kullanılabilir bir hale getirmek. Yalnızca daha kullanışlı olmasıyla sınırlı kalmayan bu göreve ekstra olarak yaşam alanlarını göze hitap edecek bir şekle sokmanız gerekiyor. Kısaca bir iç mimar yaşam alanlarını daha kullanışlı, şık, sağlıklı ve eskisine oranla çok daha iyi bir ortam haline getirmelidir.

İç Mimar İş Olanakları

Son yıllarda hızla yükselen emlak ve mimarlık alanlarıyla birlikte iç mimarlara olan ihtiyaç da artmıştır. Birçok yeni projede müşteri çekebilmek adına iç mimarlara çok büyük bir görev düşmektedir. Müşterilere daha kullanışlı bir yaşam alanı oluşturmak ve bu alanı aynı zamanda çok şık bir görüntüye sahip olmasını sağlamak bir iç mimarın temel görevidir. Kullanışlı olmasının yanı sıra göze hitap eden bir yaşam alanı her zaman insanların ilgisini çekecek ve sektörde hareketliliği sağlayacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir