Hünnap Keçiboynuzu Pekmezi

Zaman akıp geçtikçe hem teknoloji ilerliyor hem çeşitlilik artıyor diye sevinmekteyiz. Ancak acı bir gerçek var ki doğallık günden güne azalmakta, besinlerin besleyici değerinden ziyade lezzetini artırmak adına pek çok katkı malzemesi kullanılmaktadır. Her ne kadar bu katkı malzemeleri doğal olduğu iddia edilse de yüksek oranda kanserojen özellik göstermektedir. Bu yüzden hem besleyiciliği olan hem doğal hem de leziz olan hünnap pekmezi imdadımıza koşmaktadır.

Hünnap Nedir?

Hünnap Keçiboynuzu Pekmezi

Hünnap özünde sarı renkli çiçeklere sahip kokusu güzel ve hoş görünümlü bir ağaçtır. Verdiği meyve toplumca çiğde olarak adlandırılan sert ve görünüm açısından zeytine benzeyen bir meyvedir. Bu meyve kaynatılır ve hünnap pekmezi elde edilir. Bu pekmez vücutta pek çok yarar sağlar. Örneğin kabızlık probleminiz varsa, kalp damar ya da tansiyon hastalıklarınız varsa, nezle grip olduysanız hünnap pekmezini destekleyici olarak kullanabilirsiniz.

Keçiboynuzu Pekmezi

Bir diğer doğal koruyucu olan keçiboynuzu pekmezi kalori değeri yüksek ve besin maddesi içeriği olarak en zengin pekmezlerden birisidir. Karbonhidrat ve protein açısından zengin keçiboynuzu pekmezi özellikle ülkemizin Akdeniz bölgesinde ve Ege bölgesinde sıklıkla kullanılan bir pekmez türüdür. Başta da bahsettiğimiz gibi keçiboynuzu pekmezi yüksek kaloriye sahip olduğu için kilo aldırma özelliğine sahiptir. Aynı zamanda vücudun koruyucusu olan bağışıklık sistemi için ise oldukça güçlendirici bir etkiye sahiptir.

Keçiboynuzu Pekmezinin Yararları

Kullanılan besinler ya da besin adı altında tüketilen yiyecekler vücudumuza yarardan çok zarar sağlamaktadır. Keçiboynuzu pekmezi içerik bakımından potasyum, kalsiyum ve sodyum gibi vücudun dışarıdan hazır olarak alması gereken mineralleri içermektedir. İçerisinde bulunan kalsiyum sayesinde kemik gelişiminde, çene gelişiminde ve diş sağlığında oldukça önemli bir etki sağlar. Dilerseniz iştah açıcı olarak da keçiboynuzu pekmezini kullanabilirsiniz. Astım hastaları alternatif tedavi yöntemi olarak keçiboynuzu pekmezi de kullanabilir. Çünkü keçiboynuzu pekmezi nefes darlığı gibi çeşitli solunum rahatsızlıklarında rahatlatıcı bir etkiye sahiptir. Ancak keçiboynuzu pekmezi alırken dikkat edilmesi gerekenlerden biri doğal olmasına ve glikoz katkısı sağlanmamasına özen gösterilmelidir. Aksi halde yarardan çok zarar sağlayacaktır.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir