+50 Hobi Önerileri – Ustasından En İyi Hobi Tavsiyeleri

Boş zamanını, hafta sonu tatillerini değerlendirememekten şikayet eden kişi sayısı her geçen gün artıyor. Birçok insan teknoloji ve internetin gelişmesi ile beraber kendisini resmen eve hapsetmiş, sosyal olmayan bir hayat çekmek zorunda kalmıştır. Oysa; ne kadar gelişsek de hala yapabileceğimiz birçok eğlenceli ve gelişim dolu aktiviteler bulunmakta. Bu yazımız içerisinde her yaş grubundan insanın rahatça uygulayabileceği 50’den fazla hobi önerileri listesi sunmaya çalışacağız.

hobi önerileri

Özellikle büyükşehirlerde yaşayan insanlar, stresli ve yoğun bir hayat tarzına sahip olmalarından dolayı boş zamanlarını ya dinlenerek ya da eğlenceli aktiviteler ile geçirmek istiyor. Birazdan sizlere sunacağımız hobilerle hem boş zamanlarınızı değerlendirecek hemde stresten ve sinirden arınabileceksiniz. Üstelik bu aktiviteler için öyle uçuk masraflar yapmanıza hiç gerek yok.

Birçoğu ücretsiz olan bu hobilerden bazıları;

Yeni Beceriler Edinebileceğiniz Hobi Önerileri

yeni beceriler elde edebileceğiniz hobi önerileri

Boş zamanlarınızda yeni beceriler edinmek mi istiyorsunuz?

Aşağıda yer alan hobiler, boş günlerinizi değerlendirmede sizlere yardımcı olabilir.

1. Yemek Yapmak: Hobiler listemizin ilk sırasında yemek yapmak yer almaktadır. Benim yemek ve mutfak ile aram yok demeyin. Bir gün mutfağa geçin ve sevdiğiniz bir yemeği yapmaya çalışın. Yaratıcılığı büyük oranda artıran yemek yapımı yeni nesil hobiler arasında yer alıyor.

Yemek yaparak aslında o anı yaşar, yemek hazırlanana kadar baştan sona tek bir iş ile ilgilenirsiniz. Eğer normalde planlı bir hayatınız yoksa yemek yapmak sizi planlı bir hayata adapte eder. Çünkü; bir yemeği baştan sona kusursuz olmasını istiyorsanız planlı hareket etmeniz gerekmektedir.

Yemeklerle ilgili pratik yaptıkça yeni şeyler üretme dürtüsü de gelişecek. Hatta öyle zamanlar gelecek ki birkaç malzeme ile neler yaptığınıza şaşıracaksınız. Bu da sizin acil durumlar için çözüm üretme dürtünüzü geliştirecektir. Yemek yapma hobisi baştan sona insanlara katkı sağlayan özel bir hobidir.

2. Dans Etmek: Hobi önerileri listenize yine güzel bir aktivite eklemek istiyoruz. Sanatsal açıdan oldukça başarılı olan dans aynı zamanda bir şeyler üretmeyi, üretme gücünün artmasını sağlamaktadır.

Dans etmek dışarıdan bakıldığında kolay, basit bir aktivite olarak görülebilir. Ancak; çok sıkı çalışma ve emek isteyen bu hobi farkında olmadan sizlere birçok özellik kazandırır. Dans ederek belirli rutinleri öğrenir, odağınızı belirli bir şeye doğru çevirmeyi öğrenirsiniz. Dans hareketlerini ezberlerken yeteneklerinizi geliştirip, beyninizin daha iyi çalışmasını sağlayabilirsiniz. Sadece basit, birkaç stil dans ile yetinmeyin. Öğrenebildiğiniz kadar fazla dans tür öğrenmeye özen gösterin.

3. Örgü Örmek: Örgü genelde kadınlar ve yaşlılar tarafından edinilen bir hobi olarak bilinmektedir. Oysa; son dönemlerde erkeğinden kadınına her yaş grubundan insan çok özel bir nedenden dolayı örgü örmeye başlamıştır.

Örgü her yaş grubundan insanın zevkle uğraşabileceği bir uğraştır. Birçok kişi genelde sevdiği insana hediye etmek için örgü ile ilgilenmektedir. Bunun yanı sıra sürekli farklı modeller düşünmek yaratıcılığın da büyük oranda artmasına olanak sağlamaktadır. Uzmanlar, örgü örmenin insanları her zaman mutlu ve daha sıcak kanlı hale getirdiğini tespit etmiştir. Akşamları boş vaktinizi örgü örerek değerlendirebilirsiniz.

4. Tahta İşlemek: Yeni hobi edinmek isteyen kişilere vereceğimiz bir diğer tavsiye tahta işlemeciliğidir. Yaratıcılığınızın artmasını istiyorsanız kesinlikle bu hobiyi önerebiliriz. Tahta işlemeciliği yapan kişiler işlemeye odaklandıkları için istediği sonucu alana kadar işlerine devam etmektedir.

Tahta işlemeciliği yaparak kendinize tahta bir raf yapabilir, kutu ya da elbise dolabı inşa edebilirsiniz. Tahta işlemeciliği sayesinde kendi ihtiyacınız olan birçok ürünü istediğiniz kalitede tasarlayabilirsiniz. Bu hobiyi edinen kişiler, hayatlarını daha mutlu ve yaratıcı şekilde geçirmektedir.

Açık Havada Yapılabilecek Hobi Tavsiyeleri

hobiler

Hobiler sadece kapalı alanlarda yapılan etkinlik ve aktiviteler ile sınırlı değildir. Bunun yanı sıra açık havada da yapılabilen etkinlikler bulunmaktadır. Bu etkinliklerden bazıları;

5. Doğada Yürümek: Hobi örnekleri listemizin ikinci sırasında doğa yürüyüşü yer almaktadır. Genellikle hafta sonu etkinliği olarak gösterilen doğa yürüyüşü, hemen hemen her gün de yapılabilmektedir. Doğada yürüyüşe çıkmak insan ve evreni tanımak için oldukça idealdir.

Doğada yürüyüşe çıkmak beyni büyük oranda geliştirmektedir. Mevcut stres ve sinirden arınmanızı sağlayacak olan doğa yürüyüşü üretkenliğin de artmasına olanak sağlamaktadır. Ayrıca, dayanıklılığın da artmasına olanak sağlayan bu hobi, fiziksel gelişime de büyük oranda katkı sağlamaktadır.

6. Kamp Yapmak: İçinizden, evet bunları zaten biliyoruz klasikleşmiş hobiler diyebilirsiniz ancak daha hiç kamp yapmamış, bu hobinin nasıl bir keyif verdiğini hissetmemiş yüzlerce insan var. Ayrıca bizdeki fikirlerin gerçekten ne kadar fazla olduğunu listenin sonuna geldiğinizde göreceksiniz. 🙂 Gerek bireysel gerekse aileniz ile beraber yapabileceğiniz en güzel aktivite ve hobilerden birisi de kamp yapmaktır. Öncelikle kendinize hangi malzemelerin yardımcı olacağını belirleyin. Daha sonrasında alışverişinizi yaparak yola çıkmaya hazır hale gelin. İlk başlarda öyle tam profesyonel malzemeler almayın. Hazırlıklı gidin ve kamp hayatının nasıl geçtiğine bakın. Daha sonraki kamp deneyimlerinizde, kampınızda yapacağınız şeyleri şekillendirmeniz daha kolay olacaktır.
Her hafta sonu yakın bir kamp alanında 1 gece geçirmek emin olun size iyi gelecektir. Kamp; insanın kendisi ile baş başa kalmasını sağlayarak hem fiziksel hem de zihinsel gelişmesine olanak sağlar.

7. Balık Tutmak: Amatör balık oltası ve yem; balıkçılık hobisi için bu iki ekipman yeter de artar. Ancak balık tutmanın hiç de kolay bir iş olmadığını bilin. Balık tutma insanın sabır gücünü test eder. Bazen saatlerce balık tutup eliniz boş dönebilirsiniz. Aynı zamanda kafanızı dağıtmaya olanak sağlayan balık tutma aile ile beraber de yapılabilmektedir.

8. Bahçe İle İlgilenmek: Doğada insanların rahatlayabileceği en güzel işlerden birisi de bahçe işleridir. Hobi edinmek istiyorsanız ve ilgilenebileceğiniz bir arazi, bahçeniz varsa bu madde tam da sizlere göre! Bahçe işleri insanların üretme yeteneğini geliştirebileceği en güzel aktivitelerden birisidir.

Küçük de olsa bir bahçe ile ilgilenen kişilerin rahatladığı, gevşediği görülmüştür. En yorgun olduğunuz zamanlarda bile rahatlamanıza olanak sağlayan bahçe işleri sakinlemenize, sabır duygunuzun gelişmesine olanak sağlar.

9. Bitki Yetiştirin: Son zamanların en popüler hobilerinden birisi de ampul içerisinde bitki yetiştiriciliği yapmaktır. Oldukça özel olan bu hobi sizlere sabretmeyi öğrettirirken zamanınızı verimli kullanmayı da öğretir. Ampulde bitki yetiştiriciliği yıl içerisinde sadece 2 kere yapılabilmektedir. İlkbahar’da cannas, allium, agapanthus gibi bitkiler yetiştirirken sonbaharda nergis ve lale yetiştiriciliği yapabilirsiniz. Ampul içerisinde bitki ekimi yapmak biraz zordur. Ancak; filizlerin ortaya çıkması ile beraber tüm emeğinizin karşılığını almaya başlayacaksınız.

Kendinizi Geliştirebileceğiniz Hobiler

hobi tavsiyeleri

Kişisel gelişim her şeyden önemlidir. Kendinizi geliştirebileceğiniz hobiler edinerek boş gün ve zamanlarınızı daha doğru bir şekilde kullanabilirsiniz.

10. Resim Yapın: Resim yapmanın gerçek bir sanat, yetenek gerektirdiğini düşünebilirsiniz. Amatör olarak da bir şeyler çizmek, amatör eser ortaya çıkarabilmek mümkündür. Resim sayesinde farklı bir bakış açısı, yaratıcılık yönü kazanabilirsiniz.

Resim yapmanın ultra bir yetenek istemediğini zamanla öğreneceksiniz. Resim yaptıkça beyninizin her bölümü gelişecek, her duygu ile düşünmeyi öğreneceksiniz. Tutkular ile gerçekler arasında bağlantı kurmanıza olanak sağlayacak olan resim, iş yaşamında daha üretken olmanızı sağlayacaktır.

11. Bir şeyler Yazın: Yaratıcılığınızı güçlendirmek istiyorsanız yapabileceğiniz en güzel aktivitelerden birisi de yazmak olacaktır. Genelde insanlar kendilerini daha rahat ifade edebilmek için yazı ile iletişim kurmayı tercih ediyor. Yazı kendinizi ifade edebileceğiniz, duygu ve düşüncelerinizi boşaltabileceğiniz en güzel aktivitelerden birisidir.

Günlük, hikaye, oyun, tiyatro ya da herhangi bir şey yazabilirsiniz. Yazı yazmak yaratıcılığınızı ortaya çıkararak kendinizi daha iyi bir şekilde ifade etmenizi sağlar. İlk başlarda günlük yazarak kendinizi bu alana hazırlayabilirsiniz. Giderek uzmanlaşmaya başladığınızda bu yazı gibi kendinize özel listeler oluşturabilirsiniz.

12. Yabancı Dil Öğrenin: Kişisel gelişimin vazgeçilmezlerinden birisi de yabancı dil öğrenimidir. Yabancı dil günümüzün en büyük ihtiyaçlarından birisidir. Hobi arayışına girdiğiniz şu günlerde mevcut yarım yabancı dilinizi geliştirebilir ya da yeni bir yabancı dili sıfırdan öğrenebilirsiniz. İlk başlarda çok zorlanacağınız bir gerçektir. Yabancı dil kurslarına gidecek vaktiniz ve bütçeniz yoksa teknolojiden destek alabilirsiniz.

Android ve IOS markete girdiğinizde yabancı dil öğrenebileceğiniz birçok uygulamanın listelendiğini göreceksiniz. Bu uygulamalar üzerinden çok kısa sürede yabancı dilinizi fark edilebilir düzeyde geliştirebilirsiniz. Bunun yanı sıra Youtube üzerinden paylaşılan yabancı dil eğitim setleri de yine yabancı dilinizi büyük oranda geliştirecektir.

13. Yoga Yapın: Yoğa dünyanın en popüler meditasyonlarından birisidir. Günlük hayatı baştan sona değiştiren yoga, kötü ve dış düşüncelerden tamamen arınmanızı sağlar. Bedensel aktiviteler içerisinde her geçen gün popülerleşmeye başlayan yoga için kursa da gitmenize gerek yoktur. Başta Youtube olmak üzere sosyal medya uygulamaları üzerinden ücretsiz dersler paylaşılmaktadır.

İnsanın kendisini güçlü hissetmesini saplayan yoga hem vücudun hem de beynin gelişmesini sağlar. Geleceğe daha farklı bakmanıza olanak sağlayan yoga, olaylara farklı açılardan bakmanızı sağlar.

14. Okuyun: Dünyanın en eski hobilerinden birisi okumaktır. Okumak en eski filozoflara göre bile çok yararlı bir aktivitedir. Gün içerisinde herhangi bir iş ile ilgilenmediğiniz birçok boş vaktiniz olabilir. Bu boş zamanı en kolay değerlendirebileceğiniz aktivite ise okumaktır. Okumak hayal etme ve yaratıcılık becerilerinizi geliştirecek en güzel hobilerden birisi olacaktır.

Roman, hikaye, masal hatta gazete dahi okuyarak boş zamanlarınızı değerlendirebilirsiniz. Boş vakitleriniz eğer her gün aynı saatlerde oluyorsa kendinize okuma hobi saati oluşturabilirsiniz. Okuyacağınız içeriklere karar vermekse tamamen size bağlıdır.

15. Amatör Radyoculuk: Radyoculuk birçok kişiye göre en zorlu mesleklerden birisidir. Kimse bilmese de radyo yayını yapmak bir insanın en kolay özgüven kazanmasına yardımcı olmaktadır. Radyo yayınları sayesinde kendinizi ifade edebilir, konuşma becerilerinizi geliştirebilirsiniz.

Bölgesel ya da internet üzerinden yayın yapan radyoların her zaman gönüllü radyo yayını yapacak kişilere ihtiyaçları bulunmaktadır. Bu radyolar ile iletişime geçerek boş vakitleriniz için yayın oluşturmalarını isteyebilirsiniz. Ancak; sektörde acemi olduğunuzu kesinlikle belirtin. İzleyici beklentisi yaratırsanız ilerde sorun yaşayabilirsiniz.

16. Lego Yapın: Birçoğumuzun çocukluk oyunlarından birisi olan lego artık hobiler listesi içerisinde yer almaktadır. İnternetten baktığımızda legolarla ilgili çok başarılı projeler yapıldığını göreceksiniz. İlk başlarda kendinizden o tür başarılı işler beklemeyin. Sadece zevk alarak eğlenceli işler yapabileceğiniz tasarımlara yönelin.

Hareketli Hobi Önerileri

hareketli hobiler

Hayatınızda bir hareket yoksa hareketli hobiler edinebilirsiniz. Bu sayede hem sağlıklı yaşar hem de boş zamanlarınızı daha doğru yerlere harcarsınız.

17. Koşun: Hobiler nelerdir sorusuna verebileceğiniz en güzel yanıtlardan birisi de koşmak olacaktır. İnsanın hem spor yapmasına hem de rahatlamasına izin veren koşu aslında hobiden ziyade bir aktivitedir. Koşmanın sadece fiziksel bir eğlence, aktivite olduğunu düşünebilirsiniz. Fiziksel aktivitenin yanı sıra zihinsel açıdan da gelişmenizi sağlar. Koşan bir kişi koştuğu sırada bedenini çalıştırırken zihnini de dinlendirmektedir.

Koşmanın insan vücuduna ne gibi etkiler meydana getirdiğini çeşitli mobil uygulamalar üzerinden öğrenebilirsiniz. Koşarken harcadığınız enerji başta olmak üzere vücutta meydana gelen değişimleri gördükçe bu aktiviteye çok fazla zaman harcamak isteyeceksiniz.

18. Yüzün: Yüzme her insanın sahip olması gereken hobilerden birisi olmalıdır. Yüzmek insanın rahatlamasına, fiziksel ve zihinsel olarak güçlenmesine olanak sağlayan en güzel aktivitelerden birisidir. Yüzen bir insanın zihni daha pozitif şeylerle ilgilenir. Aklınıza bulunan endişeler yok ederek üretici olmanızı sağlar. Yoğun egzersiz sonrasında bile enerji dolu olmanıza imkan tanır. Yüzme üzerine yapılan araştırmalarda bu hobinin hem fiziksel hem de zihinsel olarak kişiye katkı sağladığı görülmüştür.

19. Bisiklet Sürün: İşte gerçek hobi arayanlara bir önerimiz var; Bisiklet, son zamanların en popüler hobilerinden birisi haline gelmeye başladı. Bisiklet sürme hobisi edinen kişiler, üzerlerindeki hamlığı attıktan sonra hem fiziksel ve zihinsel olarak geliştiklerini göreceklerdir.

Doğada temiz hava arasında yapılacak bir bisiklet yolculuğu ciğerlerinizi temizleyerek daha sağlıklı bir hava solumanıza olanak sağlayacaktır. Bunun yanı sıra ayak kaslarının gelişmesine olanak sağlayan bu hobi etrafınızda bulunan güzellikleri keşfetmenize olanak sağlar. Hatta otobüs ve araç kullanımına son verip yakın mesafe ve işinize de bisiklet ile gidebilirsiniz.

20. Vücut Geliştirin: Değişik hobiler listenize vücut geliştirmeyi de eklemek istiyoruz. Eğer spora ilginiz yoksa, spor salonunda vakit geçirmekten hoşlanmıyorsanız bu hobi size uygun olmayabilir. Vücut geliştirmeyi kas olarak gelişme olarak düşünmeyin. Bu sporu icra ederken aynı zamanda kontrolünüzü, gücünüzü, odaklanma gücünüzü, disiplininizi gözler önüne serecektir. Kısacası kendinizi tanımak, sınırlarınızı görmek istiyorsanız vücut geliştirme hobisi ile ilgilenebilirsiniz.

Sosyal Hobi Tavsiyeleri

sosyal hobiler

Sosyalleşmek istiyorsanız aşağıdaki hobiler tam da sizlere göre! Sosyal hobiler hayatınızda fark etmeden birçok değişiklik meydana getirecektir.

21. Tarihi Yerleri ve Müzeleri Gezin: Edinebilecek hobiler listenize bir güzel alışkanlık daha eklemek istiyoruz. Anadolu belki de dünyanın en şanslı topraklarından birisidir. Şöyle dışarı çıkıp etrafa bir baktığınızda her yerin tarihi ve turistik yerlerle dolu olduğunu göreceksiniz. Buna keza hemen hemen her şehirde birden fazla müze olması, insanların yeni hobiler edinmelerine olanak sağlamaktadır. Hafta sonu etnografya, tarih ya da arkeoloji müzeleri gezin. Belirli bir süreden sonra müze ve tarihi yer gezme durumu sizde alışkanlık haline gelecektir.

22. Satranç Oynayın: Satranç beyninizi geliştirebileceğiniz en güzel hobilerden birisidir. Eğer çevrenizde sizin gibi satranç oynayabileceğiniz bir arkadaşınız, dostunuz varsa çok iyi. Gününüzü satranç oynayarak geçirebilirsiniz. Satranç oynamayı bilen bir tanıdığınız yoksa artık internet ve bilgisayar üzerinden de satranç oynandığını hatırlatmak isteriz.

23. Poker Oynayın: Değişik hobiler listesi içerisinde poker oynamanın olduğunu görmek sizi şaşırtabilir. Poker; dünya üzerinde yaratıcılık bakış açısını geliştiren en başarılı kart oyunlarından birisidir. Sürekli düşünen, kart sayan oyuncu beynin stratejik olarak gelişmesini sağlar. Pokeri düzenli oynayan kişileri işlerinde daha rahat karar aldıkları görülmüştür.

24. Masaj Yapmayı Öğrenin: Bu madde belki de doğrudan size katkı sağlamayabilir. Ancak; etrafınızda bulunan kişiler bu özelliğinizden dolayı yanınızdan ayrılmak dahi istemeyebilir. Birkaç yeni hobi edinmek istiyorsanız bunlardan birisi de masaj olabilir. Masaj dediysek de öyle medikal masajlardan bahsetmiyorum. Onlar için oldukça fazla eğitimler almalı, sertifika sahibi olmalısınız.

Öğreneceğiniz masaj insanları rahatlatıp gevşetecek türden masaj olmalıdır. İnsan sağlığına, omurgasına zarar vermeden yapacağınız masaja birçok kişi hasret kalabilir. Ortamların vazgeçilmezi olmak istiyorsanız masaj yapmayı öğrenebilirsiniz.

Kendinizi Geliştirebileceğiniz Hobiler

Edineceğiniz hobinin kendinizi geliştirmesini istiyorsanız bu bölüm tam da sizlere göre! Bazı hobiler siz farkında olmadan kişisel gelişiminize katkı sağlar. Bu hobilerden bazıları;

25. Video Oyunlar Oynayın: Hobi örnekleri içerisinde bilgisayar ve video oyunlarının yer alması sizi rahatsız edebilir. Oysa; dikkat ederseniz video oyunları belirli bir kural, karakterlere sahip yaratıcı oyunlardır. Bu durum oyuncuların da etkilenmesine kendilerini geliştirmesine imkan tanımaktadır.

Uzun süre video oyun oynayan kişilerin başarısızlığa tahammül edemedikleri, hırslı, kararlı oldukları görülmüştür. Aynı zamanda takım çalışmasını da geliştiren video oyunlar insanların hayata karşı daha yaratıcı bakmalarını sağlarlar.

26. Kitap Okuyun: Hobi önerileri listelerinin vazgeçilmezlerinden birisi de kitap okumaktır. Bu hobinizi ister geleneksel kitap okuma yöntemi ile isterseniz de teknolojinin getirmiş olduğu yeniliklerden birisi olan sesli okuma yöntemi ile yapabilirsiniz. Her akşam 1 saat kitap okumak ya da dinlemek emin olun beyin sağlığınıza iyi gelecektir.

27. Katamino Oynayın: Katamino daha çok çocukların oynadığı bir oyun olarak bilinir. Ancak; hobi olarak ne yapabilirim? Diye soru soranlara da son zamanlarda bu oyunu önermeye başladık. Bu oyun her insana oyun oynatarak geometrinin temel kavramlarını öğretmektedir. Tek kişinin oynayabileceği bu inşaat oyunu bazen iki kişinin de oyunu oynamasına izin verebilmektedir. Zihninizi boşaltmak, farklı bir alan ile ilgilenmek istiyorsanız kesinlikle bu oyunu oynamanızı öneriyoruz.

28. Kodlama Öğrenin: İşte sizlere gerçek bir hobi! Geleceğin bilgisayar ve yazılım üzerine olduğunu düşünürsek kodlama öğrenmenin ne kadar mantıklı olduğunu göreceksiniz. Bugün belki işinize yaramayacaktır. Bu nedenle kodlama ve yazılım işine hobi olarak başlamanızı öneririz. En basit programlama dillerinden başlayarak yazılım dünyasına girmek belki de sizi gelecekte patron yapacaktır.

Diğer Hobileraçık havada yapılabilecek hobi önerileri

Hobileri kategoriye artırmak oldukça zordur. Ancak; elimizden geldiğince bu yazıda kategorilere ayırmaya çalıştık. Kategori dışında kalan hobilerden diğerleri;

29. Hayal Kurun: Edinebilecek hobiler listemizin sıradaki durağında hayal kurmak yer alıyor. Birçok kişi hayal kurmayı hobi olarak listesine dahil etmeyebilir. Ancak yaratıcı fikirler bulmak istiyorsanız düzenli aralıklarla hayal kurmanızı öneririz. Daha önce dikkat etmediğiniz ayrıntıları ele almanızı olanak sağlayan hayal kurma, yeni fikirler edinmenizi sağlar. Bu nedenle hayal kurmayı düzenli olarak uygulamanızı öneririz.

Listemizin sonuna geldiğimizi belirtmiştik. 50’den fazla hobi önerileri yer alan bu listemiz her insanın tercih edebileceği hobilerden oluşmaktadır. Bunların tamamını yapmanız elbette mümkün değildir. Ancak; aralarından en azından 5 tanesini seçip yaşam tarzınız ile birleştirmenizi istiyoruz. Hobi edinmek belirli bir süreden sonra emin olum yaşan tarzınızı büyük oranda değiştirecektir.

30. Heykel Yapın: Yaratıcı hobiler içerisinde amatör ya da profesyonel ayrımı olmaksızın heykel sanatı da yer almaktadır. Kimse sizlerden Rodin ya da Michelangelo gibi performanslar beklemez. Başlangıç düzeyinde heykel sanatçılığı yaratıcılık için oldukça doğru bir seçenek olacaktır.

Heykel sanatçılığı insana elinde olan malzemeler ile bir şeyler üretme imkanı tanımaktadır. Eldeki malzeme ile yaratıcılığını kullanan kişiler, zihinlerini de devreye sokarak ortaya ürün çıkarmaya çalışırlar. Ortaya çıkan her eserin sanat eseri olması da zorunlu değildir. Emeğinizin karşılığı bir ürün almak bu hobi için yeter de artardır.

31. Kostüm Sanatı İle İlgilenin: Kostüm sanatı ya da bir diğer adı ile Cosplay, son birkaç yıl içerisinde Twitch gibi platformlar sayesinde hobi haline geldi. İnsanlar daha çok önemli bir kutlama, duygusal bir durum ile karşılaştıkları zaman Cosplay kostüm sanatı ile ilgilenmektedir. Bu sanatın detayları ile ilgili bilgiler;

Sevdiğiniz bir oyun ya da hikaye karakterinin kostümünü alıp bunu giyerek o karaktere bürünebilir ve o anı değerlendirebilirsiniz. Hatta bazı kişiler kostüm ile yeterli kalmayıp makyajını dahi yapmaktadırlar.

32. Nefes Alma Tekniklerini Öğrenin: Değişik hobiler arıyorsanız tam da yerine geldiniz. Öğrenebileceğiniz en güzel hobilerden birisi de nefes alma teknikleri olabilir. Gün içerisinde yüzbinlerce kez nefes alıp veriyoruz. Ancak doğru nefes alıp vermeyi sanırım çok az kişi biliyordur. Nefes alıp verme tekniklerini öğrenerek stres yönetimi ile mücadele edebilirsiniz. Bunun yanı sıra odaklanma problemini de başarılı bir şekilde yok eden doğru nefes alma teknikleri, günümüzde meditasyon olarak da gösterilmektedir.

33. Oyunculuk: Hobiler denilince birçok kişinin yanıtı oyunculuk olmaktadır. Bir tiyatroda rol almak, düzenli oynamak yaratıcılığı büyük oranda geliştirmektedir. Oyunculuk genelde insanların en sevdiği, edinmek istediği hobilerden birisidir.

Oyunculuğu hobi yönünden neden ele aldığımızdan bahsedelim. Oyunculuk elde bulunan senaryoyu belleğe atılarak yeniden kullanılmasına olanak sağlar. Doğaçlama sayesinde anlık üretim yeteneği kazandıran bu hobi, birçok gizli becerinin gelişmesini sağlar.

34. Antik Parçalar Toplayın: Değişik hobiler denilince akla ilk gelenlerden birisi de antik parça toplayıcılığıdır. Antik değere sahip metal paralar ve parçalardan toplayarak kendinize çok özel bir koleksiyon inşa edebilirsiniz.

35. Dövüş Sanatları Öğrenin: Öğrenebileceğiniz hobi türlerinden bir diğeri ise dövüş sanatlarıdır. En azından her insan olumsuz bir durum karşısında kendisini savunacak kadar dövüş yapabilmesi gerekmektedir. Bu nedenle hobi olarak dövüş sanatları ile ilgilenebilirsiniz.

36. Evcil Hayvanlarla İlgilenin: Eğer yalnız yaşıyorsanız kendinize bir evcil hayvan edinmenizi öneririz. Bir evcil hayvanın sorumluluğunu üstlenmek, bakımlarını yapmak emin olun size iyi gelecektir. Bu sayede kendinizi sorumlu hissedebilirsiniz.

37. Origami Yapın: Hobi örnekleri içerisinde belki de en seveceğiniz seçenek bu olabilir. Kağıtlarla oynayarak sanat meydana getirebileceğiniz origami, oldukça kolay öğrenilebilmektedir. Origami sayesinde kağıtları kullanarak çok güzel nesneler, objeler tasarlayabilirsiniz.

38. Otostop Çekin: Hobi olarak yapabileceğiniz şeylerden bir diğeri ise otostop çekmek olacaktır. Çevre yoluna çıkın ve ilk duran aracın nereye gittiğini sorun. Yol sizi zaten gitmek istediğiniz yere götürecektir.

39. Ata Binin: Kendinize hobi arıyorsanız sizlere önereceğimiz bir diğer aktivite at binişi olacaktır. Öncelikle ata binmeyi öğrenebilir akabinde düzenli olarak at binişlerine başlayabilirsiniz.

40. Piknik Yapın: Hafta sonu aileniz, sevdiklerinizi ile beraber yapabileceğiniz en güzel etkinlik ve hobilerden birisi de piknik yapmak olacaktır. Havaların güzel olduğu her gün kendinizi doğaya atabilir, yalın ayak toprağa basarak piknik yapabilirsiniz.

41. Bir Listeyi Tamamlayın: Yapılabilecek Hobiler listenize olmasını istediğimiz bir diğer madde ise bir listeyi tamamlamak üzerine olacaktır. İlk başta bu madde size çok yabancı gelebilir. Örneğin; IMDB En yüksek puana sahip 20 Türk dizisi, En iyi 50 Netflix filmi gibi listeleri tamamlayabilirsiniz.

42. Sinemaya Gidin: Sinema, hobi arayışında olan kişilerin en çok tercih ettiği seçeneklerden birisidir. Yerli ya da yabancı ayrımı yapmaksızın sinema ile ilgilenmenizi öneriyoruz. Sinema size farklı bakış açıları kazandıracaktır.

43. Kendin YAP (DIY) Sanatı İle İlgilenin: Farklı hobi önerileri için ise DIY karşımıza çıkmaktadır. Son zamanlarda özellikle yurtdışında popüler hale gelen kendin yap sanatı insana ihtiyacı olan her şeyi aslında kendi üretebileceğini gösteriyor.

44. Fuarlara Katılın: Büyükşehirlerde yaşayan kişiler aslında ne kadar şanslı olduklarının farkında değiller. Hafta sonu evde boş boş oturmak yerine her hafta farklı farklı fuarlara katılabilirsiniz. Fuarlar sayesinde ufkunuzu geliştirip daha yenilikçi düşüncelere kavuşabilirsiniz.

45. Drone Kullanın: Hobi çeşiteri içerisinde artık drone kullanımı da yer almaktadır. Doğayı rahat bir şekilde fotoğraflamak istiyorsanız drone ile çekim yapabilirsiniz. Düşük irtifalı drone satın alarak ehliyet derdinden de muaf olabilirsiniz.

46. Teleskopla Gökyüzünü İnceleyin: Gökyüzünü, evreni, yıldızları ve gezegenleri merak ediyorsanız teleskopla gökyüzünü inceleyebilirsiniz. Eğer teleskobunuz yoksa uygulama mağazalarında bulunan SkyMap uygulamasını kullanarak gökyüzünü inceleyebilirsiniz.

47. Puzzle Yapın: Puzzle insanların en keyif aldığı hobi türlerinden birisidir. İlk başta 1,000 parça ile başlayarak 100,000 parçaya kadar puzzle yapmayı deneyebilirsiniz.

48. Yatırım Yapın: Kar amacı gütmeden yapabileceğiniz bir diğer şey ise yatırım yapmak olacaktır. Boş zamanlarınızı değerlendirmek için yapabileceğiniz yatırım ileride size tahmin etmediğiniz kazançlar getirecektir.

Gönüllü Olarak Yapabileceğiniz Hobiler

gönüllü olarak yapılabilecek hobiler

Son olarak gönüllü olarak katılabileceğiniz hobi türleri de bulunmaktadır. Bu hobilerden bazıları;

49. Gönüllü Olun: Hobi edinmek istiyorsanız sizlere vereceğimiz en güzel tavsiyelerden birisi de gönüllü olmak olacaktır. Amaçlarını beğendiğiniz bir sivil toplum kuruluşuna gönüllü olarak faaliyetlerine katılabilirsiniz.

50 Kan Bağışlayın: kan bağışlama her zaman yapabileceğiniz bir hobi değildir. Kan değerlerinize göre 3 ayda bir ya da 4 ayda bir olarak kan vererek birçok insanın hayatını kurtarabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir