HGS Para Yükleme Nasıl Yapılır?

Ülkemizde yer alan otoyolların tamamı devlet kontrolünde yer almakta olup belirli bir ücret ödenmesi durumunda geçişler sağlayarak şehirler arası ve şehir içi ulaşımlarının sağlanmasına olanak sağlamakta. Hızlı Geçiş Sistemi olarak adlandırılan HGS, otoyolların girişinde bulunarak araçlardan ücret alımını sağlayan otomatik bir sistem olarak gösterilmekte. Geçmiş yıllarda turnike sisteminin olduğunu, otoyollardan geçiş için onlarca kilometre kuyruklar oluştuğunu, bu durumun ancak otomatik sistem kurularak çözüldüğünü söyleyebiliriz. Başta İstanbul olmak üzere birçok otoyol bölgesinde yaşayan kişilerin araçlarına HGS sistemi kurmaları zorunludur. HGS Sistem kartları bir zamanlar sadece PTT şubeleri tarafından satılırken günümüzde bazı bankalar tarafından da satılabilmektedir.  Araç ruhsatları ve kimlik belgeleri ile PTT ve banka şubelerine başvuruda bulunan kişiler kısa süre içerisinde HGS kartlarına sahip olabilmektedirler.

İçerisinde yeterli bakiye bulunması durumunda HGS kartları üzerinden istediğiniz şekillerde otoyol geçişleri yapabilirsiniz. Bakiye olmaması durumunda da geçişlerin yapıldığını fakat bu durum sonucunda yüzlerce lira ceza ödeyebileceğinizi dile getirelim. Son zamanlarda farkında olmadan bakiyesiz geçiş yüzünden bazı kişilerin yüzbinlerce lira ceza ile karşı karşıya kaldıklarına dair şikayetleri görmekteyiz. HGS sahipleri, sahip oldukları kartlar içerisinde ne kadar bakiye kaldığını sadece PTT üzerinden öğrenebilirler. PTT gişeleri ya da PTT internet adresinde HGS kartlarınızdaki bakiyeleri öğrenebilir, kalan bakiyelerinize göre geçiş ya da bakiye yükleme işlemleri yaptırabilirsiniz. Aynı zamanda e-devleti bakiye sorgulama konusunda diğer yetkili platform olarak gösterilmekte.

HGS Para Yükleme Nasıl Yapılır? sorusuna yanıt verecek olursak, ülkemiz içerisinde aktif olarak kullanılan tüm PTT şubelerinden ve tüm PTT bankamatiklerinden yapıldığını söyleyebiliriz. Bununla birlikte Türkiye’nin dijital kontrol merkezi olan e-devlet üzerinden de bakiye yükleme işlemi yapabilirsiniz. Son zamanlarda bazı bankaların mobil bankacılık hizmetleri üzerinden de HGS Para Yükleme İşlemi yapılabilmektedir. Operatör firmaları, telefon faturaları üzerinde yansıtılması durumunda da bakiye yükeleme işlemini anlık olarak yerine getirmektedirler. İnternet üzerinden PTT ya da e-devlet haricinde hiçbir siteden HGS bakiye yükleme işlemi kesinlikle yapmayınız. Bazı siteler, bu konuda dolandırıcılık girişimleri yaparak kişiler üzerinden haksız kazançlar elde etmeye çalışmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir