Hercai Kitap Özeti – Sümeyye Koç

Hercai Kitabın Konusu

Hercai özeti, okuyan hemen herkesin kendisinden bir şeyler bulabileceği bir eserle ilgili pasajlardan oluşmaktadır. İntikamla başlayıp aşka biten bir hikâyeyi konu edinen Hercai, sonuna kadar okuyucuyu sıkmadan ve temposunu sürdürebilen bir eser. Romanın ana kahramanları arasında geçen olayları oldukça akıcı bir şekilde okuyucuya aktaran eser bir ölüm ile başlar.

Hercai Kitap Özeti

Hercai Romanın Karakterleri ve Giriş

Hercai özeti, romanın başkarakterlerinden biri olan Miran’ın intikam alma hayalleri kurarak büyümesi ve sonunda bu hayalini gerçekleştirmeye karar vermesiyle başlıyor. Hazar Şanoğlu adında biri babasını gözleri önünde öldürdüğünde Miran henüz 4 yaşındadır. Tek bir kurşunla babası öldürüldükten sonra öksüz kalan Miran’ı Teyzesi Nergis Hanım büyütür. Teyzesi Miran’a büyük bir sevgiyle bağlıyken, amcasıyla araları hiç iyi olmamıştır. Teyzesinin kızı olan Eylül’le kardeş gibi büyüyen kahramanımız, Eylülün üniversiteden arkadaşı olan Gönül’le evlenir. Ancak bu evlilik Gönül tarafından büyük bir aşk ve saplantı sonucu olsa da, Miran gönülle sadece acıdığı için evlenmiştir.

Miran babasını öldürerek çocukluğunun hayallerini yıkan Hazar Şanoğlu ile ilgili korkunç intikam planları kurmaktadır. Yıllarca plan yapar ve onu silahla değil can evinden vurmaya karar verir. Kurduğu planda asıl hedefi Hazar Şanoğlu olmakla birlikte, onu üvey kızı olan 19 yaşındaki güzel Reyyan ile vurmayı planlamaktadır.

Hercai Özeti

Hercai özeti, Miran’ın intikam planını devreye sokmak için doğduğu topraklara geri dönmesiyle devam eder.  Miran Midyat’a dönmeden bir yıl öncesinden beri Reyyanı izletmektedir. İlerleyen süreçte Hazar Beyin güvenini kazanarak Reyyan’la evlenmek istediğini söylediğinde bu isteğine olumlu cevap alır. Ancak Reyyan bu evliliğe razı değildir. Akrabalarının ikna çabalarına rağmen evliliği kabul etmeyen kız, içinde hep bir kuşkuyu yaşatmaktadır. Neden hem zengin hem de yakışıklı Miran’ın sırf kendisi ile evlenmek için İstanbul’dan Midyat’a geldiğine bir anlam verememektedir. Ancak içten içe Mirandan etkilenmektedir. Akrabalarının isteğiyle onunla görüşmeye ikna olan genç kız birkaç kez buluşup görüştükten sonra ikna olur.

Hercai özeti nefretin nasıl aşka dönüştüğünü oldukça akıcı bir dille anlatan romanın kısa bir anlatımıdır. İçinde yıllarca nefret büyüten birinin aşk karşısındaki çaresizliği anlatılır. İlerleyen süre içerisinde Reyyan da Mirana âşık olmuş, evlilik hayalleri kurmaya başlamıştır. Nitekim düğün kararı alınır ve hazırlıklar başlar. Ancak düğün sabahı Miran her zamanki halinden farklıdır. Soğuk tavırlar ve sert davranışları Reyyan’ı şüpheye düşürür. Bunun sebebini sorduğunda Miran yıllardır içinde büyüttüğü nefreti kusar ve bu evliliği sadece intikam amacıyla yaptığını söyler.

Büyük bir üzüntü yaşayan Reyyan kapıyı açıp giden Mirana ‘’bu günü hiç unutmayacağım ve sana da unutturmayacağım ‘’ der. Evlenme cüzdanlarının kontrol ettiğinde başka bir şokla karşılaşan Reyyan, cüzdanda Miran’ın sahte soyadı kullandığını görür. Olaylar hiç de görüldüğü gibi değildir. Bu olayın arkasında olan biten nedir? Bitmeyen kin ve nefret neden kendisini hedef almıştır?

Hercai özeti tutkuların ve aşkın nasıl olup da büyük nefretlerin önüne geçebildiğini muhteşem bir anlatımla gözler önüne seren bir romanın kısa anlatımını içermektedir. Muhteşem bir finalle sona eren eserde feodal aile düzenleri, aralarında yaşanan aşklar, kavgalar ve hiç bitmeyen kan davalarının sebepleri ve sonuçları oldukça ustaca kurgulanmış ve okuyucuya akıcı bir dille aktarılmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir