Hamilelikte Dişler Nasıl Korunur?

Hamilelik döneminde dişleri korumak daha hassas bir halde olduğu bilinmektedir. Hamilelik döneminde dişlerin korunmasına daha çok önem verilmelidir. Bu sayede bu hamilelik dönemi daha kolay bir şekilde atlatılabilir.

Hamilelik döneminde diş korumak zordur, hormon seviyesinde sürekli olarak artış görülür. Bu durum ise ortaya iltihaplı diş etleri sorununu getirebilir. Kadınlar bu dönemde daha fazla diş eti hastalıklarına ve diş sorunlarına yakalanabilirler. Bu yüzden ekstra olarak hamilelik döneminde daha çok dikkat edilmesi tavsiye edilir.

Hamilelikte Dişler Nasıl Korunur

Hamilelik Döneminde Dişler Nasıl Korunur?

Hamilelik döneminde asidin salgılanması daha fazladır. Bu durum ise daha çabuk diş çürüklerine neden olabilir. Bu yüzden hamilelerin diş bakımlarını arttırması gerekir. İhmal edilen diş bakımları diş çürüklerine neden olacaktır.Hamilelik döneminde dişlerin fırçalanması aksatılmadan devam edilmelidir.

Hamilelik dönemi içinde beslenmeye de dikkat etmek gerekir. Çünkü diş çürüğü oluşumu daha fazla olabileceğinden bazı yiyecekler bunların oluşumunu daha çok arttırabilir. Örneğin tatlı yiyecekler çürüklerin oluşumunu arttırabilecektir. Bu yüzden bu dönem içinde tatlıya ara verilmesi tavsiye edilir.

Hamilelikte kusmalar çok fazla olabilir. Bu durum sonrası her anne adayı dişlerini fırçalamak isteyecektir. Ama bu dişlerin gerektiğinden fazla fırçalanması dişlere zarar verir. Bu yüzden gerektiği kadar fırçalamak gerekir. Her kusma sonrası dişleri fırçalamak ise, dişleri yıpratacaktır. Kusma sonralarında hamilelerin sadece ağızlarını durulamaları önerilir. Bir müddet sonra ise dişler fırçalanmalıdır.

Diş hekimine uğramanız doğru bir tercih olacaktır. Ama bunu gebelikte 3 ve 6 ay arasında yapmalısınız. Bu dönem içinde genel olarak diş kontrolü yaptırabilirsiniz. Gebeliğin son aşamalarında ise, diş hekimleri sadece çok acil tedavileri yapmaktadır.

Hamilelik sırasında diş kayıpları oluşabilir. Ama bu durum nadir olarak görülmektedir. Yalnızca hamilelerin diş bakımlarına dikkat etmediğinde ortaya çıkar. Bu yüzden bu dönemi es geçmemelidir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir