Hamilelik Belirtileri Nelerdir ?

Yedi ayrı maddede her kadının kendini hamile olarak hissettiren faktörlerin neler olduğu hakkında bilgi sahibi olacaksınız.Her kadının hamile olduğunu düşünmesini sağlayacak bazı sebepler vardır. Fakat kesin olarak hamile olduğunuzu öğrenmek fazla zor değil.

hamilelik belirtileri

İşte hamile olduğunu anlama yolları;

  1. Mide’de duyarlılık: Gebelikle beraber büyüyen bebeğin tutunacağı yer olan uterus büyümeye başlar ve mideye baskı uygular. Bununla birlikte midenin duyarlılığı artar. Sık sık idrara çıkma durumu gözlenir.
  2. Aşırı yorgunluk: Genel olarak kesinlikle gebe olduğunuzun kanıtı olmamakla birlikte genellikle gebelik döneminin ilk zamanlarında oldukça şikayet edilen bir sorundur.
  3. Adet gecikmesi: En kolay ve bilinen yöntem olarak bilinen gebe olduğunu anlama yoludur. Düzenli olarak adet gören kadınların o ay içerisinde adet görmemesi yumurtanın döllendiğinde ve yumurta yatağında yer edinerek vücuttan atılmadığına işarettir.
  4. Göğüs ağrısı: Hamilelikle birlikte çalışmaya başlayan süt bezleri meme uçlarında ağrıya sebep olabilir. Bu normal regl döneminde olan ağrıdan oldukça fazla şiddetlidir.
  5. Bulantı ve kusma: Hamileliğin ilk dönemlerinde oldukça karşılaşılan bulantı ve kusmalar sabahın ilk saatlerinde meydana gelir. Bu bulantıların sık olması ise hormonların yükseldiğinin ve vücudun gebelik için hazır hale geldiğinin göstergesidir.
  6. Uyku düzensizliği: Vücutta oluşan değişiklikler nedeniyle bebek için değişen kadın vücudu uykusuzluğu da beraberinde getirebilir.
  7. Gebelik testi yapma: En kolay ve en iyi sonucu veren hamile olduğunu öğrenme yöntemidir. Eczanelerden kolaylıkla elde edilebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir