Hafıza Güçlendirici Dua – Ezber İçin Dua

İnsan hafızası ile alakalı yapılan bilimsel araştırmalar, hafızamızın ne kadar harika bir yapıda olduğunu ortaya koymaktadır. Erişilen yeni bilgilerle, hafıza kuvvetlendirme yöntemleri konusunda da bilinçlenilmektedir. Ancak teknolojinin hayatımıza fazlaca girmesiyle beraber, olumsuz bir gelişme olarak hafızamız da zarar görmektedir. Peki bu olumsuz duruma karşı hafıza kuvvetlendirme yöntemleri nelerdir?

»Hafızayı kuvvetlendirmek için ilk dikkat edilmesi gereken, iyi bir beslenmedir. Beyni geliştiren B12 ve folik asitten yana zengin gıdalarla beslenmek gerekir. Ceviz, sardalya balığı, somon balığı, protein içeren gıdalar vb.

Sabahları aç karna bal şerbeti içmek veya 7 ve 21 tane kuru üzüm yemek de hafıza kuvvetlendirme yöntemleri içerisindedir.

Hafıza Güçlendirici Dua

»Hafızayı kuvvetlendirmek için çoklu zekâ yöntemlerinden de faydalanmak gerekir. Yani bir şeyi öğrenirken; onu hem görsel, hem matematiksel, hem de işitsel, vb. yöntemlerle öğrenerek beyni farklı uyaranlarla uyarmak gerekir.

Mantık bulmacaları ve sudoku gibi bulmacalar çözmek de hafıza kuvvetlendirme yöntemleri  arasındadır.

»Günümüzde küçük bir notu bile dijital aletlere kaydedebildiğimiz için, hafızamızı çok fazla kullanmamaya başladık. Halbuki bu alışkanlık, hafızamızın körelmesine yol açıyor. Bunun önüne geçmek için bazı önemli telefon numaralarını ezberden çevirmeye çalışabiliriz. İnsan hafızası, sınanmayı seven bir mekanizmadır.

»Ailemizle veya arkadaşlarımızla vakit geçirirken, akılda sıralı kelime ve komutları tutma oyunu oynamak da hafıza kuvvetlendirme yöntemleri arasındadır.

»Büyük şehrin kirli havası, insanoğlunu oksijenden mahrum etmekte… Hafıza kuvveti ise beyne giden oksijenle doğru orantılı… O halde hafızayı kuvvetlendirmek için hafta sonları çam havasının bol olduğu mekanlara gitmek etkili bir yöntem olabilir.


»Hafıza Kuvvetlendirici Dua  , Hafızayı Güçlendirmek İçin Yapılacaklar

“Allahummer zukna hıfzel murseliyn. Ve ilhamel enbiyai ve fehmel evliyai bi keramike ya ekramel ekremin ve bi rahmetike ya erhamerrahimiyn.’’

Yukarıdaki hafıza kuvvetlendirme duasını 40 gün boyunca sabah namazından önce 7 Fatiha ile birlikte 70 defa okunmalıdır. Kısa sürede hafızası kuvvetlenir ve unutkanlık azalır.


»Hafızı Kuvvetlendirme İçin Dua 

“Bismillahirrahmanirrahim, Ferdün, Hayyün, Kayyûmun, Hakemun, Adlün, Kuddûsün(1). İyyâke na’büdü ve iyyâkenesta’în.(2) İnnâ fetahnâ leke fethan mubînâ.” (3) Dokuz defa okunacak.

“Ya kebîrü entellezî lâ tehdil ukûlü livasfi azametih.” (4) Bin defa okunacak.

Ardından “Subhane rabbiyel a’la.” (5) denecek. Sonra, “Sübhane men hüve külle yevmin hüve fi şe’nin.” (6) okunacak.

Bundan sonra ihtiyaç neyse o söylenecek ve şunlar okunacak.: “Ya ğıyâsel müsteğîsîne velâ havle velâ kuvvete illâ billâhil aliyyil azîm.” (7) (Mecmuatül Ahzab)


»Ezberleme Zorluğu Çekenler İçin Dua 

Allahümmeftah aleyna hikmeteke venşür aleyna rahmeteke ya zel celali ikram

Ezberleme zorluğu çeken kişiler için dua, bu duayı her gün 7 kez okumaya devam ederse, Allah c.c izni ile en doğru şekilde konuya bilgi sahibi olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir