Guatra Hangi Bölüm Bakar

İnsan vücudunda her bir organın, doku ve diğer birçok parçanın görevleri mevcuttur. Tiroid adı verilen bezlerden kaynaklı olarak var olan Guatr ise, boyun bölgesi alt kısmında yer alan bir tür Tiroid bezlerinden kaynaklı olarak meydana gelen bir hastalık türü olmaktadır. İnsan sağlığına oldukça katkı gösteren ve vücut dengelerini oluşturan hormonların salgılanmasını sağlayan Tiroid bezleri, çeşitli hastalıklarında meydana gelebildiği bir alan kısmını oluşturmaktadır. Tiroid bezlerinin büyümesi sonucu ortaya çıkan Guatr, kişiden kişiye değişen bir sancılı dönemi oluşturuyor. Boyun bölgesinin üst kısmında tiroid bezlerinin çeşitli işleyişlerinden kaynaklı olarak büyüyen Guatr, nodüllü ve nodülsüz olarak iki farklı kapsamda olabilmektedir. Tiroid bezlerinin üzerinde simetrik bir açıdan ortaya çıkan nodüller gelişim sağlayarak oluşur. Nodülsüz olanı ise tiroid bezlerinin yeterli miktarda üretim sağlayamadığı durumlarda ortaya çıkan bir problemin temelidir. Tüm bunlara bağlı olarak merak edilen en önemli konu ise, bu sorunlarla karşı karşıya kalan kişilerin Guatra hangi bölüm bakar sorusunu oluşturmaktadır.

guatra hangi bolum bakar

Guatra İçin Hangi Bölümden Randevu Almalıyım ?

Guatr gibi önemli bir hastalık durumunu bertaraf etmek adına alanında uzman bir doktora görünmeniz şart. Bu kapsamda hastanelerde bulunan farklı poliklinikler bulunuyor. Guatr ile ilgili görüneceğiniz bölüm ise Dahiliye bölümüdür. Alanında uzman ve öncesinden araştırma yapmış olduğunuz dahiliye uzmanına randevu alarak görünmeniz gerekmektedir. Bir diğer adı olan iç hastalıkları bölümünde görev yapan uzman doktor muayenesine tabii olmanız gerekmektedir. Dahiliye uzmanı tarafından yapılan muayene kapsamında tiroid bezlerinizin düzgün ve normal olarak düzenli bir şekilde çalışıp çalışmadı kontrol edilmektedir. Organların ve tiroid bezlerinin düzenli bir şekilde denetlenmesini sağlayan doktor, bu kapsamda yeterli büyüklükte olup, olmadığını da denetlemekte. Yapılan testler ve kan gibi testlerin neticesine bağlı olarak sonuçlanan tetkikler eşliğinde doktorunuz size net bir cevap verebilecektir. Kan testi gibi standart testlerin Guatr neticesi için yeterli olmadığını da belirtmekte fayda var. Daha kesin bir karar verilmesi adına doktorunuz sizden ultrason gibi tahlillerinde yapılmasını isteyebilir.

Guatr Ameliyatı Hangi Doktor Tarafından Yapılır?

Tahliller neticesinde ameliyata karar verilmesine yönelik olarak doktorunuz sizi alanında uzman bir genel cerraha sevk edebilir. Genel cerrah tarafından da kontrolleriniz sağlandıktan sonra gerekli tüm ameliyata dayalı müdahaleler bu alanda uzman doktor tarafından sağlanacaktır. Müdahalenin gerek duyulduğu doku ve bez alanlarının belirlenmesinden sonra ameliyata tabii edilen hasta, genel cerrah tarafından yapılan ameliyat kapsamında sonlandırılmaktadır. Dahiliye doktoru ise genel cerrahın başarılı bir operasyon yürütmesi adına gerekli yönlendirmeleri yapacak olan alanı oluşturmaktadır.

Guatr Neden Oluşur?

• Tek tarafında nodül veya şişliklerin oluştuğu tiroid bezleri
• Birden fazla nodül ve şişliklerin olduğu tiroid bezleri
• Graves hastalığı
• İyi ve kötü huylu kistler
• Aile içerisinde nodül sorunları yaşayanlar
• Trioid kanseri
• Tiroidin iltihapları kapsamında yer alan Hashimoto hastalığı
• Boyun kısımlarından radyasyon ışınlarına maruz kalınması

Guatr Belirtileri Nelerdir?

• Boyun kısmında şişlik
• Nefes alıp verme de zorluk
• Öksürük
• Yutkunmada güçlük çekmek

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir