GtMetrix Optimizasyonu Nasıl Yapılır?

İnternet sitesi sahipleri tarafından son zamanlarda oldukça fazla merak edilmektedir. Webmasterlar için sitelerinin analiz edilmesi, hatalarının söylenmesi oldukça önemlidir. Bu bağlamda piyasalar içerisinde yer alan GtMetrix, bir web sitesini A’dan Z’ye kadar inceleyerek kusurlarını tespit edip nerelerde hata yapıldığını göstermektedir. Site açılış hızı, siteyi yavaşlatan etmenler tek bir analiz ile önümüze sunulmaktadır. Bu analizler sonucunda verilen hataları listeyeceğimiz bu yazıda uyarıları dikkate alan kişilerin GtMetrix Optimizasyonu Nasıl Yapılır? sorusuna cevap bulacaklarını söyleyebiliriz. Aşağıdaki yer alan hataların her biri Optimizasyonun birer parçası olarak belirlendiğini görmekteyiz.

GtMetrix Optimizasyona Etki Eden Faktörler 

 

Page Speed Nedir?

GtMetrix Optimizasyonu Nasıl Yapılır? sorusuna vereceğimiz ilk ve en önemli yanıt sayfa açılış hızıdır. Bir internet sitesinin açılış hızı herşeyden önemli olarak gösterilmektedir. Açılış hızlı başta SEO olmak üzere birçok optimizasyonun olumlu ya da olumsuz etkilenmesine neden olmakta. GtMetrix, sayfaların neden geç açıldığı ile ilgili bilgiler vermektedir.

Gzip

Sunucunuz veya hostinginiz üzerinde sıkıştırma özelliğini aktif etmenizi önermektedir. Gzip özelliğini aktif ettiğiniz takdirde site boyutunda ve açılış hızında olumlu yükselişler olacaktır. Yer sağlayıcınızdam bu özelliği aktif etmesini isteyebilirsiniz.

Inline Small JavaScript

JavaScript kodları, internet sitelerin yavaşlamalarına olanak sağlayan en büyük etmenler arasında yer almaktadır. GtMetrix, JavaScrpt kodlarını tema içerisinden bütünü ile çekmek yerine oluşturulan ufak bir kod ile çekmenize olanak sağlamaktadır.

Minify CSS 

Site sahiplerine tema dosyaları içerisinde yer alan CSS dosyalarının boyutunu göstererek sıkıştırmaları gerekenlerin listesini verir.

Specify Image Dimensions

Site sahiplerine kullanmış olduğu resimler ile ilgili bilgiler vererek resimlerinin ortalama olarak hangi yükseklik ve genişlik değerlerine sahip olması hakkında bilgiler vermektedir.

Optimize İmages

Site sahipleri, bu bölüm içerisinde internet sitelerine yükledikleri resimler hakkında bilgiler alırlar. Hangi resimlerin boyutunun yüksek olduğunu, sıkıştırılması gereken resimler bu bölümde yer almaktadır.

Defer Parsing JavaScript

JavaScipt dosyaları hakkında bilgi veren bu bölüm, sıkıştırılması gereken JS dosyalarını belirleyerek site sahibine bilgiler vermektedir.

Leverage Browser Caching

Bu sorunu yaşayan kişiler Browser cache optimizasyonu için aşağıda vermiş olduğumuz kodları .htaccess dosyasına ekleyiniz. Gtmetrix puanlarında ve site hızında gözle görülür bir artış olacaktır.

<IfModule mod_expires.c>
ExpiresActive On
ExpiresByType text/css A31536000
ExpiresByType application/x-javascript A31536000
ExpiresByType application/javascript A31536000
ExpiresByType text/javascript A31536000
ExpiresByType text/x-js A31536000
ExpiresByType image/jpg A31536000
ExpiresByType image/gif A31536000
ExpiresByType application/x-gzip A31536000
ExpiresByType image/x-icon A31536000
ExpiresByType image/jpeg A31536000
ExpiresByType application/x-font-otf A31536000
ExpiresByType image/png A31536000
ExpiresByType application/x-font-ttf A31536000
ExpiresByType application/zip A31536000
</IfModule>

Specify a Character Set Early

Bu bölüm, internet sitesi içerisinde geçersiz ya da hatalı olarak kullanılan kelimeler hakkında bilgiler vererek düzeltilmesini istemektedir. GtMetrix Optimizasyonu Nasıl Yapılır? soruları bu başlık altında toplanabilmektedir.

 

Wp Fastest Cache Ayarları adlı makalemizi incelemenizi öneriyoruz. Vermiş olduğumuz ayarları uygulayarak site hızınızı arttırabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir