Google’da Reklam Nasıl Verilir?

Reklam, işletmelerin marka değeri kazanabilmeleri, kısa sürede iyi bir şekilde büyümeleri için gerekli olan en büyük alan olarak gösterilmekte. Geçmiş yıllarda sadece televizyon, radyo ya da bilboard reklamları ile gelirler elde etmeye çalışan kişiler, yüksek maliyetler nedeni ile bu alanlardan uzak kalmaya başladı. Teknoloji ile beraber gelişen internet, reklamcılık sektörünün bambaşka bir hal kazanmasına olanak sağlamış durumda. İnternet devi Google, reklamcılık alanına giriş yaparak bu düşük bütçelerde de reklamlar verilmesine olanak sağlan Adwords sistemini hayata geçirdi. Bu yazımızda Google’da Reklam Nasıl Verilir? konusunu ayrıntılı bir şekilde ele amlamaya çalışacağız. Yazı sonunda konu ile ilgili bir video da ekleyeceğiz.

  • Google’da Reklam Nasıl Verililir? sorusuna yanıt bulmak için kişilerin ilk olarak BU Bağlantı adresine giriş yaparak Gmail hesapları ile oturum açmaları gerekmektedir.
  • Adwords hesabına başarılı bir şekilde giriş yapmamız ile beraber hangi sitenin reklamı yapılacağına dair girişleri yapınız.
  • İnternet adresinin girilmesi ile beraber reklam kampanyası oluşturmaya başlayacağız. Kampanya da ilk olarak günlük harcanacak reklam bütçesinin belirlenmesi gerekmektedir. Günlük 10 TL ya da 10,000 TL tercihinize göre istediğiniz tutarda reklam bütçesi ayarlayabilirsiniz.
  • Bütçe ayarlamasından sonra reklam yayınlama türünü sadece arama ağını seçin. Bu işe yeni başlayacak kişiler bu aşama üzerinden reklam vermelerini önermekteyiz.
  • 5. aşamada ise reklam verenlerin hangi kelimelerde ön plana çıkmak istedikleri sorulacaktır. Anahtar kelime seçimi reklamlardan alacağınız etkiyi artırmakta ya da düşürmekedir. Doğru seçimler her zaman daha iyi sonuçlar meydana getirecektir.
  • Anahtar kelimelerinin girilmesi ile beraber reklam bütçesinin nasıl harcanacağı ile ilgili bölüme geldik. Tık başı maliyet olarak adlandırılan TBM, sitenize reklamlardan üzerinden giren kişi başı harcanacak ücrettir. Burada rakiplerinizden daha fazla TBM vermeniz reklamlarınızın daha ön planda olmasına olanak sağlayacaktır.
  • Bir sonraki aşamada fatura oluşturmadan önce reklam verecek kişilerin iletişim bilgileri ve adres bilgilerinin yazılması istenecektir. Bu bilgilerin doğru olması şarttır.
  • Son adımda ise ödeme seçeneğinin belirlenmesi gerekecektir. Banka kartı, kredi kartı gibi ödeme seçeneklerinden istediğinizi girerek kaydet duşuna basmanız ile reklamınız oluşturup yayına alacaktır.

Google’da Reklam Nasıl Verilir? (Video)

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir