Gönderilen Url Noindex İşaretli Hatası

Geçtiğimiz aylarda yapılan güncelleme sonucunda Google site sahibi olan kişiler için yeni Search Console sürümünü yayımladı. WordPress tabanlı birçok site bu güncelleme sonucunda Gönderilen Url Noindex İşaretli Hatası alarak altyapılarında bazı düzenlemeler yapmaları iletildi. Yaptığımız araştırmalar sonucunda bu hatayı almaya neden olan durumun WordPress içerisinde kullanılan XML Site Haritası eklentisinden kaynaklandığını gördük. Birçok site sahibi eklenti üzerinden oluşturduğu bu site haritası içerisinde yer alan “ınclude Sitemap İn HTML” bölümünü gelen bölümler arasından DİSABLE etmeniz gerekecektir.  Bu seçeneğin aktif olması durumunda eklenti ile oluşturulan site haritası dosyasının içerisindeki “www.domainadı.com/sitemap.html” bölümünün link verileri sıradan bir link yapısı şeklinde Google tarafından indexleniyor. Site haritalarının tamamı “noindex” şeklinde kaydedilmesinden dolayı Gönderilen Url Noindex İşaretli Hatası meydana gelmekte. Bu sorun ile ilgili çözüm önerilerine bakacak olursak;

İlk Çözüm Önerisi

Gönderilen Url Noindex İşaretli Hatası çözümünü yine eklenti olarak kullandığımız site haritası bölümünden yapacağız. Admin paneli içerisinde yer alan sağ bölümde eklentiler listesi içerisinden site haritası eklentisine giriş yapıyoruz. Site haritasının yönetim paneli içerisinden Ayarlar bölümüne giriş yaparak “XML – Sitemap” kısmına geçiş yaparak “Include Sitemap İn HTML Format” seçeneğinin yanında bulunan tik işaretini kaldırıyoruz. Bu işlemi yapmanız durumunda artık Google Search Console üzerinden herhangi bir hata almayacağınızı belirtelim.

İkinci Çözüm Önerisi

Eklenti kaynaklı olarak bu sorunun meydana geldiğini öğrenen birçok kişi, ilk olarak eklentiyi pasif hale getirerek sunuculardan silerek kendilerince çözümler üretmeye çalışmaktadır. Bu durumun işe yaramadığını, eklenti ayarlarının Google tarafından ön belleğe alınan kayıtlar, kalıcı sonuçların meydana gelmesine neden olmuş durumda. Bunun için ikinci çözüm önerimizin FTP sunucusu üzerinden yapacağımız ayarlar ile düzenlenebileceğini belirtmek istiyoruz. FTP sunucu üzerinden site dosyalarına erişen kişiler, bu bölümde ilk olarak “public_html/wp-content/plugins/google-sitemap-genrator” adresini ziyaret ederek Site haritasının asıl bölümünü görerek düzenlemeler yapabilirler. Site haritası dosyasını indiren kişiler site haritası içerisinde yer alan “meta name=”robots” content=”noindex,follow” bölümünü bularak bu bölümü <meta name=”robots” content=”follow”/> olarak değiştirmeleri durumunda sorunun çözümlendiğini görebilirler.

İlgili Makaleler


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir