Göktürkçe Türk Yazısı Nasıl Yazılır? – ????- ????

Göktürkler ve Uygurlar tarafından kullanılan göktürkçe türk yazısı klavye, Türk tarihi için oldukça önemli bir yere sahiptir. Orhun Abidelerinin dahi Göktürk alfabesi ile yazıldığını düşünürsek; bu alfabenin tarihimizi aydınlatacak birçok içeriğe sahip olduğunu görüyoruz. Sadece Türklere özgü olan bu alfabe, son zamanlarda diziler sayesinde popüler hale geldi. Birçok kişi Göktürkçe Türk yazısı araştırması yaparak bu yazıyı dövme yaptırmak istiyor. Günümüzde Göktürkçe bilen sayısının oldukça az olmasından dolayı bu konuda oldukça uzun bir süre araştırma yaptığımızı belirtmek istiyoruz.

Göktürkçe Türk Yazısı - ????- ????
Göktürkçe Türk Yazısı – ????- ????

Göktürk alfabesi içerisinde Türk kelimesinin iki şekilde yazıldığını görüyoruz. Yulig Tigin tarafından ilk geliştirildiğinde Göktürk alfabesi çok da fazla benimsenmemiş, bazı kelimelerin net olarak ifade edilemediği tespit edilmiştir. Bu nedenle o dönemde Göktürk alfabesinin yeniden oluşturulması gerektiğine karar verilmiştir. Eğer ansiklopedik araştırma yaparsanız birçok kelimenin birden fazla yazılış şekli olduğunu göreceksiniz. Peki; Türk kelimesinin nasıl ortaya çıktığını biliyor musunuz?

Göktürkçe Türk Yazısı Kopyala

????

????

Türk Duvar Kağıdı

Göktürk Alfabesinde Türk Kelimesi Nasıl Ortaya Çıkmıştır?

Göktürk yazıtlarına baktığımızda Türk kelimesinin ilk olarak “Türük” kelimesi şeklinde ortaya çıktığını görüyoruz. Türük kelimesi üzerine yapılan çalışmalarda bu kelimenin o dönem içerisinde “Türemek” anlamına geldiği görülmüştür. Türük kelimesinin kökü ise “Törü” ve “Töre” kelimelerinden geldiği görülmüştür. Zaman içerisinde kelimelerde meydana gelen değişiklik Türk kelimesinin ortaya çıkmasına neden olmuştur. Türk kelimesi, Göktürklerden sonra ortaya çıkmış bir kelimedir.

Türklerin İlk Alfabesi: Göktürk

Göktürkçe Türk Yazısı - ????- ????
Göktürkçe Türk Yazısı – ????- ????

Göktürk alfabesi, tarihi açıdan Türklerin ilk alfabesi olarak karşımıza çıkmakta. Göktürk döneminden sonra Uygurlar tarafından da kullanılan bu alfabenin tüm detayları 19. Yüzyılda yapılan bir araştırma sonucunda gün yüzüne çıkmıştır. Göktürk yazıtlarının keşfedilmesi ile beraber yapılan çalışmalar, bu alfabenin detaylarını ortaya çıkarmıştır. 1893 yılında Göktürk yazıtlarını inceleyen ünlü dil bilimci Wilhelm Thomsen, yazıtların taşıdığı anlamları ortaya çıkarmış, bu yazıtların Bilge Kağan ve Kültiğin tarafından Türklere özgü olarak yazdırıldığını ortaya çıkarmıştır. Eski Türkçe ile yazılan bu yazıtlar, o tarihlerde Türk tarihinin büyük oranda değişmesine katkı sağlamıştır.

Göktürkçe Türk Yazısı

Sağdan sola şeklinde eğik olan yazılan Göktürkçede 38 adet harf bulunmaktadır. 4 adet sesli 34 adet sessiz harfin bulunduğu bu alfabe ile o dönem birçok eser kaleme alınmıştır. Göktürkler, Uygurlar, Hazarlar, Bulgarlar, Sekeller, Peçenekler tarafından kullanılan bu alfabe, günümüzde dahi popülerliği korumaktadır. Göktürkçe Türk yazısı ise; ????veya  ????şeklindedir. Yukarıda da belirttiğimiz üzere Türk kelimesinin bu şekilde 3 farklı yazımı bulunmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir